انواع هوش در زندگی ما چه کاربردی دارد؟

انواع هوش در زندگی ما چه کاربردی دارد؟

برخلاف تصور برخی که موفقیت در تحصیل را ملاک هوش بالا می‌دانند هوش به انواع مختلفی تقسیم می‌شود و هر کدام از انواع هم تاثیر بسزایی در زندگی و موفقیت ما در روابط و پیشرفت‌هایمان دارد برای آگاهی از انواع هوش و کاربرد آن با ما همراه باشید.

منطقی (IQ):

همان هوش عقلی یا ریاضی است که در مدارس ما را با آن می سنجیدند.اما انسانهای را می توانیم مثال بزنیم که در دانشگاه معدل بالایی داشتند اما در زندگی خانوادگی یا کاری شکست خوردند. پس استعداد وهوش عقلی لازم است اما کافی نیست.

انواع هوش در زندگی ما چه کاربردی دارد؟

هیجانی (EQ):

به معنای توانایی مدیریت کردن هیجانات خود و دیگران. به عنوان مثال در اداره‌ای هستید کارمند با ارباب رجوع مشغول دعواست. بعد از دعوا نوبت به شما می رسد آن کارمند با لحن عصبانی به شما می گوید کارتون چیه. این کارمند هوش هیجانی پایینی دارد که با تمرین و تکرار قابلیت ارتقا دارد.

بیشتر بخوانیم: استرس چگونه روی اشتها و وزن تاثیر می‌گذارد؟

سیاسی (PQ):

هوش سیاسی که بهتر است آن را به هوش تدبیری تجربه کنیم، معنا و مفهوم آن این است که بدانیم در مقابل هر فرد بهترین نوع رفتار چه باید باشد. تشخیص تفاوت میان افراد و به‌کارگیری بهترین شیوه عملکرد برای نزدیک شدن به آنها، استعداد وهوش تدبیری یعنی هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد، یعنی اینکه خودم را باسواد مخاطب هدف هماهنگ کنم و از به کاربردن سوالات و عبارات نابجا خودداری کنم .هوش تصویری توان درک طرف مقابل را در ما افزایش می‌دهد. هوش تدبیری همان سیاست داشتن در کار است. به ما یاد می‌دهد که با مردم بحث نکنید یاد می‌دهد که در بازار رفته‌ایم تا معامله کنیم نه مقابله و اینکه درک فرهنگ‌ها و خرده فرهنگ‌ها را داشته باشیم.

انواع هوش در زندگی ما چه کاربردی دارد؟

جسمانی یا فیزیکی :

به ما می‌گوید که برای موفقیت در کار و نزد مردم می بایست روحیه شاداب و مغزی پویا داشته باشیم و این مهم مهیا نمی‌شود مگر اینکه جسمی سالم داشته باشیم. هوش جسمی به ما می‌گوید که عقل سالم در بدن سالم قرار دارد. پس ورزش کنید و مراقب سلامتی خود باشیم.

بیشتر بخوانیم: چگونه خود را وابسته به زنی نشان ندهیم ؟

معنوی(SQ):

هوش معنوی به انسان بودن ما، صداقت داشتن ما و سالم بودن اخلاق ما می‌پردازد، یعنی خودمان را نانوای فرض کنیم که قرار نیست نان سوخته دست مردم بدهیم.

مدیریتی (MQ):

به ما یادآور می‌شود برای موفقیت در زندگی شخصی و کسب و کار باید بتوانیم بر خودمان مدیریت قوی داشته باشیم و به عبارتی روی خودمان که ارزشمندترین دارایی مان است سرمایه‌گذاری کنیم و برای این مهم ۵ هوش را با نگاه جامعیت‌نگری به کار ببریم.

 

منبع 

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    مطالب اخیر