برای هر لکه روی دیوار از چه شوینده و دستمالی استفاده کنیم؟

برای هر لکه روی دیوار از چه شوینده و دستمالی استفاده کنیم؟

کم کم به فصل کنار زدن پرده‌ها و درخشش نور صبحگاهی روی دیوار خانه نزدیک می‌شویم. طبیعتا دیدن یک دیوار لکه دار و دوده گرفته، صبح بهاری شما را خراب می‌کند، پس حالا بهترین زمان است تا فکری به حال لکه‌های روی دیوار کنید.

پاک کردن دیوار‌ها برخلاف آنچه تصور می‌کنید کار دشواری نیست، اما چند تکنیک دارد که باید آن‌ها را خوب به خاطر داشته باشید. قبل از شروع هر کاری به خاطر داشته باشید که برای پاک کردن دیوار به چند عدد دستمال تمیز نیاز دارید، چون حتما نمی‌خواهید بعد از پایان کار اثر دستمال روی دیوار را پاک کنید. نکته دوم این که باید نوع لکه‌های روی دیوار را بدانید. لکه‌های مختلف روی دیوار با روش‌های مختلفی پاک می‌شوند. با خواندن مطلب زیر متوجه خواهید شد که برای هر لکه از چه شوینده و دستمالی استفاده کنید.

برای هر لکه روی دیوار از چه شوینده و دستمالی استفاده کنیم؟

دوده و سیاهی

قبل از این که پاک کردن لکه‌ها و سیاهی‌های دیوار را شروع کنید ابتدا با جاروبرقی گرد و خاک دیوار را بگیرید. حواس تان باشد جاروبرقی را به دیوار نچسبانید و با کمی فاصله این کار را انجام دهید، چون احتمالا سر جاروبرقی تمیز نیست و لکه به جا می‌گذارد. در مرحله بعدبا بخارشوی همین کار را از بالای دیوار به سمت پایین انجام دهید. برای پاک کردن لکه و سیاهی اطراف بخاری و شوفاژ از پودر رختشویی و دستمال کاملا تمیز استفاده کنید. مقداری از پودر را با آب مخلوط کرده و با دستمال تمیزی روی دوده و لکه بمالید تا پاک شود، سپس با پارچه کتان دیگری دیوار را خشک کنید. بهتر است مخلوطی که تهیه می‌کنید غلیظ باشد تا بهتر اثر کند.

ممکن است لکه‌های حاصل از دوده روغنی باشند و با تلاش شما تا این مرحله همچنان بر جای مانده باشند، پس حالا باید از پاک کننده‌های قلیایی تری استفاده کنید. یکی از بهترین پاک کننده‌های قلیایی سولفات تری سدیم است. یک تا دو قاشق غذاخوری از سولفات تری سدیم را در ۴ لیتر آب ولرم حل کنید. یک اسفنج تمیز بردارید، آن را به محلول آغشته کرده و بلکه دوده روی دیوار را بشویید. سپس با اسفنج تمیز و مرطوب آن را از روی دیوار پاک کنید. دقت کنید که اگر میزان سولفات تری سدیم بیشتر از دو قاشق شود، دیوار کدر و مات می‌شود. اگر لکه‌های روی ترک یا خطوط دیوار هستند می‌توانید از مسواک یا برس استفاده کنید. عینک و ماسک را هم فراموش نکنید.

بیشتر بخوانید: روش صحیح شستشوی کاغذ دیواری در جنس‌های مختلف

پاستل و مداد شمعی

بهترین راه برای پاک کردن لکه مداد شمعی یا پاستل محلول جوش شیرین است. توجه داشته باشید که در غلظت جوش شیرین باید احتیاط کرد تا به رنگ دیوارتان آسیبی وارد نکند. اما لکه مدادرنگی به سادگی پاک نمی‌شود. می‌توانید از یک مسواک کهنه و مقداری خمیردندان استفاده کنید و آن‌ها را پاک کنید. برای پاکسازی اثر مداد رنگی روی دیوار گچی هم می‌توانید از مقدار کمی جوش شیرین محلول در آب به کمک کمی پنبه استفاده کنید و بلکه را از بین ببرید.

برای هر لکه روی دیوار از چه شوینده و دستمالی استفاده کنیم؟

واکس روغنی

خیلی وقت‌ها در پایین دیوارها، جایی که کفش‌ها را می‌گذارید لکه‌های سیاه زیادی دیده می‌شود که احتمالا اثر واکس است. برای پاک کردن واکس روغنی از روی دیوار ابتدا صبر کنید تا واکس خشک شود و بعد با ناخن یا کارت، قسمت‌های خشک را جدا کنید. بعد روی قسمت‌های خشک یک دستمال کاغذی قرار دهید و کمی آن را با اتو گرم کنید. این کار باعث می‌شود تا واکس آب شده و توسط دستمال کاغذی جمع شود.

جوهر

برای پاک کردن لکه جوهر و خودکار اسپری‌های مخصوصی وجود دارد، اما نیازی به آن‌ها نیست. لکه جوهر با الکل سفید و کمی دقت به راحتی پاک می‌شود. پنبه را به کمی الکل سفید آغشته کنید. البته نه آنقدر خیس که از آن بچکد و لکه دیگری باقی بگذارد. پنبه را روی دیوار فشار دهید و حواس تان باشد پنبه را روی قسمت‌های لک شده نمالید. لکه در اثر مالش روی سطح دیوار پخش خواهد شد. تا هر موقع که نیاز باشد، پنبه‌ها را عوض کنید. از پنبه‌های استفاده شده که باعث پخش شدن جوهر می‌شود، خودداری کنید. حالا پارچه سفیدی را به الکل آغشته کنید و روی لکه بمالید. هر بار از قسمت‌های تمیز پارچه استفاده کنید و تا محو کامل لکه به این کار ادامه دهید. در آخر هم دیوار را با یک پارچه تمیز و خشک پاک کنید.

برای هر لکه روی دیوار از چه شوینده و دستمالی استفاده کنیم؟

مداد

پاک کردن لکه مداد آسان‌ترین مرحله است. برای پاک کردن مداد تنها به یک پاک کن نیاز دارید! شما می‌توانید به کمک یک پاک کن به راحتی اثر مداد را پاک کنید، اما اگر با پاک کن پاک نشد می‌توانید از جوش شیرین نیز استفاده کنید. حتما از سمت تمیز پاک کن استفاده کنید تا خود پاک کن دیوار را لکه دار نکند.

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل انتخاب کاغذ دیواری

لکه انگشت

یکی از متعددترین لکه‌ها روی دیوار که به وضوح هم قابل مشاهده اند لکه انگشتان است، مخصوصا در اتاق خواب و محل بازی بچه ها. برای برطرف کردن اثر انگشت و لکه‌های روی دیوار، یک سیب زمینی را نصف کنید و چندین بار نصف سیب زمینی را روی دیوار بمالید و سپس با یک اسفنج تمیز جای لکه را پاک کنید. توجه داشته باشید که این دستور تنها برای دیوار‌های رنگ روغنی و پلاستیکی مفید است.

منبع: برترین‌ها

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر