راهنمای خرید کتری برقی و نکاتی که در هنگام خرید باید بدانیم

راهنمای خرید کتری برقی و نکاتی که در هنگام خرید باید بدانیم

کتری برقی یکی از بهترین وسیله‌ها برای آماده‌سازی یک آب جوش فوری است که در هر خانه و محل کاری می‌تواند خیلی مفید باشد. به همین دلیل می‌خواهیم راهنمای خرید کتری برقی را برای شما منتشر کنیم که در آن به نکات مهمی پرداخته‌ایم.

کمتر خانه یا دفتر کاری را در ایران می‌توان یافت که در آن آب جوش یک نیاز جدی روزانه نباشد! چای‌ و قهوه مهمترین نوشیدنی‌های روزانه در خانه و محل کار هستند که در طول روز بارها از آن‌ها استفاده می‌شود؛ بنابراین تهیه سریع و بدون دردسر آب جوش واقعا موضوع مهمی است!

چه کتری‌هایی که روی شعله اجاق نسوخته‌اند و چه اجاق‌هایی که ساعت‌ها با هدر دادن انرژی درگیر آماده کردن و گرم نگه داشتن آب نبوده‌اند! اما این روزها راه‌حل ساده برای رفع بهینه این نیاز، کتری برقی است که در این مطلب به آن خواهیم پرداخت.

راهنمای خرید کتری برقی و نکاتی که در هنگام خرید باید بدانیم

مزایای استفاده از کتری برقی

آن‌ها چند مزیت قابل توجه نسبت به کتری‌های سنتی دارند که باعث می‌شود برای مصرف کنندگان هزینه‌های بیشتری را رقم بزند.

سریع هستند

کتری‌های الکتریکی سریعتر از اجاق گاز یا مایکروویو آب را به نقطه جوش می‌رسانند. اگر می‌خواهید فنجان قهوه خود را سریعتر آماده کنید، کتری برقی می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

بیشتر بخوانید: هر آن‌چه که باید برای خرید جاروبرقی بدانید

کتری‌های برقی دقیق هستند

در حالی که درجه حرارت مناسب برای کلیه اشخاص چندان اهمیت ندارد، ولی برای هواداران چای اهمیت بسیاری داراست. درجه حرارت مناسب می‌تواند تفاوت متعددی در مزه‌های گوناگون چای ساخت نماید. کسانی که به چای اولونگ یا این که چای سبز علاقه دارند، قادر خواهند بود آب را برای یک درجه مختص تنظیم نمایند.

برای جوشاندن آب نیازی به کتری برقی ندارید، ولی چنانچه می‌خواهید چای و قهوه را با فرکانس‌های مختلفی درست نمائید، می‌توانید با کتری برقی معاش خویش را ساده‌تر نمائید.

استفاده از آن‌ها آسان است

تنها کافی است آب را اضافه کنید و دکمه کتری را فشار دهید. کتری‌های الکتریکی با تنظیمات و ویژگی‌های درجه حرارت به راحتی آب را جوش می‌آورند.

انرژی کارآمدتری دارند

کتری‌های الکتریکی نسبت به مایکروویو یا این که کتری سنتی از انرژی کمتری برای جوشاندن آب استفاده می‌نمایند. کتری‌های خوب تنها ۳-۴ دقیقه برای جوشاندن آب صرف می‌کنند.

راهنمای خرید کتری برقی و نکاتی که در هنگام خرید باید بدانیم

هنگام خرید کتری برقی به چه مواردی باید توجه کنیم؟

اگر تصمیم گرفته‌اید برای خانه یا دفتر کارتان کتری برقی تهیه کنید موارد زیر را به‌خوبی مدنظر داشته باشید تا با توجه به آن‌ها بتوانید مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید.

۱- سرعت به جوش آوردن آب

شاید سریع‌ جوش آمدن آب مهم‌ترین مزیت استفاده کتری برقی به جای اجاق گاز باشد. اگر سرعت جوش آمدن آب برای شما معیار خیلی مهمی است، باید سراغ کتری‌هایی بروید که بیشترین سرعت را برای جوش آوردن آب دارند. در واقع اگر یک کتری برقی سرعتی بیشتر از ماکروفر یا اجاق گاز در جوش آوردن آب نداشته باشد خرید آن توجیهی ندارد!

بیشتر بخوانید: در هنگام خرید هیتر برقی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

۲- قابلیت تنظیم دما

اگر نوشیدن انواع نوشیدنی‌های گرم را دوست دارید، حتما می‌دانید که بهترین دما برای انواع چای و نوشیدنی‌های گرم با هم متفاوت است. به‌عنوان مثال دمای مناسب برای دم کردن چای سبز و سیاه با هم متفاوت است یا بهترین دما برای درست کردن قهوه‌ فوری دمایی کمتر از نقطه جوش است.

البته واقعیت این است که برای اکثر افراد این تفاوت دما خیلی مهم نیست؛ اگر این موضوع برایتان اهمیت ویژه‌ای دارد در نظر داشته باشید که باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.

راهنمای خرید کتری برقی و نکاتی که در هنگام خرید باید بدانیم

۳- اندازه

در انتخاب اندازه کتری برقی دو عامل اصلی را باید در نظر داشته باشید:

۱– ظرفیت: همه کتری‌های برقی به اندازه چند استکان نوشیدنی ظرفیت دارند اما اگر فکر می‌کنید میزان آب جوش بیشتری نیاز دارید هنگام خرید کتری به ظرفیت حجمی آن دقت کنید.

۲– فضایی که دستگاه اشغال می‌کند: با توجه به اینکه فضای آشپزخانه‌ها محدود است و با توجه به محلی که برای قرار دادن کتری در نظر دارید، کتری برقی‌ را انتخاب کنید که به اندازه مورد نظر شما جا بگیرد.

۴- طراحی ظاهری

با توجه به اینکه کتری برقی وسیله‌ای است که استفاده روزانه دارد و معمولا جلوی چشم است شکل ظاهری و طراحی کتری هم مهم است. اگرچه کاربرد کتری از ظاهر آن مهم‌تر است اما کتری‌هایی وجود دارند که طراحی خوب ظاهر آن‌ها، جلوه‌ بهتری در آشپزخانه یا محیط کار شما داشته باشند.

۵- راحتی در استفاده

این مورد هم به طراحی خوب کتری برمی‌گردد. اینکه جای دکمه‌ها روی بدنه دستگاه به چه صورت طراحی شده باشد و یا اینکه سیم دستگاه در کدام قسمت و با چه ظرافتی تعبیه شده باشد این موارد باعث می‌شود که استفاده از کتری راحت‌تر شود.

بیشتر بخوانید: در هنگام خرید قهوه‌ساز باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

۶- دمای بیرونی

اگر قبلا دستتان با کتری‌ روی اجاق سوخته باشد حتما می‌دانید که داغ شدن سطح کتری چه مساله آزاردهنده‌ای است! پس حالا که دارید برای کتری برقی هزینه می‌کنید تا از مشکلات کتری‌های قبلی خلاص شوید مهم است دستگاهی انتخاب کنید که سطح بیرونی آن‌ داغ نشود.

معمولا کتری‌هایی که در ساخت آن‌ها از شیشه یا پلاستیک استفاده شده نسبت به کتری‌های فلزی گرمای کمتری از خود به سطح بیرونی انتقال می‌دهند.

۷- صدا

اگرچه صدای کتری‌های برقی از کتری‌های معمولی کمتر است اما بازهم هنگام به جوش آورد آب صدا تولید می‌کنند. اگر صداهای اطرافتان روی اعصابتان هستند پس بهتر است که کتری‌ای را انتخاب کنید که کمتر برای‌تان مزاحمت صوتی ایجاد کند. در این مورد نظرات خریداران قبلی می‌تواند به شما کمک زیادی کند.

۸- جنس مواد سازنده

اکثر کتری‌ها از شیشه، پلاستیک، فلز و یا ترکیبی از این مواد ساخته می‌شوند. استیل ضدزنگ و شیشه کیفیت بیشتری نسبت به پلاستیک ایجاد می‌کنند اما از سوی دیگر پلاستیک حرارت کمتری را از خود به بیرون منتقل می‌کند.

اگر جنس قسمت داخلی کتری از پلاستیک باشد می‌تواند بر مزه آب تاثیر منفی بگذارد. با دوام‌ترین کتری‌ها آن‌هایی هستند که از استیل در تولیدشان استفاده شده است. اینکه کدام کتری را انتخاب می‌کنید به این بستگی دارد که کدام یک از این موارد برای‌تان مهم‌تر است.

راهنمای خرید کتری برقی و نکاتی که در هنگام خرید باید بدانیم

۹- گزینه گرم نگه داشتن آب

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم این است که توانایی کتری برای حفظ گرم نگه‌داشتن آب پس از جوش کامل است. برخی از مدل‌ها قادر به نگه‌داشتن آب در دمای مورد نظر برای حدود ۳۰ دقیقه یا ۱ ساعت هستند، که برای کاربر بسیار مناسب است. بعضی از مدل‌ها حتی گزینه مخصوص به گرم نگه‌داشتن آب را نیز دارند تا کاربر بتواند هنگام استفاده این ویژگی را انتخاب کند.

بیشتر بخوانید: بزرگترین اشتباه در استفاده از ماشین لباسشویی

۱۰- خاموش شدن خودکار

این خصوصیت ایمنی فراوان مهم (و برخی اوقات با اهمیت) است. برخی از مدل‌ها ادعا می‌نمایند که این خصوصیت را دارا هستند، در حالی که در واقع این عملکرد را به صحت انجام نمی‌دهند. در صورتی کتری مشمول این ویزگی نباشد و یا این که کاربر فراموش نماید که کتری را بعد از به جوش آمدن آب خاموش نماید، احتمال دارد باعث به آتش سوزی شود.

۱۱- توان مصرفی

توان مصرفی کتری برقی یکی دیگر از ویژگی‌های مهم در خرید این وسیله است. هرچه توان مصرفی کتری بیشتر باشد دارای کارایی بالاتری است. ولی باید به این نکته توجه داشت که بعضی از کتری برقی‌ها با توان مصرفی پایین برای صرفه جویی در انرژی تولید می‌شوند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر