انتخاب سهام بنیادی بر مبنای P/E

انتخاب سهام بنیادی بر مبنای P/E

قبلا در مورد P/E به صورت مفصل صحبت کرده‌ایم. (برای خواندن این مقاله اینجا کلیک کنید). گفتیم P/E برابر تقسیم قیمت هر سهم، به سودی است که به واسطه‌ی فعالیت‌های شرکت کسب می‌شود. هر چه سود شرکت در مقایسه با قیمت سهام بیشتر باشد، P/E کمتر است و هر چه سود شرکت در مقایسه با قیمت سهام کمتر باشد P/E بیشتر است.

پس P/E کمتر به معنای وضعیت بهتر شرکت از نظر سودآوری است و P/E  منفی یعنی شرکت از نظر فعالیت و درآمد عملیاتی و … زیان‌ده است.

 پس یکی از ساده‌ترین روش‌های پیدا کردن شرکت‌های بنیادی و شرکت‎های خوب، استفاده از پارامتر P/E است.

 با وارد شدن به صفحه‌ی دیده‌بان بازار در سایت TSETMC.com می‌توانید P/E همه‌ی سهام را در کنار هم ببینید و از کوچک و بزرگ مرتب کنید. P/E های بسیار بزرگ و یا  منفی به معنای ناهمخوانی رشد قیمت با سودآوری شرکت‌ها است.

انتخاب سهام بنیادی بر مبنای P/E

 به عنوان مثال شرکتی قیمت هر سهمش ۱۹۴۰۱ ریال در صورتی که در ۱۲ ماه گذشته به ازای  هر سهم فقط توانسته ۱ ریال سود کسب کند که سهم دیگری را می‌توانیم در همین بازار پیدا کنیم که با قیمت ۱۹۵۸۳ ریال برای هر سهم، توانسته در سال گذشته ۲۳۳۶ ریال سود کسب کند. یعنی ۲۳۳۶ برابر شرکت اول سود عملیاتی داشته است. در این مثال، P/E شرکت اول ۱۸۶۷۳ و P/E شرکت دوم تقریبا برابر ۸٫۳ است. پس به سادگی می‌توانید با این پارامتر وضعیت بنیادی شرکت‌ها را در سال گذشته مورد ارزیابی قرار دهید.

برای انتخاب سهام برمبنای P/E می‌توانید از صفحه‌ی دیده‌بان بازار در سایت TSETMC.COM سهامی که P/E کمتری دارند رانتخاب کنید و بعدا با تحلیل تکنیکال نقاط مناسب ورود و خروج آنها را پیدا کنید.

توجه کنید که اگر هدف شما دریافت سود نقدی مجمع و یا نگهداری سهام برای بلند مدت است، حتما باید این پارامتر را مد نظر قرار دهید.

اما نکته‌ی مهم دیگری هم وجود دارد که از توضیحات قبلی اهمیت بیشتری دارد، میانگین P‌/E گروه‌های صنعتی مختلف است. شما در بازار بورس، نمی‌توانید و نباید فعالیت یک شرکت پتروشیمی را با یک شرکت مخابراتی یا یک شرکت دارویی مقایسه کنید و سود آن‌ها را با هم بسنجید. 

بهترین کار برای مقایسه P/E سهام مختلف، مقایسه‌ی  P‌/E هر سهم با هم گروهی‌های خودش است. در صفحه‌ی نماد در سایت TSETMC.Com شما می‌توانید P‌/E متوسط هر گروه را هم مشاهده کنید و به راحتی مقایسه‌ی خوبی برای سهم مد نظرتان داشته باشید.

در سهمی  که قبلا گفتیم، سود ۱۲ماه گذشته‌اش برابر ۱ ریال بوده و P/E گروه صنعتی همین سهم ( انبوه سازی و املاک و مستغلات) برابر ۷٫۱۲ است. یعنی این سهم نسبت به هم گروهی‌های خودش رشد بسیار زیادی داشته است.( مقایسه‌ی رشد قیمت و سود سازی شرکت)

در همین گروه صنعتی، سهامی هستند که از میانگین گروه P/E کمتری دارند و سهام جامانده از گروهشان محسوب می‌شوند و ممکن است در آینده این عقب افتادگی را جبران کنند.

توجه کنید که در این روش برای کسانی است که سودسازی شرکت و ارزندگی سهام شرکت برایشان اهمیت دارد، اما اغلب نوسانگیرها و سرمایه گذاران کوتاه مدتی معمولا به این پارامتر توجه زیادی نمی‌کنند. 

باید ابتدا استراتژی خودتون رو مشخص کنید. اینکه می‌خواهید بنیادی کار کنید، تکنیکال کار کنید یا ترکیب این دو…

کسی که صرفا تکنیکال کار می‌کند، طبیعتا پارامتر بنیادی براش ملاک نیست، چرا که اصل مهم تکنیکال می‌گوید همه چیز در قیمت لحاظ شده است. اما کسی که بنیادی کار می‌کند، ممکن است هیچ وقت سمت سهامی با P/E منفی نرود مگر اینکه انتظار سودآوری آن شرکت را در آینده داشته باشد.

پس اینکه از P/E‌ سهم انتخاب کنید، یا از نمودار، یا از ترکیب این دو، بستگی به این دارد که استراتژی معاملاتی شما و ریسک پذیریتان در چه حد است.

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد بورس و آموزش این مبحث اینجا کلیک کنید.

 

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

  ۱ دیدگاه

  1. چرا؟
   چرا در بررسی بنیادی باید پی/ای را با شرکت‌های هم‌گروه مقایسه کرد و نباید با بازار مقایسه کرد؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مطالب اخیر