لنز بهتر است یا عینک؟

  • توسط محمد اسلامی
  • ۱۲ روز قبل
  • ۲۲ بازدید
  • ۰
لنز بهتر است یا عینک؟

آیا لنز بهتر است یا عینک؟ استفاده از لنز طبی خطرناک نیست؟ لنز باعث ایجاد عفونت در چشم نمی‌شود؟ به قرنیه چشم آسیب نمی‌رساند؟ چرا اصلا باید به جای عینک از لنز طبی استفاده کنیم؟ نگهداری از لنز سخت نیست؟

بسیاری از افرادی که در برابر استفاده از لنز طبی از خود مقاومت نشان می‌دهد، اغلب این ترس را دارند که لنز برای چشم‌هایشان خطرناک باشد. اما خب، واقعیت این است که اگر از لنز به روش صحیح استفاده شود و تمام موارد بهداشتی رعایت شود، نه تنها هیچ خطری برای چشم‌ها ندارد بلکه همچون عینک، سبب تغییر فرم چشم‌ها هم نخواهد شد.

لنز طبی در مقایسه با عینک طبی ویژگی‌ها و مزایای بیشتری دارد. یعنی وزنه‌ی استفاده از لنز به جای عینک سنگین‌تر است. برای اینکه این ادعای خودمان را ثابت کنیم، در ادامه ۶ دلیل را برایتان نوشته‌ایم.

اما پیش از معرفی این دلایل، به چند سوال رایج در مورد مقایسه لنز و عینک پاسخ داده‌ایم که می‌توانید در ادامه بخوانید.

 

آیا لنز طبی گران‌تر از عینک طبی است؟

در مورد قیمت باید بگوییم که بدون شک عینک طبی ارزان‌تر از لنز برایتان تمام می‌شود. چرا؟ به این خاطر که عینک همچون لنز تماسی به وسایل و مواد نگهداری خاصی نیاز ندارد. شما یک بار عینک را می‌خرید و تا زمانی که عدسی و فریم آن سالم باشد از آن استفاده می‌کنید. اما این مساله در مورد لنز طبی مصداق ندارد. شما باید لنز تماسی را هر روز با محلول لنز بشویید و ضدعفونی کنید. سپس باید آن را درون قاب لنز نگهداری کنید و درست این است که هر سه ماه یک بار هم این قاب را عوض کنید.

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب عینک مناسب صورتتان

بنابراین، از نظر قیمتی اگر بخواهیم بگوییم که آیا لنز بهتر است یا عینک، پاسخ ما عینک است.

قیمت لنز تماسی در ایران چقدر است؟

قیمت لنز به مسایل مختلفی بستگی دارد، از برند لنز گرفته تا جنس و زمان مصرف آن. مثلا روزانه، ماهانه، فصلی یا سالانه بودن لنز تماسی در قیمت آن تاثیر مستقیم دارد. یا اینکه از چه جنسی ساخته شده باشد و کدام تکنولوژی در ساخت لنز استفاده شده باشد هم در قیمت نهایی لنز موثر است.

پس به طور دقیق نمی‌توان گفت لنز فلان قیمت را دارد. اما بازه‌ی قیمتی لنزهای طبی در ایران بین حدود ۱۰۰ یا ۱۲۰ هزار تومان تا حدود ۴۰۰ هزار تومان است.

هنگام کار با کامپیوتر بهتر است از عینک استفاده کنیم یا لنز؟

نگاه کردن به نمایشگر کامپیوتر این ایراد را دارد که باعث می‌شود آدم‌ها کمتر پلک بزنند. وقتی تعداد پلک زدن کاهش پیدا می‌کند، چشم دچار خشکی می‌شود و نتیجه‌ی آن چیزی نیست جز قرمزی، سوزش و اذیت شدن چشم‌ها؛ حالا فرقی هم ندارد که شما عینک به چشم داشته باشید یا لنز طبی.

زمانی استفاده از عینک در مقابل صفحه‌نمایش کامپیوتر ارزش دارد که عدسی عینک شما قابلیت مسدود کردن نورهای آبی را داشته باشد. یعنی در واقع اگر عینک، شیشه‌های ضدبازتاب و ضد نور آبی نداشته باشد، برتری خاصی نسبت به لنز ندارد. نور نمایشگر در هر صورت چشم‌های شما را خسته و خشک خواهد کرد.

استفاده از لنز تماسی هنگام کار با کامپیوتر می‌تواند یک برتری خاصی نسبت به عینک داشته باشد؛ آن هم این است که اغلب لنزهای نرم، مخصوصا آنهایی که از جنس سیلیکون هایدروژل ساخته شده‌اند، خاصیت اکسیژن‌پذیری دارند و میزان رطوبت آنها هم بالاست. در نتیجه کمک می‌کنند تا در طول مدت خیره شدن به نمایشگر وسایل الکترونیکی، رطوبت چشم‌ها حفظ شوند.

آیا استفاده از لنز تماسی برای سلامت چشم ضرر ندارد؟

لنز بهتر است یا عینک؟

شاید در دهه ۹۰ میلادی استفاده از لنز تماسی خطرناک به نظر می‌رسید اما در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی این ترس که لنز می‌تواند برای چشم خطرناک باشد اصلا پایه و اساس منطقی ندارد. لنز تماسی اگر به روش صحیح استفاده شود و تمامی مسایل بهداشتی در مورد استفاده از آن رعایت شود، هیچ خطری برای چشم‌ها نخواهد داشت.

وقتی شما هر روز دست‌های خود را با آب و صابون بشویید، آنها را با دستمال بدون پرز خشک کنید. سپس، لنز را با با محلول و انگشتان دست تمیز کنید و بعد در چشم بگذارید، مطمئن باشید که هیچ خطری سلامتی شما را تهدید نخواهد کرد.

بیشتر بخوانید: وضوح چشم انسان چند مگاپیکسل است؟

به این ۳ دلیل بهتر است به جای عینک طبی از لنز طبی استفاده کنید