آیا شوره سر ژنتیکی است یا هورمونی؟

آیا شوره سر ژنتیکی است یا هورمونی؟

در حالی که پزشکان به این نتیجه نرسیده‌اند که دقیقاً چه چیزی باعث ایجاد شوره سر می‌شود، برخی عقاید وجود دارد که توسط اکثریت قریب به اتفاق پزشکان و دانشمندان در سراسر جهان پذیرفته شده‌اند. از جمله این عقاید ، نظر مالاسزیا است. قارچ موجود در سطح پوست ما، malassezia می‌تواند به دلایلی که پزشکان از آن آگاه نیستند، به صورت تصاعدی روی سر ما رشد کند. متأسفانه، این رفتار، سلول‌های پوستی روی سر ما را فرسوده می‌کند و خیلی سریعتر از حد طبیعی ریخته می‌شود. در نتیجه، پوست سر می‌تواند خارش یابد و بسیار پوسته پوسته شود.

اکنون، ما می‌دانیم که چه چیزی می‌تواند علت احتمالی شوره ‌سر باشد، اجازه دهید به موضوع این مقاله بپردازیم – آیا شوره سر ژنتیکی است؟ خوب، در مورد این نیز بلاتکلیفی وجود دارد. برخی از پزشکان معتقدند که عوامل ژنتیکی وجود دارد که می‌تواند باعث ایجاد شوره در خانواده شود. برخی دیگر این عقیده را دارند که شوره سر به طور مستقیم به فرزندان منتقل نمی‌شود. در عوض، ژنها می‌توانند در رشد پوست روغنی نقش داشته باشند. روغن بیش از حد تولید شده توسط پوست، سر ما را به محیطی ایده آل برای تغذیه و تولید مثل قارچ مالاسزیا تبدیل می‌کند.

در کنار ژن‌ها، تغییرات هورمونی مقصر دیگری است که اغلب با شوره سر همراه است. در بسیاری از افراد، با رسیدن به سن نوجوانی، مشکلات شوره سر شروع می‌شود. این یک واقعیت ثابت شده است که بدن ما در دوران بلوغ از تغییرات هورمونی زیادی می‌گذرد. بنابراین، با قرار دادن این دو در کنار یکدیگر، به این نتیجه می‌رسیم که تغییرات هورمونی با شوره سر ارتباط دارند.

آیا شوره سر ژنتیکی است یا هورمونی؟

علاوه بر این، همانطور که همه ما می‌دانیم ، هورمون ها نقش مهمی در بدن ما دارند و یکی از این نقش‌ها تولید روغن در پوست سر ماست. مشابه نظریه ژنتیک، عدم تعادل هورمون همچنین می‌ تواند بدن ما را مجبور به تولید روغن اضافی روی سر ما کند که می‌تواند ریختن سلول‌های پوستی را تسریع کند و باعث ایجاد شوره سر شود.

با وجودی که کنترل همه هورمون‌های بدن ممکن است غیرممکن باشد، ما هنوز هم می‌توانیم با حفظ یک رژیم غذایی سالم و سبک برخی از آنها را کنترل کنیم. علاوه بر این، استرس، بهداشت نامناسب و تعریق بیش از حد از جمله فاکتورهای قابل کنترل هستند که باعث ایجاد شوره سر می‌شوند. بنابراین، اگر از شوره ‌سر رنج می‌برید، حتما تا حد امکان از این موارد خودداری کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از شامپوهای مناسب، شوره سر را درمان کنید.

منبع: drmarderskincare

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر