اصول رنگ بندی در فشن

اصول رنگ بندی در فشن ۱ (ناتمام) - حرفه ای

ست کردن رنگ لباس در دنیای مد قوانین خاصی دارد که شاید کمتر کسی از آن ها باخبر باشد. اینکه بدانید هر رنگ لباسی با چه رنگی ست میشود نیازمند دانستن اصول خاصی است .

شما ممکن است هزینه ی زیادی برای لباس هایتان بپردازید اما به دلیل عدم آگاهی از اصول رنگبندی، آنطور که باید ترکیب لباس ها جذاب به نظر نرسد. و بالعکس با دانستن این علم با صرف هزینه ی اندک می توانید شیک و جذاب باشید .

چرخه رنگ

در اولین قدم باید با چرخه رنگ آشنا شوید چون این دایره براساس هماهنگی و همخوانی رنگ‌ها چیده شده است و نشان می‌دهد که چگونه رنگ‌ها در کنار هم باعث افزایش و کاهش قدرت انعکاس یکدیگر می‌شوند. در نگاه اول کشف این چرخه کمی پیچیده به نظر می‌رسد اما واقعا کار سختی نیست. ابتدا رنگ‌ها را بشناسید:

رنگ های اصلی

رنگهای زرد ، قرمز و آبی جزو رنگ های اصلی می باشند که بقیه ی رنگ ها از ترکیب با این سه رنگ ایجاد می شوند.

این سه رنگ را به خاطر بسپارید.

رنگ های ثانویه یا دوم

رنگ های دوم از به هم ترکیب کردن رنگ های اصلی باهم به وجودمی آیند .

رنگ های نارنجی، سبز و بنفش جزو رنگ های دوم به حساب می آیند که از ترکیب سه رنگ اصلی به صورت زیر به وجود می آیند :

رنگ های سوم

رنگ های سوم از ترکیب یک رنگ اصلی و یک رنگ دوم با هم به وجود می آیند که به صورت زیر می باشد :

تئوری رنگ چیست؟

تئوری رنگ مجموعه ای از دستورالعمل ها برای مخلوط کردن ، ترکیب و دستکاری رنگ است. نظریه رنگ شامل ایده هایی مانند:

هارمونی رنگ 

هارمونی رنگ ، جفت های رنگی را توصیف می کند که از نظر بصری خوشایند هستند و حس نظم بصری را فراهم می کنند. رنگ‌بندی ها بر اساس رنگ‌های مکمل و همسان عموما به صورت هماهنگ تلقی می شوند. اما از ﺁنجایی که انسان‌ها به رنگ‌ها بسته به سلیقه‌های شخصی و تجربیات زندگی عکس‌العمل متفاوتی نشان می‌دهند، هیچ رنگ “درست” جهانی‌ای برای دستیابی به هماهنگی وجود ندارد.

دمای رنگ

دمای رنگ با تقسیم رنگ ها به رنگ های گرم (همراه با غروب آفتاب و نور روز) و رنگ های سرد (همراه با نور پوشیده شده) سرو کار دارد. امتحان و آزمایش ترکیب رنگ‌های گرم و سرد می تواند به شما کمک کند تا به رنگ‌بندی که به شما جلوه ای خاص بدهد، برسید.

زمینه رنگ

به نظر می رسد که رنگ ها وقتی در زمینه و متن‌های مختلف مشاهده می شوند ، رفتار متفاوتی دارند. به عنوان مثال ، یک نارنجی زنگ زده وقتی در کنار زرد پررنگ قرار می گیرد ، کسل کننده و ملایم به نظر می رسد. اما وقتی با بنفش تیره جفت می شود، رنگ نارنجی روشن تر به نظر می رسد.

چگونه با استفاده از چرخه‌ی رنگ لباسمان را ست کنیم ؟

از تئوری رنگ اصلی برای ترکیب و ست کردن لباس ها استفاده کنید.

با رنگ های متشابه شروع کنید. رنگ های متشابه در چرخه رنگ کنار هم قرار گرفته اند و ظاهری شبیه به هم دارند. هنگامی که لباس های جدید را در کمد قرار می‌دهید، لباسی که رنگ آن به شما احساس آرامش می‌هد مانند لباس آبی کم‌رنگ را انتخاب کنید. در چرخه‌ی رنگ، رنگ آبی بین خاکستری و بنفش قرار دارد. اگر با آبی روشن احساس راحتی می کنید از

از رنگ های مکمل استفاده کنید. رنگ های مکمل بر روی چرخ رنگ در مقابل یکدیگر قرار دارند و می توانند یک تضاد قدرتمند را برای ست کردن ایجاد کنند: به سرخابی سیر و سبز نخودی یا شرابی و سبز جنگلی فکر کنید. هنگام انتخاب رنگ پررنگ، هر دو رنگ خودنمایی می کنند.

از لباس هایی استفاده کنید که “مطابقت” ندارند. اگر به دنبال یک ظاهر کامل تک رنگ نیستید، نگران تطبیق کمربند با کیف دستی و کفش خود نباشید. زیورآلات و accessories های کوچکتر در واقع موارد عالی برای آزمایش رنگهای روشن هستند.

بهتر است بخوانید : ۶ توصیه برای خوش تیپ شدن دخترها و پسرهای جوان

رنگ های خنثی را باهم ترکیب کنید. رنگ های خنثی یک زمینه عالی برای کار با رنگ های روشن تر هستند ، اما می توانید رنگ های خنثی را هم با یکدیگر ترکیب کنید. ترکیب رنگ فقط مربوط به رنگهای پررنگ نیست – رنگهای خنثی مانند قهوه ای ، سیاه ، آبی تیره و سفید تقریباً همیشه به خوبی باهم ست می شوند ، بنابراین از پوشیدن شلوار مشکی با کفش های قهوه ای نترسید.

از جین به عنوان یک رنگ خنثی استفاده کنید. جین را یک رنگ خنثی در نظر بگیرید، به این معنی که می توانید آن را با هر رنگ دیگری (از جمله آبی) ست کنید. ساده ترین راه برای انجام این کار، استفاده از سایه های جین (سنگشور) است که شبیه به یکدیگر اما به اندازه کافی متفاوت هستند که بیش از حد، ست به نظر نرسند. سعی کنید شلوار جین آبی متوسط (بین جین روشن و تیره) را با یک پیراهن جین آبی روشن، یا شلوار جین تیره را با یک ژاکت جین آبی متوسط ست کنید.

کمد لباس خود را مطابق با چرخه ی رنگ مرتب کنید. با مرتب کردن کمد خود بر اساس رنگ، انتخاب یک لباس را ساده کنید. هماهنگی رنگ کمد شما پیدا کردن دقیقاً همان چیزی را که به دنبال آن هستید، آسان تر می کند. و همچنین به شما در ایجاد ترکیبات رنگی جدید کمک می کند. وسایل دیگری را که می خواهید به همراه لباس بپوشید بگیرید و در کنار سایر وسایل کمد خود نگه دارید. می توانید ببینید کدام مجموعه با رنگ اصلی شما بهترین ست را تشکیل خواهند داد.

 

امیدوارم این مقاله به شما در ست کردن لباس هایتان و خوش پوش شدن کمک کند.

 

منبع : masterclass

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر