میوه بهتر است یا آبمیوه ؟

  • توسط فائزه طالبی
  • ۱۰ روز قبل
  • ۱۳ بازدید
  • ۰
میوه بهتر است یا آبمیوه ؟

بطور کلی میوه سالم‌تر از آبمیوه است، حتی اگر آب میوه تازه و طبیعی نیز باشد، باز هم میوه سالم‌تر خواهد بود. ممکن است تصور کنید از آن جایی که آبمیوه مستقیما از میوه گرفته می‌شود پس از لحاظ غذایی معادل با میوه خواهد بود، اما چنین تصوری اشتباه است :

میوه یا آب میوه

دلایل سالم‌تر بودن میوه از آبمیوه

پالپ و پوست میوه در آن باقی مانده است که از لحاظ فیبر دارای مقادیر بالایی می‌باشد. فیبر در رژیم غذایی نقش مهمی در ترویج حرکات منظم روده دارد. هنگامی که میوه کاملی می‌خورید فیبر موجود در پالپ آن در دستگاه گوارش به قند طبیعی میوه متصل شده و این عمل باعث می‌شود تا بدن این قند را سخت‌تر کرده و مدت زمان بیشتری را برای جذب سپری کند. در نتیجه اگر کل میوه را بخورید در مقایسه با آبمیوه قند میوه در خون با سرعت کم و کندتری تجمع می‌یابد. این روند به بدن اجازه می‌دهد تا از قند به عنوان منبع انرژی مستقیم استفاده کند.

بیشتر بخوانید: چه مواد غذایی را نباید ناشتا بخوریم؟

با حذف فیبر در تبدیل میوه به آب میوه، فروکتوز با سرعت بیشتری جذب می‌شود. جهش ناگهانی در قند خون، منجر به تولید انسولین توسط غده‌ی پانکراس انسولین می‌شود تا میزان قند دوباره به یک سطح ثابت برسد. به تدریج این سیستم طبیعی دچار استهلاک می‌شود، بنابراین ریسک ابتلا به دیابت نوع ۲ افزایش پیدا می‌کند.

میوه بهتر است یا آبمیوه ؟

مطالعات نشان می‌دهد که مصرف آب میوه با افزایش ریسک ابتلا به دیابت نوع ۲ در ارتباط است زیرا مایعات مسیر معده تا روده را سریع‌تر از مواد غذایی جامد طی می‌کنند و بدن را متمایل می‌کند تا به سرعت انسولین آزاد کند که منجر به تبدیل قند موجود در خون به چربی و گلیکوژن خواهد شد. همچنین آب میوه موجب تغییرات زیاد و سریع‌تری در سطوح گلوکز و انسولین بدن می‌شود، حتی اگر محتویات غذایی آب میوه کاملا شبیه میوه باشد.

یکی از عوامل ارتباط مصرف آب میوه با دیابت نوع ۲، نبود برخی از اجزای میوه‌ی کامل مانند فیبر در آب میوه‌ها می‌باشد. البته برخی از آب میوه‌های دارای عصاره سبزیجات، می‌توانند علاوه بر تامین مواد غذایی بیشتر در بدن، حاوی قند کمتری نسبت به آب میوه‌های معمولی داشته باشند، اما باید توجه داشت که این نوع آب میوه‌ها، هنوز فاقد فیبرهای باارزش هستند.

رژیم‌های غذایی دارای فیبر بالا، خطر بیماری‌هایی مانند قلبی و عروقی، سکته، فشارخون بالا و دیابت را کاهش می‌دهند. به همین دلیل مصرف روزانه ۳۰ گرم فیبر به افراد بزرگسال توصیه می‌شود.

میوه بهتر است یا آبمیوه ؟

افرادی که به خصوص به میزان قند خون حساس هستند حتی ممکن است پس از نوشیدن آبمیوه دچار سردرد، ضعف و تحریک‌پذیری شوند، در حالی که با خوردن میوه کامل این علائم را ندارند. بر اساس یک مطالعه، افراد سالم که وعده‌های غذایی معادل مانند پرتقال و آب پرتقال، انگور و آب انگور می‌خوردند احساس سیری آن‌ها پس از خوردن میوه کامل، بیشتر بود.

براساس مطالعه ای دیگر، کودکانی که در معرض چاقی و اضافه وزن قرار داشتند، مصرف آبمیوه با چاقی بیش از حد آن‌ها همراه بود، در حالی که والدین در مورد مصرف میوه کامل چنین نظری را داشتند.

پالپ و پوست بسیاری از میوه‌ها شامل مقدار زیادی ویتامین و سایر مواد مغذی می‌باشد که در تهیه آبمیوه بسیاری از مواد مغذی از بین می‌روند. به عنوان مثال پرتقال منبع غنی فلاونوئیدها است اما بسیاری از فلاونوئیدها در پالپ ذخیره می‌شو