طریقه دریافت سود مجمع (سود نقدی)

طریقه دریافت سود مجمع (سود نقدی)

با توجه به برگزاری مجامع اغلب شرکتها در خرداد و تیر، شرکت ها ۸ ماه پس از مجمع سالیانه سهام، فرصت دارند تا سود نقدی سال مالی گذشته را بین سهامداران تقسیم کنند.

از کجا بفهمیم شرکت‌مان در مجمع سود نقدی تقسیم کرده است؟

چند روز بعد از مجمع، تصمیمات مجمع سالیانه بر روی سایت کدال قرار می‌گیرد. برای مشاهده اطلاعات ابتدا وارد سایت codal.ir شوید.
در این سایت در نوار ابزار جستجو، نماد یا نام شرکت را جستجو کنید بر روی اسم شرکت مربوطه کلیک کنید. مانند تصویر زیر «اطلاعیه تصمیمات مجمع» یا «خلاصه تصمیمات مجمع» را پیدا کنید.

طریقه دریافت سود مجمع (سود نقدی)

در جلوی هر اطلاعیه، قسمت دانلود قرار دارد که می‌توانید اطلاعیه‌ها و پیوست‌ها را با فرمت‌های مختلف از آنجا دانلود کنید.

طریقه دریافت سود مجمع (سود نقدی)

با کلیک بر روی سایه، می توانید اطلاعیه‌ها را در قالب وب یا pdf مشاهده کنید. اطلاعیه زمانبندی پرداخت سود را باز کنید. در این اطلاعیه‌ها، در قسمت «تصمیمات مجمع» اطلاعات مالی سال گذشته را می‌توانید مشاهده کنید. سطر «سود‌ ‌نقدی هر سهم-ریال» بیانگر میزان سود نقدی تقسیم شده در مجمع است.

به عنوان مثال:

شرکت پتروشیمی زاگرس در سال مالی گذشته به ازای هر سهم ۱۲۲۴۵ ریال سود ساخته و از این مقدار، ۱۱۰۰۰ ریال سود نقدی تقسیم کرده است.

طریقه دریافت سود مجمع (سود نقدی)

شرکت ذوب آهن اصفهان، به ازای هر سهم ۱۲۲ ریال سود ساخته ولی هیچ سود نقدی تقسیم نکرده است.

طریقه دریافت سود مجمع (سود نقدی)

بعد از اینکه مطمئن شدید شرکتتان سود نقدی تقسیم کرده است، دوباره برگردید به سایت کدال و این بار به جستجوی نماد شرکت، به دنبال «اطلاعیه زمانبندی پرداخت سود نقدی دوره» بگردید.

طریقه دریافت سود مجمع (سود نقدی)

با دانلود کردن فایل پیوست، می توانید اطلاعیه زمانبندی پرداخت سود، زمان و نحوه دریافت سود‌ ‌نقدی را مشاهده کنید.
شرکت‌هایی که حق و حقوق سهامداران برایشان مهم، برای سهامدار احترام قائلند، معمولاً سود نقدی را از طریق سامانه سجام و یا با مراجعه حضوری به شعب بانک‌های سراسر کشور واریز می‌کنند.

شرکت‌هایی که حقوق سهامداران برایشان اهمیت ندارد، این شرکتهای بدحسابی هستند مهمونم فرایند دریافت سود را طولانی‌تر می‌کنند.( مانند ارسال پستی مدارک و فرم‌ها به شرکت) و همین باعث می شود بسیاری از سهامداران خورد اساساً دریافت سود نقدی را بی‌خیال شود.

نمونه اطلاعیه‌های زمانبندی پرداخت سود:

طریقه دریافت سود مجمع (سود نقدی)

نمونه اول شرکت پتروشیمی اصفهان (شصفها) از سهامداران درخواست کرده فرم مشخصات را تکمیل کرده و به آدرس پستی شرکت ارسال کنند و سود‌ نقدی‌ سهام هم از آبان ماه واریز می‌کند این بدترین روش پرداخت سود است.

طریقه دریافت سود مجمع (سود نقدی)نمونه دوم پتروشیمی شهید تندگویان یا شکوهی و البته بسیاری از سایت های دیگر به صورت نقدی خودشان را از طریق سجام و بانک‌های بزرگ کشور تقسیم می‌کنند.

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    جدیدترین مطالب