انواع مایکروفر و راهنمای خرید آن

انواع مایکروفر و راهنمای خرید آن

در مقاله قبلی ما درباره تفاوت مایکروفر با فر برقی و فر گازی صحبت کرده‌ایم و در این مقاله قصد داریم در مورد انواع و نکات خرید مایکروفر بحث می‌کنیم.

انواع مایکروفر از نظر محل قرارگیری

اولین نکته‌ای که پیش از خرید مایکروفر باید مد نظر قرار دهید، مکان‌ مورد نظر و تعبیه شده‌ی این دستگاه در فضای آشپزخانه است. محل قرارگیری مایکروفر تأثیر مستقیمی بر قیمت، قابلیت‌ها، اندازه و نحوه‌ی نصب آن دارد. به طور کلی مایکروفرها با توجه به محل نصب در سه دسته‌ی مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند که عموما ویژگی‌های پخت یکسان و مشابهی دارند.

مایکروفر رومیزی

مایکروفر رومیزی

مایکروفرهای قابل حمل و کوچکی که محبوب‌ترین گزینه بین کاربران به حساب می‌آیند و کاربرد‌هایی مانند طبخ و گرم کردن انواع غذا، یخ‌زدایی، درست کردن پاپ‌کورن و سایر امور آشپزی را به خوبی انجام می‌دهند. یک مایکروفر رومیزی با اندازه‌ی معمول ۲۷ (ارتفاع) در ۴۴ (عرض) در ۳۴ (عمق) سانتی‌متر عمق دارد و ظرفیت آن ۲۸ لیتر است. توان این دستگاه‌ها معمولا از ۴۰۰ تا ۱۲۰۰ وات است. نکات مثبت در مورد مایکروفرهای رومیزی قابلیت حمل و جابجایی آن‌ها در آشپزخانه و قیمت مناسب آن‌ها نسبت به سایر مدل‌ها است. نکته‌ی منفی هم می‌تواند این باشد که مایکروفرهای رومیزی قسمتی از فضای باارزش روی پیشخوان شما را اشغال می‌کنند. قیمت این مدل‌ها معمولا بسته به امکانات از ۴۰ تا ۷۰۰ دلار متغیر است.

مایکروفر بالا اجاقی

مایکروفر

همان‌طور که از اسم آن مشخص است، این نوع مایکروفر در قسمت بالای اجاق گاز نصب می‌شود. از لحاظ محبوبیت، این مدل‌ها بعد از مایکروفر رومیزی در رتبه‌ی دوم قرار می‌گیرند. بیشتر مایکروفرهای بالا اجاقی دارای فن‌هایی هستند که بخار و بوی ناشی از پخت و پز روی اجاق گاز را منتقل می‌کنند و در واقع چون جای هود را اشغال می‌کنند، عملکردی مشابه هود را نیز ارائه می‌دهند. در برخی مدل‌ها فن‌های دستگاه به محض اینکه میزان بخار و حرارت ساطع شده از اجاق گاز بالا می‌رود به صورت خودکار شروع به کار می‌کنند. همچنین معمولا چراغ‌هایی زیر مایکروفر برای روشن کردن فضای آشپزی روی اجاق گاز در نظر گرفته می‌شود. قیمت این مدل مایکروفرها کمی بالاتر از مدل‌های رومیزی است؛ به طوری‌که ارزان‌ترین آن‌ها قیمتی نزدیک به ۲۰۰ دلار دارد و توان آن‌ها ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ وات است و محفظه‌هایی ۲۵ تا ۷۰ لیتر را در اختیار می‌گذارند. ابعاد این نوع مایکروفرها معمولا ۴۰ در ۷۶ در ۳۸ سانتیمتر است.

بیشتر بخوانید: اشتباهاتی که باید در زمان خرید یخچال از آن‌ها اجتناب کرد ؟

مایکروفر توکار یا کشویی

مایکروفر

مایکروفرهای کشویی نسبتا انواع جدیدی در بازار مایکروفرها به حساب می‌آیند. مهم‌ترین مشخصه‌ی این دسته از مایکروفرها، عدم اشغال فضای روی پیشخوان یا کابینت‌ها است. البته در صورت استفاده از این مایکروفرها، باید آمادگی مراحل نصب سخت‌تر و عدم امکان جابجایی آن را داشته باشید. مایکروفرهای توکار عموما جزو گران‌ترین نمونه‌های موجود به حساب می‌آیند و قیمت آن‌ها از پانصد دلار شروع می‌شود. ابعاد این مدل مایکروفرها حدودا ۴۶ در ۶۰ در ۵۵ سانتیمتر است.

در زیر جدول مقایسه‌ی مدل‌های مختلف مایکروفر از نظر محل قرارگیری را مشاهده می‌کنید.

مایکروفرابعاد (سانتی‌متر)ظرفیت  توان (وات)   قیمت (دلار)
رومیزی۲۷ در ۴۴ در ۳۴۱۵ تا ۷۰ لیتر۴۰۰ تا ۱۲۰۰۴۰ تا ۷۰۰
بالا اجاقی۴۰ در ۷۶ در ۳۸۱۵ تا ۷۰ لیتر   ۶۰۰ تا ۱۲۰۰۱۹۰ تا ۱۳۰۰
توکار یا کشویی۴۶ در ۶۰ در ۵۵۱۵ تا ۷۰ لیتر   ۶۰۰ تا ۱۲۰۰۵۰۰ تا ۵۰۰۰

اندازه

پیدا کردن مایکروفر با اندازه‌ی متناسب با نیاز پخت و پز و فضایی که در آشپزخانه در اختیار دارید اهمیت بالایی دارد. قبل از هرچیز فضایی که قصد دارید مایکروفر را در آن قرار دهید از لحاظ ارتفاع، عرض و عمق اندازه‌گیری کنید و این شاخصه‌ها را با اندازه‌ی مورد نیاز خود بسنجید تا ببینید بهتر است از کدام یک از مدل‌های مایکروفر تهیه کنید. ابعاد بیرونی مایکروفرها می‌توانند بسیار متنوع باشند. این ابعاد معمولا از ۲۵ (ارتفاع) در ۴۶ (عرض) در ۳۶ (عمق) سانتی‌متر شروع شده و به ۳۶ در ۶۱ در ۵۱ سانتی‌متر در مدل‌های بزرگ می‌رسد.

به نظر نمی‌رسد ظرفیت داخلی مایکروفرها که از کمتر از ۲۸ لیتر تا ۵۶ لیتر متفاوت است رابطه‌ی معنی‌داری با ابعاد بیرونی آن‌ها داشته باشد؛ با این وجود در جدول زیر سعی شده است اندازه‌های مختلف مایکروفر و ظرفیت داخلی آن‌ها در چهار گروه کلی دسته‌بندی شود.

کامپکتکمتر از ۲۸ لیتر
متوسط۲۸ تا ۴۲ لیتر
بزرگ۴۵ تا ۵۶ لیتر
خیلی بزرگبیشتر از ۵۶ لیتر

راهنمای فضای مورد نیاز مایکروفر

بیشتر مایکروفرها ظرفیتی بین ۲۵ تا ۵۱ لیتر دارند. اگر هنوز مطمئن نیستید که چه ظرفیتی مناسب شما است، می‌توانید یک ظرف که معمولا در آن آشپزی می‌کنید را هنگام خرید با خود داشته باشید تا ببینید در مایکروفر مورد نظر شما جای می‌گیرد یا خیر. به همراه داشتن ابعاد فضایی که جهت قرار دادن یا نصب مایکروفر در اختیار دارید و ارائه‌ی آن به فروشنده نیز می‌تواند شما را در انجام خریدی مطمئن‌تر یاری کند.

توان

مایکروفر

توان یک مایکروفر که با واحد وات نشان داده می‌شود، در واقع نشانگر قدرت آن است. به طور کلی، هرچه عدد وات بالاتر باشد، غذای شما سریع‌تر و یکدست‌تر پخته خواهد شد. بیشتر مایکروفرها توانی بین ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ وات دارند. مایکروفرهای بزرگ‌تر که معمولا توان بیشتری دارند، قیمت بالاتری هم دارند. بنابراین، قیمت و اندازه‌ی مایکروفر در کیفیت پخت شما تأثیر مستقیمی دارند. با این حال نباید از عوامل دیگر نظیر اندازه غافل شوید. پخت یک غذای کامل برای تمام افراد خانواده نیاز به مایکروفری بزرگ با توان بالا دارد. مایکروفرهای بزرگ توانی برابر با ۱۰۰۰ تا ۱۶۰۰ وات و مدل‌های متوسط ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ وات توان دارند. مایکروفرهای کامپکت که کوچک‌ترین مدل‌ها به حساب می‌آیند، مناسب استفاده در خوابگاه و اداره و آپارتمان هستند. مدل‌های کامپکت ۵۰۰ تا ۸۰۰ وات توان دارند. البته توجه داشته باشید با افزایش توان، مایکروفر به انرژی بیشتری نیز نیاز خواهد داشت و در نتیجه نیاز به پرداخت هزینه‌ی برق بیشتری خواهید بود.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید ماشین لباسشویی

فناوری‌های مختلف طبخ غذا در مایکروفرهای امروزی

کباب کردن

مایکروفر

برخی مایکروفرها علاوه بر داشتن تمام قابلیت‌های یک مایکروفر، یک گریل داخلی نیز برای کباب کردن غذا دارند. با استفاده از المنت در کنار مایکروویو، غذای شما علاوه بر پخته شدن، برشته نیز خواهد شد. در نتیجه می‌توانید یک مرغ را به زیبایی هرچه تمام‌تر در این مایکروفرها برشته کنید. به خاطر داشته باشید که المنت به کار رفته در این دستگاه‌ها، گرمایی به مراتب کمتر از گریل‌های سنتی تولید می‌کند. بنابراین، ممکن است ترد شدن غذا دیرتر اتفاق بیفتد و غذای آماده شده کمی خشک باشد. این مدل‌ها با سینی فلزی نیز عرضه می‌شوند و قابلیت استفاده‌ی جداگانه را به عنوان مایکروفر و گریل دارند.

کانوکشن

مایکروفر

کانوکشن یکی از کاربردی‌تری قابلیت‌های مایکروفر‌های مدرن است که در کنار استفاده از امواج مایکروویو، قابلیت تزریق حرارت به محفظه را نیز دارند. مدل‌هایی که این قابلیت را دارند، در قسمتی پشتی محفظه دارای فن هستند. فن یا دمنده گرمای تولید شده توسط المنت‌های برقی را در داخل محفظه به گردش در می‌آورد تا غذا سریع‌تر و یکنواخت‌تر پخته شود. مدل‌هایی که دارای این قابلیت باشند معمولا کمی گران‌تر هستند.

اگر علاقه‌مند به پخت کیک، پیتزا یا این دسته از مواد غذایی هستند، در نظر داشته باشید که وجود قابلیت کانوکشن بسیار مهم است. توصیه می‌شود اگر به پخت غذا در کنار گرم‌کردن یا یخ‌زدایی (قابلیت‌های امواج مایکرویو) خواهید پرداخت، قطعا وجود فناوری کانوکشن را در اولویت خود قرار دهید.

مایکروفر

فناوری اینورتر

این فناوری یکی دیگر قابلیت‌هایی است که در مایکروفرهای گران‌قیمت یافت می‌شود. اینورتر برای اولین بار در مایکروفرهای پاناسونیک به کار گرفته شد و در ادامه حق استفاده از این فناوری به سایر شرکت‌های مطرح نیز اعطا شد. به طور معمول مایکروفر‌های معمولی تنها در دو حالت ۱۰۰ درصد توان یا خالت خاموش فعالیت می‌کنند. پس اگر به طبخ غذایی با ۵۰ درصد توان مایکروفر بپردازید، دستگاه دستگاه بین دو حالت  ۱۰۰ و صفر درصد توان خود به صورت مداوم تغییر خواهد کرد تا در نهایت برآیند آن ۵۰ درصد شود. این کار در صورتی که شما بخواهید چیزی را با گرمای پایین‌تر و مداوم پخت کنید، نتیجه‌ی مطلوبی نداشته و هزینه‌ی برق مصرفی زیادی به همراه خواهد داشت. اما در انواع مجهز به فناوری اینورتر، مایکروفر توانایی فعالیت با هر میزان از توان از حداقل تا حداکثر را دارد. بدین ترتیب در کنار هزینه‌ی کمتر، پخت سریع‌تر و کیفیت نهایی بهتری را تجربه خواهید کرد.

بیشتر بخوانید: در خرید یخچال به چه نکاتی توجه کنیم ؟

سولاردام یا پخت نوری

یکی دیگر از فناوری‌های نوین به کار رفته در مایکروفرها که نتایج مطلوبی را به همراه دارد، سولاردام است. در این فناوری که برای اولین بار در مایکروفرهای ال‌جی تعبیه شد، در کنار استفاده از امواج مایکروویو، از تابش امواج نوری نیز استفاده می‌شود. در سولاردام‌ها به دلیل استفاده از نور در پخت، غذا خشک نمی‌شود و آبدار باقی می‌ماند. همچنین ویتامین‌های آن از بین نمی‌روند و غذایی سالم‌تر با سرعت بیشتر طبخ می‌شود.

مایکروفر

هیتر ذغالی

در مدل‌هایی که هیتر ذغالی به کار می‌رود، حرارت توسط رشته‌های ذغال موجود در المنت ایجاد می‌شود که این موضوع ضمن حفظ ویتامین‌های مواد غذایی، چربی و نمک آن را کاهش می‌دهد.

هات بلست

هات‌بلست فناوری جدید و انحصاری سامسونگ است که البته شباهت زیادی به ساز‌و‌کار فناوری کانوکشن دارد. در هات‌بلست گرما از طریق المنت‌های تعبیه شده در بالای مایکروفر به محفظه تزریق شده و در ادامه این حرارت به وسیله‌ی فن مخصوصی به گردش در خواهد آمد. این در حالی است که در عموم نمونه‌های کانوکشن، حرارت از یکی از دیواره‌های طرفین تزریق می‌شود و سپس به جریان می‌افتد که در صورت نبود سینی چرخان، عموما بخشی از غذا به دلیل مجاور بودن با المنت‌ها، بیش از سایر آن حرارت خواهد دید.

قابلیت‌های افزوده‌ مایکروفرهای مدرن

پخت خودکار با تنظیمات پیش‌فرض

مایکروفر

با استفاده از این گزینه کافی است وزن غذا را وارد کنید تا دستگاه به صورت خودکار درجه حرارت و زمان مورد نیاز برای پخت را اندازه‌گیری کرده و عملیات پخت ایمن را آغاز کند. راحتی عامل مهمی است که مایکروفرهای امروزی را نسبت به نمونه‌های قدیمی متمایز می‌کند. تنظیمات میانبر در این دستگاه‌ها به صورت خودکار توان و زمان انجام اموری مانند آماده کردن پاپ‌کورن، پیتزا و سیب‌زمینی و… را شامل می‌شود. گران‌ترین مدل‌ها تا ۱۰۰ برنامه را در خود جای داده‌اند تا در بسیاری موارد هنگام آشپزی نیازی به تنظیم دستی توان و زمان توسط شما نباشد.

یخ‌زدایی سریع

در این حالت دستگاه از پالس‌های مایکروویو تصادفی برای باز کردن سریع یخ مواد غذایی فریزری استفاده می‌کند. این موضوع منجر به افزایش سرعت پروسه‌ی یخ‌زدایی در کنار عدم تاثیر بر خود مواد غذایی، می‌شود.

پخت با تأخیر

با استفاده از این گزینه می‌توانید مواد غدایی را در محفظه قرار دهید و دستگاه را برای روشن شدن در آینده تنظیم کنید. مثلا می‌توانید قبل از خواب مواد را داخل مایکروفر قرار دهید و آن را طوری تنظیم کنید که وقتی پس از چند ساعت بیدار شدید غذای مورد نظر شما آماده باشد.

سینی گردان

برای اینکه غذا به صورت یکنواخت پخته شود، سینی برخی از مایکروفرها قابلیت چرخش دارد. بسیاری از مدل‌ها به صورت خودکار این چرخش را انجام می‌دهند و برخی مدل‌ها دکمه‌ای برای فعال یا غیرفعال کردن آن دارند. سینی‌های گردان قابلیت بیرون آمدن و شستشو را دارند.

درب از بالا بازشو

این نوع در که معمولا در مدل‌های سولاردام و توکار دیده می‌شود، از بالا به اندازه‌ی ۹۰ درجه باز می‌شود و این به شما کمک می‌کند ظروف بزرگ را به راحتی داخل فر قرار دهید.

بیشتربخوانید: انواع لامپ و مقدار مصرف انرژی و طرز کار آنها

محفظه‌ی مدور

مایکروفر

این نوع طراحی که معمولا در سولاردام‌ها دیده می‌شود، باعث می‌شود تنور دستگاه حالت دایره‌ای داشته باشد و به همین جهت پرتوهای نوری متمرکزتر عمل کنند. همچنین تمیز کردن محفظه‌های مدور آسان‌تر خواهد بود.

پخت به کمک حسگر

حسگرهای موجود در بعضی مدل‌ها قابلیت تشخیص میزان مایعات در غذا و همچنین رطوبت داخل فر را دارند و بر همین اساس درجه حرارت و زمان پخت را برای حصول بهترین نتیجه تنظیم می‌کنند. این سنسور‌ها هم‌چنین در صورت تشخیص امکان سوختن غذا، به صورت خودکار فعالیت پخت‌و‌پز را متوقف می‌کنند.

قفل کودک

این گزینه با از کار انداختن دکمه‌ها اجازه نمی‌دهد کودک شما پنل تنظیمات مایکروفر را دستکاری کرده و ناخواسته تنظیمات پخت را به هم بزند.

قفل داخلی

این امکان باعث می‌شود تا زمانی که درب محفظه به خوبی بسته نشده، کار دستگاه آغاز نشود. برخی مدل‌ها دو یا سه قفل دارند تا این اطمینان وجود داشته باشد که امواج مایکروویو به بیرون درز پیدار نمی‌کنند.

قابلیت‌های هوشمند

مایکروفر

این موارد که هنوز چندان رایج نیستند شامل امکان اتصال مایکروویو به اینترنت و برقراری ارتباط با سایر دستگاه‌های خانه‌ی هوشمند می‌شود. بدین ترتیب امکان آغاز پروسه‌ی پخت با استفاده از گوشی‌ هوشمند در دسترس خواهد بود. همچنین برخی مایکروفرهای هوشمند دارای ویژگی تشخیص غذا از روی شکل و شمایل آن و متعاقبا انجام تنظیمات جهت پخت آن هستند.

نکاتی در خصوص استفاده‌ی صحیح از مایکروفر

۱. همیشه از ظروف مخصوص استفاده در مایکروفر استفاده کنید. برخی ظروف پلاستیکی، شیشه‌ای و سرامیکی نیز قابل استفاده در مایکروفر هستند؛ اما هرگز از ظروف فلزی در مایکروفر استفاده نکنید. حتی اگر بخشی از ظرف شما فلزی است، نباید آن را داخل مایکروفر قرار دهید. این موضوع امکان آتش‌سوزی یا خرابی فرستنده‌ی امواج را بسیار بالا می‌برد.

۲. در مواردی که روی غذا را پوشانده‌اید، باید منافذی جهت خروج بخار ترتیب دهید.

۳. بهتر است هنگام پخت، غذا را هم بزنید یا حالت ظرف را عوض کنید تا گرما به همه جای غذا برسد.

۴. لایه‌های خارجی غذا در مایکروفر زودتر می‌پزند. بنابراین، سعی کنید تکه‌های ضخیم‌تر غذا را در سطح بیرونی و تکه‌های کوچک‌تر را در مرکز غذا قرار دهید.

۵. اگر در دفترچه‌ی راهنمای دستگاه شما، زمانی به عنوان انتظار بعد از پخت درج شده است، بهتر است آن را رعایت کنید؛ چرا که در این زمان هنوز غذا به کمک گرمای داخل آن در حال پخت است. عموما مایکروفر‌ها به زمانی برابر با

۶. هنگام خارج کردن ظرف غذا از داخل مایکروفر و برداشتن پوشش آن بسیار مراقب باشید؛ چرا که ممکن است ظرف غذا داغ نباشد، اما غذا و بخار تولید شده توسط آن بسیار داغ خواهند بود.

۶. از روشن کردن مایکروفر خالی خودداری کنید؛ زیرا در این حالت اشعه‌های مایکروویو تنها به فضای داخلی آن برخورد می‌کنند و می‌توانند باعث خرابی دستگاه شوند.

مایکروفر

۷. برای تمیز کردن محفظه‌ی داخل مایکروفر از دستمال نم‌دار و آغشته به مایع ظرفشویی استفاده کنید و سطوح داخلی فر را از چربی‌ها و مواد غذایی به جا مانده پاک کنید. هم‌چنین یکی از راه‌های موثر تمیز کردن مایکروفر، قرار دادن یک ظرف سرکه درون دستگاه و گرم کردن آن است تا بخار ساطع از سرکه، عملیات تمیزکاری دیواره‌های داخلی را تسهیل بخشد. لازم است درب و لولاها را تمیز نگه دارید تا جرم‌های به جا مانده باعث ایجاد نشت امواج نگردند. توجه داشته باشید هنگام نظافت، دستگاه را از برق بکشید.

کلام آخر

مایکروفرها با تبدیل انرژی الکتریکی به امواج مایکروویو و تاباندن این امواج به غذا کار پخت را انجام می‌دهند. امواج مستقیما روی رطوبت داخل غذا اثر گذاشته و محفظه را ظرف را گرم نمی‌کنند. در نتیجه هدررفت انرژی در مایکروفرها از تمام لوازم پخت و پز دیگر کم‌تر است؛ اما از آنجایی که برق جزو انرژی‌های نسبتا گران به حساب می‌آید، لازم است به کم‌مصرف بودن دستگاه توجه ویژه‌ای بشود. علاوه بر این، مایکروفرها بخشی از دکوراسیون منزل و آشپزخانه‌ی شما را تشکیل می‌دهند. بنابراین، ظاهر و شکل و شمایل دستگاه نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. سعی کنید در این مورد با سایر افراد خانواده مشورت کنید و در نهایت با توجه به موارد مطرح شده در این مقاله تصمیم نهایی را اتخاذ کنید.

منبع : زومیت

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    مطالب اخیر