خودروی فلکس فیول (Flex-Fuel) چیست؟

خودروی فلکس فیول (Flex-Fuel) چیست؟

فلکس فیول (Flex-Fuel) یا فلکسیبل فیول (Flexible-Fuel) نوعی سوخت نیست بلکه به خودروهای دارای پیشرانه‌های احتراق داخلی گفته می‌شود که می‌توانند با طیف مختلفی از سوخت‌های ترکیبی پایه اتانول کار کنند، به همین دلیل به آن‌ها فلکس فیول یا “سوخت منعطف” یا “سوخت انطباق پذیر” گفته می‌شود.

توجه داشته باشید که این خودروها دوگانه سوز یا “بای-فیول” (Bi-Fuel) خطاب نمی‌شوند چرا که نوع سوخت مصرفی آن‌ها در یک مخزن واحد ذخیره می‌شود و مانند دوگانه سوزها از دو منبع سوخت جداگانه استفاده نمی‌کنند.

بیشتر بخوانید: علایم و عوامل خرابی کاتالیزور خودرو کدامند؟

سوخت این نوع خودروها معمولا ترکیب مشخصی از یک سوخت فسیلی چون گازوئیل و بنزین با اتانول (اتیلیک الکل) است که با نسبت‌های مشخصی با یکدیگر ترکیب شده و با کد E به همراه یک عدد که نشانگر درصد اختلاط اتانول است، شناسایی می‌شوند. وجود الکل باعث می‌شود که میزان آلاینده‌های این سوخت بسیار کم باشد و از این رو سوخت پاک و تمیزی به شمار آید.

به عنوان مثال سوخت فلکس E85 به معنای ۸۵ درصد اتانول به همراه ۱۵ درصد سوخت فسیلی دیگر، رایج‌ترین سوخت مصرفی در ایالات متحده آمریکا است.

سایر کشورهای جهان بر اساس استانداردهای آلایندگی یا شرایط جوی و محیطی و البته اقتصادی از سوخت فلکس با ترکیب‌های مختلفی چون E20-E25، تا E70، E85 و به بالا استفاده می‌کنند.

خودروی فلکس فیول (Flex-Fuel) چیست؟

خودروهای فلکس فیول تکنولوژی بالایی دارند و تامین سوخت آن‌ها نیازمند پالایش ویژه است و تولید و استفاده از آن‌ها در هر کشوری توجیه منطقی و اقتصادی ندارد.

نظرات شما باعث دلگرمی تیم ما خواهد شد. و لطفا به این مطلب امتیاز دهید.

منبع:خودروکار

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر