بررسی سیستم تعلیق میله پیچشی (ctba)

بررسی سیستم تعلیق میله پیچشی (ctba)

یک سیستم تعلیق دارای اجزاء بسیاری است، اما اصلی‌ترین اجزای آن فنر و کمک فنر است؛ سیستم تعلیق میله پیچشی (ctba) یکی از انواع این سیستم‌ها است.

یک جاده هر چقدر هم صاف و مسطح باشد، محل مناسبی برای به حرکت در آوردن ۱ یا چند تن فلز با سرعت بالا،‌ نیست. پس به سیستمی نیاز است که توانایی کاهش ضربات، تکانها و لرزشهای ناشی از شرایط جاده را داشته باشد که به آن سیستم تعلیق می‌گویند.

در این نوع از فنر، میله فولادی نه جمع شده و نه خم می‌شود بلکه در خود می‌پیچد، میله پیچشی که یک میله صاف یا L شکل است به صورت عرضی در یک سمت به شاسی وصل شده و در سمت دیگر به قسمت متحرکی از سیستم تعلیق متصل می‌شود، در هنگام مواجه با ضربه، میله پیچشی در خود پیچ خورده (می‌تابد) و رفتار یک فنر را از خود بروز می‌دهد.</p >

بیشتر بخوانید: بازرسی و نگهداری موتور خودرو

میله‌های پیچشی برای تبدیل حرکت عمودی خودرو به حرکت پیچشی در سطح افقی خود، در یک سمت شیاردار هستند.

محاسن: قیمت کمی دارند نیاز به تعمیر و نگهداری ندارند، قابل تنظیم بوده و فضای کمی نیز اشغال می‌کنند از اینرو در مواردی که فضای کافی برای فنر مارپیچ وجود نداشته باشد، از این نوع استفاده می‌گردد.

معایب: راحتی و نرمی حاصل از فنرهای مارپیچ را دارا نیست.

موارد مصرف: اصولا برای اکسل عقب خودرو‌ها طراحی شده، در خودروهای موجود در کشور بر روی اکسل عقب پژو ۲۰۶ و ۲۰۵ موجود می‌باشد.

 بررسی سیستم تعلیق میله پیچشی (ctba)

کاربرد فنر پیچشی:

۱) به صورت فنر بندی عادی در خودرو‌ها استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: نکات مهم در مورد مراقبت از گیربکس اتوماتیک

۲) از این فنر‌ها برای اهرم‌های طولی و عرضی و پانارد و ضد غلتش استفاده می‌کنند اهرم ضد غلتش که به غلط به ان موج گیر می‌گویند وقتی که خودرو در حال پیچیدن است در اثر نیروی گریز از مرکز چرخ‌های خارج پیچ به فرو رفتن در زمین و چرخ‌های داخل پیچ به بلند شدن از زمین متمایل می‌شوند یک سر می‌له ضد غلتش به یک طبق و سر دیگر ان با میله قابل تنظیمی بر طبق دیگر وصل می‌شود وسط میله به وسیله بوش به زیر شاسی طوری وصل می‌شود که امکان چرخش را به آن بدهد وقتی که چرخ پیچ از روی زمین بلند می‌شود در این میله انرژی پتانسیل ذخیره می‌شود و با برخاستن میله مخالفت می‌کند این نیروی بالا برنده که باعث مقاومت پیچشی در میله ضد غلتش می‌شود در سر دیگر آن نیروی پایین آورنده تولید می‌کند و بدنه را که تمایل نزدیک شدن به زمین را دارد از زمین بلند می‌کنداز معایب فنر پیچشی این است که برای نرم عمل کردن فنر باید طول فنر بلند انتخاب شود لذا گشتاور زیادی در تکیه‌گاه فنر ایجاد می‌شود و به کف سازی نیرومندی نیاز است.

منبع: khodrocar

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر