آیا مکمل سوخت برای خودرو مفید است؟

آیا مکمل سوخت برای خودرو مفید است؟

مکمل‌های سوخت یکی از محصولات پرسود صنعت خودروسازی است که تبلیغات بسیاری درباره‌ی مزایای استفاده از آن‌ها انجام شده؛ اما آیا استفاده از مکمل سوخت برای خودرو مفید است؟

براساس تبلیغاتی درباره‌ی فروش مکمل‌های سوخت، دلایل بسیاری برای استفاده از این محصولات وجود دارد. طبق ادعای شرکت‌های تولیدکننده، هریک از مکمل‌های سوخت ارائه‌شده برای وضعیت خاصی مناسب است و می‌تواند مشکلات مختلفی را رفع کند. سؤال اصلی این است: ادعای شرکت‌ها و تبلیغاتشان چقدر حقیقت دارد؟

برای پاسخ‌گویی دقیق به این پرسش، باید ابتدا بدانیم قصد داریم از چه نوع مکملی و برای چه منظوری استفاده کنیم. سپس باید بدانیم مکمل مدنظر با خودرو ما سازگار است یا خیر. حقیقت این است که در بازار پررونق مکمل‌های سوخت، تنها تعداد معدودی از آن‌ها مزایای محسوسی به‌ارمغان می‌آورند و در‌صورتی‌که خودرو با مکمل مذکور سازگار باشد، استفاده از آن توصیه می‌شود. برای مثال، اگر صاحب خودرو کلکسیونی قدیمی نظیر مدل‌های دهه‌ی ۱۹۷۰ و پیش‌تر هستید، حتما می‌دانید پیشرانه‌ی این خودروها با سوخت‌های سرب‌دار سازگار است. بعضی تولیدکنندگان مکمل‌های سوخت ادعا می‌کنند محصولشان بدون اینکه حاوی سرب باشد، می‌تواند سبب بهبود کارکرد خودروهای قدیمی با بنزین بدون سرب شود. معمولا در این وضعیت استفاده از مکمل‌ها آسیب‌زا نیست و توصیه می‌شود از آن‌ها برای بهبود کارکرد پیشرانه بهره گرفته شود.

بیشتر بخوانید: سیستم نایت ویژن چیست؟

به‌عنوان نمونه‌ی دیگری که استفاده از مکمل‌ها سبب بهبود حقیقی عملکرد می‌شود، می‌توان به مشکل یخ‌زدن سوخت در خودروهای دیزلی اشاره کرد. در این خودروها، اگر دمای هوا به‌اندازه‌ی کافی کاهش یابد، احتمال یخ‌زدن گازوئیل در باک و خطوط سوخت‌رسانی افزایش می‌یابد. در این وضعیت، رانندگان مجبورند به شکل‌های مختلف ابتدا سوخت را از حالت انجماد خارج کنند تا خودرو روشن شود و به عملکرد مناسب برسد. درحال‌حاضر، مکمل‌های زیادی وجود دارد که پس از افزوده‌شدن به گازوئیل، جلو انجماد آن و تشکیل حالت ژلاتینی در فیلتر سوخت را می‌گیرد.

آیا مکمل سوخت برای خودرو مفید است؟

از دیگر مکمل‌هایی که نقش مفیدشان در بهبود کارکرد خودرو اثبات شده است، می‌توان به تمیزکننده‌های انژکتور اشاره کرد. اگر چند سالی از اتمام گارانتی خودروتان می‌گذرد، می‌توانید به‌کمک مکمل شست‌وشودهنده‌ی انژکتور، اندکی از رسوبات تشکیل‌شده در طول سال‌های گذشته را از بین ببرید. البته به‌یاد داشته باشید میزان استفاده از این مکمل‌ها و بازه‌های زمانی بهره‌گیری از آن‌ها اهمیت زیادی دارد و استفاده‌ی نامناسب می‌تواند سبب ایجاد خسارت برای خودرو شود.

بیشتر بخوانید: علت جوش آوردن خودرو در حین رانندگی

درپایان، بهتر است بدانید استفاده از مکمل سوخت برای خودروهای صفر یا کم‌کارکرد توصیه نمی‌شود و باورهای غلطی نظیر افزودن روغن جعبه‌دنده‌ی خودکار به باک برای روغن‌کاری اجزای داخلی پیشرانه می‌تواند سبب خوردگی قطعات داخلی و واردشدن خسارات سنگین به خودرو شوند. همچنین، استفاده از مکمل‌هایی که شعار اصلی آن‌ها افزایش قدرت خروجی پیشرانه و بهبود مصرف سوخت است، به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود. اگرچه استفاده از این نوع مکمل‌ها اغلب برای خودرو آسیب‌زا نیست، ضرر اصلی را متوجه جیب شما می‌کنند.

منبع: زومیت

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر