مناسب ترین اندازه تلویزیون برای خانه‌ی شما چند اینچ است؟

اگر درگیر خرید اسباب و لوازم خانه به خصوص تلویزیون شده باشید می‌دانید که ارزیابی اینکه چه ابعادی از صفحه نمایش تلویزیون می‌تواند برای اتاق یا سالن مناسب باشد چقدر سخت است. فاصله اغلب افراد از صفحه نمایش تلویزیون چیزی در حدود ۳ متر است و بنا به پیشنهاد THX باید از تلویزیونی استفاده نماییم که ۴۰ درجه از زاویه‌ی دید پیش روی ما را پرکند. خب بدین ترتیب کدام یک از ابعاد ۳۷، ۴۲، ۵۰، ۶۵ یا ۹۰ اینچ مناسب نیاز ماست؟ در این مقاله راهکارهای عملی برای ارزیابی صحیح و رسیدن به نتیجه‌گیری مطلوب برای اندازه تلویزیون را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

دو عامل اصلی که در خرید تلویزیون تاثیرگذار هست:
  1. بودجه
  2. محل قرار گیری تلویزیون در خانه

دو عامل اساسی در انتخاب یک تلویزیون اثرگذار است. عامل اول بودجه و هزینه‌ای‌ست که برای خرید در نظر گرفته‌اید. با توجه به تنوع بسیار بالای تلویزیون‌های سامسونگ، انتخاب یک بازه قیمتی در ابتدای تصمیم‌گیری می‌تواند به شما کمک کند تا سریع‌تر به نتیجه برسید. اما عامل دوم محل قرارگیری تلویزیون در خانه شماست. اگر تلویزیون را برای اتاق نشیمن می‌خواهید، لازم است به‌طور حدودی بدانید که در چه فاصله‌ای از آن خواهید نشست. از طرف دیگر غالبا در اتاق نشیمن یا پذیرایی، در کنار تلویزیون وسایل دکوری یا مبلمان و قفسه وجود دارد که در کیفیت تماشا کردن تصویر اثرگذار است. اما در اتاق خواب معمولا تلویزیون در اطراف خود وسایل کمتری را می‌بیند و چشم بیننده تمرکز بیشتری بر روی تصویر دارد.

برای به دست آوردن اندازه مناسب تلویزیون برای هر فضایی یک فرمول تقریبی وجود دارد. در این فرمول لازم است فاصله قرار گرفتن چشم از تلویزیون را به اینچ محاسبه کرده و تقسیم بر ۳ کنید. عددِ حاصل اندازه تلویزیون مناسب فضای شماست. به‌عنوان مثال اگر فاصله بیننده تا تلویزیون ۳ متر باشد، ۳۰۰ سانتی‌متر را تقسیم بر ۲.۵ کنید تا فاصله براساس اینچ به دست آید. از این محاسبه عدد ۱۲۰ حاصل می‌شود که براساس اینچ است. حالا اگر عدد ۱۲۰ را بر ۳ تقسیم کنید به عدد ۴۰ می‌رسید که اندازه مناسب تلویزیون در فضای شماست.

اندازه تلویزیون = ۳ ÷ فاصله تا تلویزیون به اینچ

اما این در شرایطی‌ست که تلویزیون بر روی یک دیوار خالی و بدون اجسام مزاحم قرار گرفته باشد. در یک اتاق نشیمن شلوغ با فاصله حدودا ۲ تا ۲.۵ متری بیننده از تلویزیون، توصیه می‌شود که از تلویزیون‌های ۴۸ تا ۵۰ اینچی استفاده کنید.
جدول زیر که به‌طور حدودی تهیه شده است می‌تواند اندازه مناسب تلویزیون خانه شما را براساس حداقل و حداکثر فاصله از آن، مشخص کند.

تلویزیون که قصد خرید آن را دارید اندازه‌اش چقدر باید باشد؟

در ادامه به قوانین دیگری برای انتخاب اندازه تلویزیون می پردازیم.

تلویزیون که قصد خرید آن را دارید اندازه‌اش چقدر باید باشد؟

حقیقت آن است که باید با توجه به ابعاد اتاق، فضای موجود و بودجه‌ای که داریم اقدام به خرید کنیم. اما زمانی که هیچ محدودیتی در پیش رو نیست چطور؟ می‌توان ابعاد مناسب را انتخاب نمود؟ کوتاه‌ترین پاسخ شاید خریدن بزرگ‌ترین تلویزیون ممکن باشد! اما پاسخ جامع، کامل و البته منطقی‌تر آن است که با توجه به فیزیک اتاق، وضعیت قرارگیری مبلمان و صندلی‌ها، فاصله چشم از صفحه نمایش و سایر مواردی از این دست، تصمیم بگیریم.

پیشنهاد:

ارتباط مستقیمی بین ابعاد پیشنهاد شده‌ی صفحه و فاصله از محل تماشا (نشستن فرد) وجود دارد. پس هر چه فاصله شما از صفحه نمایش تلویزیون بیشتر باشد، پرواضح است که نیاز به تلویزیون بزرگ‌تری دارید. میزان ایده‌آل مربوط به این موضوع داشتن صفحه‌ای است که مقدار مشخصی از زاویه‌ی دیدی پیش رو را پر کند. هر چند که این میزان «ایده‌آل» جای بحث و گفتگوی بسیار دارد.

قانون THX برای تعیین اندازه تلویزیون

با توجه به پیشنهادی که THX ارائه کرده است، داشتن زاویه دیدی معادل ۴۰ درجه می‌تواند «تجربۀ سینمایی فوق‌العاده‌ای» را به همراه داشته باشد. اما این ۴۰ درجه به چه معنی است؟ به خصوص برای ما که دل خوشی از درس شیرین ریاضیات نداریم بدست آوردن این زاویه‌ها چگونه میسر خواهد بود؟ نقاله را فراموش کنید و تنها با ضرب فاصله‌ی بیننده (در مقیاس سانتیمتر یا اینچ) در عدد ۰.۸۴ می‌توانید به قطر پیشنهادی تلویزیون یا صفحه پروژکتور خود برسید.

برای نمونه اغلب افراد در فاصله‌ی سه متری از تلویزیون می‌نشینند، پس با توجه به پیشنهاد THX، صفحه نمایش حدوداً ۹۰ اینچ برای چنین افرادی مناسب خواهد بود. این یعنی صفحه نمایش ۵۵ اینچی که پیش روی شماست با توجه به این استاندارد «خیلی بزرگ» نیست. البته باید توجه داشته باشیم که همه نمی‌توانند با توجه به فضای موجود در اتاق یا بودجه‌شان چنین تلویزیونی تهیه کنند. پس به همین خاطر پیشنهاد دوم برای این دسته از افراد حداقل تلویزیونی با صفحه نمایش ۶۰ اینچ خواهد بود. پس این موضوع که صفحه نمایش بزرگ تر از ۳۲ یا مثلا ۴۲ اینچ باعث آسیب چشم در هنگام مشاهده تلویزیون می‌شود کاملا اشتباه است!

قانون SMPTE برای تعیین اندازه تلویزیون

این در حالی است که با توجه به پیشنهاد دیگری از سوی SMPTE این زاویه دید باید ۳۰ درجه باشد؛ که قدری کوچک‌تر از پیشنهاد THX است. در این پیشنهاد برای بدست آوردن عدد مناسب صفحه نمایش باید فاصله بیننده از تلویزیون را در ضریب ۰.۶۲۵ ضرب کنیم؛ که برای مثال پیشین ما یک تلویزیون با صفحه نمایش ۶۸ اینچ مناسب خواهد بود که چون این اندازه موجود نیست باید به یکی از مدل‌های ۶۵ یا ۷۰ اینچ رجوع نمود.

سی‌نت نیز پیشنهاد می‌کند که این فاصله ۱.۵ برابر نزدیک‌تر باشد و می‌توان با ضرب فاصله موجود در عدد ۰.۶۶۷ به ابعاد مناسب دست پیدا کرد. با این روش، تلویزیون‌های نسبتاً بزرگ‌تری را باید به نسبت استاندارد پیشین تهیه نماییم. در حالی که این اعداد و ارقام راهنمای خوبی هستند، اما تصور می‌کنم همه این موارد را باید در حد پیشنهاد نزد خود نگاه داریم و نمی‌توان از آن‌ها قوانین سفت و سختی بدست آورد. در واقع سرگرم شدن یا همان «گم شدن» در اعداد و ارقام ما را از واقعیت پیچیده دور می‌کند. هر چند عوامل موثر دیگری نیز در این بین وجود دارند.

فراتر از «قوانین»

زمانی که صحبت از حداکثر اندازه صفحه نمایش می‌شود؛ دو عامل پیش می‌آیند: وضوح نمایش و استیلای تلویزیون در محیط اتاق (همان بزرگی به نسبت محیط). اغلب تلویزیون‌های موجود در بازار دارای کیفیت فول اچ‌دی (۱۰۸۰ پیکسل) هستند؛ که یعنی صفحه نمایش آن‌ها مملو از پیکسل است و حتی در بزرگ‌ترین صفحات تخت تلویزیون امروزی با نشستن در فاصله‌ی ۳ متری نیز خبری از پیکسل‌ها نیست! اگر کیفیت تلویزیون یا پروژکتور شما خوب نیست، احتمال دارد که سایر موارد جزئی نظیر نویز یا لرزش و محو شدگی را در تصویر مشاهده نمایید، اما با این حال باز هم پیکسلی نخواهید دید. اگر به چنین تلویزیون‌هایی نزدیک‌تر شوید، پیکسل‌ها کم کم نمودار خواهند شد؛ البته این در حالی است که خیلی به آن نزدیک شده باشید.

پاسخ خلاصه‌تر

البته اگر کیفیت تصویر در حال پخش بالا نباشد و فاصله شما نیز از تلویزیون کم باشد تصویری که در تلویزیون مشاهده خواهید کرد چنگی به دل نخواهد زد. مثلا اگر در یک تلویزیون ۹۰ اینچ از فاصله دو متری به تماشای برنامه‌ ۹۰ بنشینید، حتما پیکسل‌های بزرگ را مشاهده خواهید کرد اما اگر به تماشای یک فیلم Full HD از طریق بلو-ری اقدام کنید جریان فرق خواهد کرد.

تلویزیون که قصد خرید آن را دارید اندازه‌اش چقدر باید باشد؟

عامل دیگر اینکه میزان استیلا (بزرگی) تلویزیون در اتاق موضوعی کاملاً شخصی و سلیقه‌ای است. و اینکه یک تلویزیون تا چه حد باید بزرگ باشد تا به عنوان مرکز توجه اتاق مطرح گردد. اگر شک دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم یک مقوا را برداشته و به اندازه‌ی تلویزیونی که در ذهن دارید قیچی کنید، حال ببینید که ابعاد این تلویزیون در اتاق چگونه خواهد بود. زمانی که این تلویزیون نمادین را در پیش دارید می‌توانید وضعیت آن را در اتاق در کنار سایر اجزای موجود بسنجید و ببینید آیا اندازه‌ی مناسب آن کاملاً به ابعاد اتاق، فضای پیرامونی، دکوراسیون و سایر عوامل هماهنگی دارد یا خیر.

بیشتر بخوانید:

نکاتی در مورد خرید فرش
۱۲ قانون قدرتمند دکوراسیون داخلی ۲۰۱۹ برای الهام گرفتن در طراحی دکوراسیون منزل ؟

فراتر از فراتر: دیگر چه مواردی ممکن است؟

بیایید صادق باشیم؛ هیچ قصد نداریم از نسخه‌هایی که THX و SMPTE برای ما می‌پیچند و خیلی تلویزیون‌محور هستند استفاده نماییم. به گمانم این اعداد و ارقام تا حد زیادی امکانات دنیای مدرن را برای آن‌هایی که به فراتر از این می‌اندیشند نادیده می‌گیرد. شخصاً در فاصله‌ی ۳ متری از یک صفحه پروژکتور ۱۰۲ اینچ می‌نشینم که دارای نسبت نمایش ۲.۳۵:۱ است و با استفاده از یک پروژکتور ۱۰۸۰ پیکسل که کل صفحه‌ی پیش رو را پر می‌کند ایجاد شده است. این یعنی من هیچ یک از این استانداردها را رعایت نکرده‌ام!

در واقع تماشای تلویزیون در این حد و اندازه زود آدمی را به خود عادت می‌دهد. این جمله را به طور قطع می‌گویم چرا که افراد زود به صفحات نمایش بزرگ‌تر خو می‌گیرند. حقیقت آن است که چشم با مشاهده‌ی تصویر بزرگ‌تر احساس راحتی می‌کند و هر چه سطح بیشتری از زاویه‌ی دید پیش روی شما دارای نورانیت یکنواختی باشد به مراتب بهتر است.

ماشای تلویزیونی با صفحه نمایش کوچک در اتاقی تاریک بیشتر چشم شما را خسته می‌کند

از طرف دیگر، تماشای تلویزیونی با صفحه نمایش کوچک در اتاقی تاریک بیشتر چشم شما را خسته می‌کند چرا که مردمک چشم بزرگ‌تر است و به دلیل تاریکی اتاق، درخشندگی تصویر چشم شمار را خسته می‌کند. به همین خاطر بسیاری از افراد شکوه می‌کنند در هنگام تماشای تلویزیون در اتاق تاریک سردرد می‌گیرند. یکی از دلایل این موضوع شاید نور شدیدی است که از صفحه تلویزیونی که فضای کوچکی از زاویه‌ی دیدی پیش روی شما را پرکرده به چشم می‌آید. درست همانند زمانی که شخصی نور فلاش کوچکی را در تاریکی شب برای ساعت‌ها را در چشمان شما می‌اندازد؛ در حالی که تلویزیون همانند یک پروژکتور با درخشندگی معادل ۲۵ درجه است.

تلویزیون که قصد خرید آن را دارید اندازه‌اش چقدر باید باشد؟

خوشبختانه می‌توان با استفاده از نورهای مورب، اتاق را روشن کرده و می‌توان تاثیر نور زمینه‌ی تلویزیون‌های LCD را کاهش داد و در نتیجه خستگی چشم را کم کرد. جالب اینکه تاثیر نور مناسب محیط می‌تواند از صفحات بزرگ‌تر تلویزیون مفیدتر باشد. اما نکته اینجاست که بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند در تاریکی به تماشای تلویزیون بنشینند و به قول معروف محیط را سینمایی کنند!

جمع‌بندی

البته تصمیم نهایی با شماست و ما در اینجا تنها موارد موجود پیش روی را ارائه کرده‌ایم. شخصاً صفحات نمایش بزرگ‌تر را ترجیح می‌دهم و به نظرم یک تلویزیون ۴۲ اینچ برای بسیاری از خانه‌ها کوچک است و تفاوت چندانی با تلویزیون‌های CRT 36 اینچ گذشته ندارد. در واقع اگر قرار باشد تلویزیونی تهیه کنم، ترجیح می‌دهم حداقل از مدل‌های ۵۰ اینچی شروع کنم که زیر ۱۰۰۰ دلار قیمت دارد و به هیچ وجه به دنبال موارد کوچک‌تر نمی‌روم.

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    مطالب اخیر