برای حفظ تایرها در شرایط ایده آل چه باید کرد؟

شیوع ویروس کرونا شرایط خاصی را در کره خاکی پدید آورده و بسیاری از مردم در کشورهای مختلف مجبور هستند به خاطر شکستن زنجیره انتقال، اوقات خود را در قرنطینه خانگی سپری کنند. این مساله سبب شده رفت و آمد در مسیرهای عمومی به کمترین حد ممکن برسد، طوری که طبق گزارش اخیر مسیریاب ویز میزان رانندگی در سطح دنیا تا ۶۰ درصد کاهش یافته است. تایرها

با توجه به این شرایط شمار زیادی از خودروها اکنون در حیاط منازل، پارکینگ‌ها یا سطح خیابان‌ها رها شده و مدتی است که از جای خود تکان نخورده‌اند. احتمالا می‌دانید عدم استفاده و پارک طولانی مدت خودرو، به برخی اجزا از جمله تایرها صدمه می‌زند.

به منظور پیشگیری از صدمه دیدن تایرها در دوران قرنطینه و حفظ آنها در وضعیت بهینه، نشریه تخصصی Tyre Reviews اخیرا با انتشار ویدیویی جالب، رعایت چند نکته را به مالکین خودروها توصیه کرده است. چنانچه شما هم مجبورید برای مدتی نسبتا طولانی (مثلا چند هفته) اتومبیل خود را در جایی متوقف کنید، می‌توانید با رعایت این نکات میزان آسیب دیدگی تایرها را به حداقل برسانید.

برای حفظ تایرها در شرایط ایده آل چه باید کرد؟

بازبینی و بررسی دقیق تایرها قبل از پارک

در گام اول باید تایرها را با دقت بررسی نموده و هرگونه ذرات اضافی و گرد و غبار را از آنها پاک کرد. برای این کار می‌توان از همان روش سنتی ابر و کف کمک گرفت. در کارواش‌ها معمولا از آب پر فشار برای تمیز کردن تایرها استفاده می‌شود، Tyre Reviews این روش را به خاطر احتمال صدمه به دیواره تایر مناسب نمی‌داند.

برای حفظ تایرها در شرایط ایده آل چه باید کرد؟

امواج فرابنفش برای تایرها مضر هستند، به همین جهت چنانچه قرار است خودرو زیر آفتاب بماند، پیشنهاد می‌شود جداره‌ها با واکس‌های محافظ UV پوشانده شوند. همچنین با تمیز شدن تایرها بهتر است میزان خوردگی کناره‌ها و آج‌ها بررسی گردند تا در صورت کمتر شدن عمق از سه میلی‌متر در قسمت میانی، خرید حلقه‌های جدید را در لیست خرید خود بگنجانید. برای سنجش عمق، می‌توان حد سه میلی متر را روی یک سکه مشخص نموده و با قرار دادن آن در داخل آج وضعیت را تشخیص داد. بستن سر والف (والو) تایرها دیگر نکته‌ای است که Tyre Reviews توصیه می‌کند.

برای حفظ تایرها در شرایط ایده آل چه باید کرد؟

قرار دادن خودرو روی جک در صورت امکان

خودروها برای جابجایی و حرکت ساخته شده‌اند و توقف طولانی مدت برای آنها – به خصوص تایرهایشان – همانند سم است. وقتی خودرویی به مدت چند هفته یا بیشتر در جایی ساکن باقی می‌ماند، قسمتی از تایرها که با زمین در تماس است به دلیل تحمل وزن بالا حالت قوسی خود را از دست داده و به تدریج فرمی مسطح پیدا می‌کند.

برای حفظ تایرها در شرایط ایده آل چه باید کرد؟

برای جلوگیری از وقوع اتفاقی مشابه و در صورت فراهم بودن امکانات باید خودرو را روی جک قرار داد تا تایرها تماسی با زمین نداشته باشند.

بیشتر بخوانید: پوشش‌های سرامیکی و کاورها، چگونه بدنه خودرو را حفاظت می کنند؟

افزایش فشار باد تایرها

حتما خواهید گفت امکان بهره‌گیری از جک برای همه مردم وجود ندارد. در این حالت می‌شود به روش افزایش فشار باد تایرها متوسل شد. با این کار تایرها مقاومت بیشتری در برابر وزن سنگین خودرو پیدا می‌کنند. برای اینکه بدانید تا چه حد اجازه دارید فشار باد تایرها را افزایش دهید، باید به مشخصات درج شده در دیواره لاستیک توجه کنید.

برای حفظ تایرها در شرایط ایده آل چه باید کرد؟

اگر این کار را انجام دادید، یادداشتی را روی داشبورد یا پشت فرمان بگذارید تا هر زمان قصد حرکت مجدد داشتید بدانید اول از هر چیزی باید باد تایرها را مجددا تنظیم کنید، زیرا حرکت با لاستیک پر باد علاوه بر صدمه به قسمت میانی آن، چسبندگی و راحتی خودرو را تحت تاثیر قرار می دهد.

جابجایی خودرو هر چند وقت یک بار

پس از افزایش فشار باد تایرها و پارک کردن خودرو در مکانی مناسب، باید هر چند روز یا نهایتا هر هفته یک بار، اقدام به جابجایی آن نمود تا فشار مداوم تنها روی قسمتی ثابت از تایرها نباشد. حرکت دادن خودرو به اندازه ۳۰ سانتی‌متر برای تحقق این هدف کافی است.

برای جابجایی ۳۰ سانتی‌متری اصلا نیازی به استارت و روشن شدن موتور نیست، بلکه بهتر است با هل دادن به جلو یا عقب، ضمن ورزش کردن مکان خودرو را اندکی تغییر دهید. به یاد داشته باشید روشن کردن موتور برای مدتی خیلی کوتاه، باعث فشار به باتری و همچنین تجمع رطوبت در برخی اجزا شده (مثل مجموعه اگزوز) و در صورت تکرار ممکن است به از کار افتادن باتری یا خرابی قطعات دیگر منجر شود.

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع سیستم تعلیق در محور جلو

حفظ خودرو دور از تابش مستقیم آفتاب

همانطور که در ابتدا اشاره شد، تایرها اصلا امواج فرابنفش را دوست ندارند. از این رو بهتر است اتومبیل خود را در پارکینگ یا هر نقطه‌ای که دور از تابش مستقیم آفتاب است، پارک نمایید. در صورت فراهم بودن پارکینگ استفاده از آن کاملا پیشنهاد می‌شود، چرا که از خودرو در برابر هر گونه تغییرات دمایی شدید نیز محافظت خواهد شد.

برای حفظ تایرها در شرایط ایده آل چه باید کرد؟

استفاده از نگهدارنده های مخصوص

قطعات جانبی مخصوصی وجود دارند که برای قرار دادن در زیر چرخ‌ها طراحی شده‌اند. این قطعات نقش نگهدارنده را ایفا کرده و دارای قوسی مشابه با قوس تایر هستند. با گذاشتن این قطعات در زیر هر چهار چرخ، فشار موجود روی تایرها پخش شده و از احتمال مسطح شدن قسمتی که با زمین در تماس است، تا حد زیادی پیشگیری می شود.

نکات کاربردی دیگر

اگر خودرویتان به مدت چند هفته در جایی ساکن باقی خواهد ماند، قبل از پارک کردن بهتر است به اندازه کافی بنزین زده و سری هم به کارواش بزنید. پس از پارک کردن هم از فرصت موجود می‌توانید برای بررسی قسمت‌های مختلف، محکم کردن پیچ و مهره‌ها و کنترل وضعیت سیالات استفاده نمایید.

برای حفظ تایرها در شرایط ایده آل چه باید کرد؟

باتری یکی از اجزایی است که با پارک طولانی مدت خودرو ممکن است به اصطلاح بخوابد. برای جلوگیری از این اتفاق دو راه پیش رو دارید. اولین راه این است که باتری را از ماشین جدا نموده و یا حتی الامکان ترمینال‌های (سر باتری) آن را باز کنید.

راه دوم این است که حداقل هر هفته یک بار استارت زده و اجازه دهید خودرو به مدت ۱۵ دقیقه روشن بماند. البته حتما می‌دانید این روش باعث اتلاف بنزین و آلودگی هوا می‌شود.

بیشتر بخوانید: ایرادات شایع گیربکس خودرو چیست؟

عدم درگیر کردن ترمز دستی، دیگر نکته‌ای است که باید مد نظر قرار بگیرد. چنانچه لنت و دیسک برای مدتی طولانی با هم در تماس باشند، احتمال دارد به هم چسبیده و یا فرسوده شوند. از این رو توصیه می‌شود برای ثابت نگه‌داشتن خودرو آن را در دنده قرار دهید یا از همان نگهدارنده‌های مخصوص یا استاپر (قطعه‌ای که برای انداختن جلوی چرخ‌ها طراحی شده و نقش سنگ را به روشی با کلاس تر ایفا می کند!) استفاده نمایید.

منبع: دیجیاتو

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر