راهنمای خرید آباژور های رومیزی و ایستاده

راهنمای خرید آباژورهای رومیزی و ایستاده

آباژور ؛ این چراغ کلاهدار و فانتزی مشتری ثابت میزهای دکوراسیون اتاق نشیمن و اتاق خواب هستند. خیلی افراد در خرید و انتخاب آباژور حساسیت نشان نمی‌دهند و آن را چندان مهم به حساب نمی‌آورند، در حالی که آباژور نقش پررنگی در طراحی دکوراسیون منزل دارد.

استفاده از آباژور در طراحی دکوراسیون منزل دو هدف را برآورده می‌کند؛ اول تامین روشنایی برخی از نقاط منزل و دوم به عنوان یک شی تزئینی. هر فضایی برای زیباتر شدن، نیازمند نورهایی است که از گوشه و کنار آن به چشم می‌خورند. اگرچه این نورها نسبت به نور عمومی موجود در فضا قدرتی کمتر دارند، اما تاثیرگذارتر هستند. این نورها همان نورهایی هستند که توسط آباژورهای رومیزی و زمینی تامین می‌شوند. آباژورها همچنین به عنوان یک عنصر تزئینی منحصر به فرد نقش موثری در دکوراسیون داخلی فضای نشیمن و اتاق خواب بازی می کنند. پس با انتخاب آباژور مناسب می‌توانید چهره متمایزی به فضای داخلی خود ببخشید.

راهنمای خرید آباژورهای رومیزی و ایستاده

آباژورهای رومیزی

امروزه آباژورها جایگزین چراغ های فتیله‌ای، گردسوز و فانوس‌های قدیمی شده‌اند؛ با این تفاوت که در زمان‌های گذشته، از این منابع نوردهی سنتی هم به عنوان نور عمومی و هم به عنوان نورهای جهت دار و کاربردی استفاده می‌شد، اما امروزه و با وجود نعمت بزرگی چون برق، آباژورها نورهایی کاربردی و دکوراتیو و مکمل نورهای عمومی هستند. آباژورهای رومیزی با خطوط عمودی خود در میان دریایی از خطوط افقی مبلمان موجود در فضا، ابزاری دکوراتیو محسوب می‌شوند. این آباژورها فضای سطح میز را نیز برای چیدمانی فوق العاده آماده می‌سازند. برای این منظور، سعی کنید چیدمان سطح میز از نظر سبک، رنگ یا جنس با آباژور هماهنگی داشته باشد تا فضایی مرتبط و جذاب پدید آورد.

بیشتر بخوانید: چگونه یک لوستر مناسب انتخاب کنیم ؟

آباژورها انواع و اقسام مختلفی دارند؛ از مدل‌هایی با پایه‌های چوبی و کنده‌کاری شده گرفته تا پایه‌های فلزی و طرح های مدرن، کلاهک‌های آباژورها نیز انواع مختلفی مانند پارچه‌ای، کریستالی و کاغذی دارند. این تنوع مدل موجب می‌شود که بتوان از آباژورها تقریبا در هر خانه و با هر نوع دکوراسیونی استفاده کرد. آباژورهایی که دارای کلاهک‌های چین دار و پایه‌های مجسمه‌ای و سنگی هستند به عنوان آباژورهای طرح کلاسیک و آباژورهایی که دارای پایه‌ها تک‌رنگ و ظریف و متالیک با کلاهک‌های ساده هستند به عنوان آباژورهای مدرن شناخته می‌شوند. شما می‌توانید با توجه به مدل دکوراسیون منزل خود آباژور مناسب را انتخاب نمایید.

اگرچه آباژورها مانند بعضی مبلمان، فضای زیادی را اشغال نمی‌کنند اما نباید هر نقطه خالی موجود در فضا را به این عنصر دکوراتیو اختصاص داد، زیرا تاثیر آن بر بیننده و همچنین کاربرد آن در نقاط مختلف متفاوت است. اگر میزی که برای قرار دادن زیر آباژور انتخاب کرده‌اید گرد یا مستطیل شکل است، بهتر است کلاهک آباژور نیز با میز شما همخوان و هماهنگ باشد. در کل سعی کنید آباژور بخرید که با رنگ، طرح و مدل میز شما همسان باشد.

بیشتر بخوانید: راه‌های افزایش نور در خانه کم نور چیست؟

کاربری آباژور هم نکته بسیار مهمی است؛ اگر آباژور در دکوراسیون شما فقط یک وسیله تزئینی به حساب می‌آید می‌توانید از آباژورهایی با کلاهک‌های تیره استفاده کنید که نور کمی از آنها به بیرون ساطع می‌شود ولی اگر از آباژور به عنوان روشنایی استفاده می‌کنید باید مدلی را انتخاب کنید که کلاهک رنگ روشن دارد و نور زیادی به بیرون نشت می‌دهد. چون آباژور یک محصول تزئینی و فانتزی به حساب می‌آید در ساخت و تولید آن استاندارد خاصی وجود ندارد ولی قانون نانوشته‌ای هست که می‌گوید باید قطر و اندازه کلاهک آباژور بزرگتر از پایه آن باشد. این اختلاف اندازه می‌تواند یک تا چند سانتی متر باشد.

راهنمای خرید آباژورهای رومیزی و ایستاده

جاگیری آباژور

آباژور را برای اتاق خواب می‌خواهید یا اتاق نشیمن و پذیرایی، تفاوتی ندارد؛ باید به محل و جایگاه آباژور توجه داشته باشید که برای رفت و آمد شما ایجاد مزاحمت نکند. اصولا آباژور نباید از میزی که روی آن قرار می‌گیرد بزرگتر باشد یا لبه‌های آن بیرون بزند. در منازلی که در ورودی به راهرو یا هالی کوچک باز می شود، قرار دادن آباژور روی میز یا کنسولی مقابل در می‌تواند فضایی برای خوشامدگویی مناسب را فراهم کند. قرار گرفتنه آباژور روی میزهایی که در دو طرف کاناپه و در فضای پذیرایی قرار دارند، می‌تواند ضمن فراهم آوردن مکانی برای مطالعه به تقویت اصل تعادل در فضا نیز کمک کند.

قرار دادن آباژورها رون میزهای عسلی در دو سوی تختخواب هم برای ایجاد تعادل و هم برای ایجاد نوری مناسب جهت مطالعه ای دلچسب در تختخواب، مناسب خواهد بود. آباژور روی میز مطالعه و کار، جایگزینی مناسب برای چراغ مطالعه است. همچنین وجود آباژور مقابل آینه روی دراور، به انعکاس نور و بزرگنمایی فضا کمک می‌کند. قرار دادن آباژور روی میزی کنار صندلی راحتی می تواند نور لازم را برای مطالعه تامین کند. در این مکان‌ها بهتر است از آباژورهای فلزی و با طرح های مدرن استفاده کنید.

گاهی علاوه بر تقسیم‌بندی فضا برای چیدمان‌های مختلف، ناگزیر هستیم که کاناپه را نه کنار دیوار، بلکه وسط فضا قرار دهیم. در چنین مواقعی قرار دادن میزی هم ارتفاع یا کمی کوتاه تر از کاناپه، درست پشت آن می‌تواند مکانی مناسب برای قرار دادن جفتی آباژور را ایجاد کند. زیبایی، ارمغان چنین چیدمانی خواهد بود. معمولا شومینه در فضا قابلیت تاکیدی دارد. از این رو قرار دادن آباژور یا چراغی زیبا روی طاقچه شومینه به تقویت این نقطه در فضا کمک می‌کند. البته بهتر است که از آباژور یا چراغی تاریک برای این کار استفاده شود. استفاده از آباژور روی میز نوشیدنی‌ها، فضایی درخشان رابا انعکاس نور از شیشه‌ها و کریستال‌ها به وجود می‌آورد. همچنین اگر آباژوری کوچک در گوشه‌ای از آشپزخانه قرار گیرد، فضا را خودمانی و راحت جلوه خواهد داد.

راهنمای خرید آباژورهای رومیزی و ایستاده

آباژورهای خیال انگیز

آباژور مدرن تمام چوب یا مشبک یکی از آباژورهای رومیزی پرطرفدار است که می‌تواند علاوه بر روشنایی به فضای شما گرمای خوبی ببخشد. این مدل از آباژورها به دلیل شیارهای موجود در بدنه خود در هنگام روشنایی بازی نور و سایه جذابی را به وجود می‌آورند که چهره منحصر به فردی به دکوراسیون شما می‌بخشد. آباژورهای فانتزی گونه دیگری از آباژورهای مطرح در دکوراسیون‌های امروزی هستند. این آباژورها بیشتر در رنگ‌های پاستلی و شاد عرضه می‌شود که می‌تواند در بخش‌های مختلف دکوراسیون فانتزی شما؛ از اتاق خواب تا نشیمن و یا اتاق کودک جلوه‌گری کند. آباژورهای رنگی بهترین گزینه برای فضای اتاق خواب و اتاق کودک محسوب می‌شود.

این آباژورها را می‌توانید با رنگ هالی پرده، فرش و کوسن‌های اتاق خواب خود هماهنگ کنید و ظاهر دکوراسیون اتاق خواب خود را متمایز کنید. آباژورهایی که حباب کریستالی دارند، زمانی که روشن هستند به دلیل انعکاس نور از درون کریستال جلوه زیبایی پیدا می‌کنند. کلاهک برخی از آباژورها از جنسی هستند که نور را از خود عبور نمی‌دهند اما زمانی که روشن می‌شوند، قسمتی از دیوار پشت‌شان را به سمت بالا روشن می‌کنند. اگر برای تامین روشنایی منزل از یک لوستر بزرگ با لامپ‌های پرنور و متعدد استفاده نمی کنید، می‌توانید در گوشه و کنار اتاق آباژور بگذارید و از طرح‌های زیبای ناشی از انعکاس نور روی دیوار یا درون حباب لذت ببرید.

راهنمای خرید آباژورهای رومیزی و ایستاده

رنگ کلاهک آباژور

آباژورهایی با کلاهک پارچه‌ای ساده غالبا برای فضای اتاق خواب مورد استفاده قرار می‌گیرند. در صورتی که در اتاق خواب شما از رنگ‌های سرد استفاده شده، کلاهک آباژور شما نباید شامل نورهای سرد مثل آبی باشد. می‌تواند نور زرد، نارنجی یا رنگ‌های گرم دیگر باشد. اما اگر رنگ‌بندی و ترکیب اتاق خواب یا خانه شما از رنگ‌های گرم مثل قرمز، قهوه‌ای، صورتی، بنفش، تیره و … تشکیل شده برای ملایم‌تر شدن بهتر است از آباژور با نورهای سفید و با رنگ‌های سرد استفاده کنید. دقت کنید که نباید رنگ نور آباژور کاملا متضاد ترکیب‌بندی خانه شما باشد زیرا در این صورت وسایل کنار خودش را بی ارزش‌تر نشان می‌دهد.

در صورتی که علاقه دارید اتاق‌تان کاملا از یک رنگ تشکیل شده باشد، می‌توانید از آباژورهای همرنگ استفاده کنید، اما سعی کنید کمی کمرنگ‌تر یا کمی پررنگ‌تر باشد تا باشکوه‌تر به نظر بیاید. یک پایه بلند کلاسیک با کلاهک نقاشی شده همان عنصری است که می‌تواند چهره دکوراسیون شما را زیر و رو کند. توجه داشته باشید که نقوش و رنگ‌های کلاهک آباژور شما باید با سایر لوازم و وسایل هماهنگی داشته باشد. برای تست‌کردن آن می‌توانید از پرده و یا کوسن‌های خود کمک بگیرید.

 راهنمای خرید آباژورهای رومیزی و ایستاده

آباژورهای ایستاده

آباژورهای ایستاده از محبوبیت فراوانی بین ما ایرانی‌ها برخوردارند. نوع و شکل نورپردازی آباژورهای ایستاده، گرچه جزو نورپردازی‌های فرعی در منزل دسته بندی می‌شوند، اما نقش مهمی را بازی می‌کنند؛ به همین علت می‌شود لقب نگهبان حال خوب فضای اتاق نشیمن را به آنها داد. آباژورهای نگهبان با کم‌شدن نشاط محیط روشن می‌شوند؛ هنگام غروب یا شب و با افزودن مقداری نور، حال خوب نشیمن را بر می‌گردانند و یا با کم‌کردن مقدار ناچیزی نور، آسایش نشیمن را بعد از یک روز کاری شلوغ بیشتر می‌کنند.

آباژور پایه بلند بهترین گزینه برای دکوراسیون نشیمن شما محسوب می‌شود. می‌توانید مدل‌های متناسب با دکوراسیون خود را انتخاب کنید و فضای خود را منحصر به فرد کنید. در انتخاب آباژورهای پایه بلند به سبک مبلمان خود توجه کنید. حضور یک آباژور کلاسیک در کنار مبلمان مدرن جلوه چندانی نخواهد داشت مگر آن که به طور کلی سبک دکوراسیون شما تلفیقی باشد تا بتواند به فضای شما جلوه خاصی ببخشد. آباژور ایستاده گزینه‌ای برای پر‌کردن فضاهای خالی شده است، پس در انتخاب آباژور برای فضاهای خالی خود دقت کنید. این آباژور می‌تواند در کنار یک مبل تک و یا میز قرار گیرد و نقطه کانونی فضای شما را بسازد.

به رنگ‌های فضایی که می‌خواهید در آن از آباژور استفاده کنید دقت داشته باشید. سعی کنید از رنگ‌های دوم یا سوم دکوراسیون‌تان برای ست کردن آباژور استفاده کنید. همچنین به سبک فضا توجه کنید. اگر سبک تلفیقی دارید بهتر است آباژوری متناسب با سبک مطلوب تهیه کنید. به طور مثال در سبک تلفیقی سنتی و مدرن، اگر سبک سنتی غالب باشد باید مانند سایر اکسسوری‌ها، آباژور مدرن تهیه کنید.

قبلی «
بعدی »

۱ دیدگاه

  1. عالی بود .. ممنون از مطلب مفید تون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر