فواید باورنکردنی ماساژ گوش

فواید باورنکردنی ماساژ گوش

اضطراب، نگرانی، سردرد یا خواب آلودگی – همه‌ی ما گاهی این حس‌های ناخوشایند را تجربه می‌کنیم. اما همه‌ی این مشکلات یک راه حل بسیار ساده دارند: ماساژ گوش ! این کار با آرام کردن اعصابتان می‌تواند ذهن شما را از مشکلات و ناراحتی‌های فیزیکی خلاص کند. به علاوه، بزرگ‌ترین مزیت ماساژ گوش این است که آن را در هر زمان و مکانی، به سرعت و به راحتی می‌توانید انجام دهید.

در ادامه به فواید اعجاب انگیز ماساژ گوش خواهیم پرداخت.

۱- کاهش دردهای عضلانی

فواید باورنکردنی ماساژ گوش

دانشمندان دست به آزمایشی زدند تا متوجه شوند که آیا ماساژ گوش می‌تواند به کاهش درد در افرادی که درگیر کمر درد مزمن هستند کمک کند. نتیجه این آزمایش نشان داد که این کار ساده در کاهش درد و ناراحتی مؤثر است.

کشیدن و مالش دادن آهسته‌ی قسمت‌های مختلف گوش، به ویژه نرمه‌ی آن، باعث تحریک تعداد زیادی پایانه عصبی می‌شود و این پایانه‌ها می‌توانند به ترشح هورمون اندورفین در مغز ما کمک می‌کنند. این هورمون احساس خوبی به ما می‌دهد و به تسکین درد کمک می‌کند. اندورفین گردش خون را هم می‌تواند افزایش دهد. حتی برخی تحقیقات نشان داده به لطف همین ماساژ ساده افراد توانستند دردهای فیزیکی خود را بهتر مدیریت کنند و آستانه‌ی تحمل درد خود را افزایش دهند.

۲- کاهش اضطراب و نگرانی

فواید باورنکردنی ماساژ گوش

تحقیق دیگری هم نشان داده انجام ماساژ گوش در موقعیت‌های اضطراب آور می‌تواند کمک کننده باشد. اگر احساس اضطراب، وحشت، بی‌قراری، خستگی یا خشم کردید، نقطه‌ای در گوش‌ها موسوم به Shen Men (تصویر بالا) را با حرکات مدور و به آرامی ماساژ دهید.

۳- کاهش قابل توجه سردرد و میگرن

فواید باورنکردنی ماساژ گوش

گرچه مصرف داروهای مسکن می‌تواند آثار مخرب و جدی‌ای بر بدن و سلامت شما داشته باشد، اما تحریک گوش‌ها در مجموع روش بی‌ضرری است. شما حتی می‌توانید این روش را با درمان‌های طبیعی‌تری مثل چای نعنا فلفلی ترکیب کنید تا تأثیر بیشتری داشته باشد.

۴- کاهش سریع‌تر وزن

فواید باورنکردنی ماساژ گوش

علاوه بر ورزش منظم و دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم، می‌توانید مالش قسمت‌های مختلف گوش‌هایتان را هم در برنامه‌ی روزانه ی خود قرار دهید. تحقیقات نشان داده ماساژ گوش‌ها، در ترکیب با دیگر روتین‌های لازم، ممکن است باعث کاهش سریع‌تر وزن شود. بعد از رسیدن به وزن مورد نظرتان، ماساژ گوش را ادامه دهید تا وزن‌تان ثابت بماند و سلامتی خود را حفظ کنید.

۵- کمک به مقابله با بی‌خوابی

فواید باورنکردنی ماساژ گوش

از آنجایی که تحریک گوش‌ها اثری آرام‌بخش دارد، می‌توانید این کار را پیش از خواب برای آرام‌کردن خود و شل کردن عضلاتتان استفاده کنید. گرچه این روش به تنهایی به رفع کامل مشکل بی‌خوابی کمک نمی‌کند، اما می‌تواند به آرام‌شدن شما کمک کند، امری که برای برخورداری از یک خواب خوب ضروری است. علاوه بر این می‌توانید از این روش در کنار دیگر درمان‌های همیشگی خود استفاده کنید.

۶- افزایش انرژی

فواید باورنکردنی ماساژ گوش

دیگر لازم نیست صبح‌ها برای پراندن خوابتان و سر حال آوردن خودتان قهوه بخورید. به جای آن می‌تواند گوش های خود را با شدت بیشتری مالش دهید. تحریک پایانه‌های عصبی می‌تواند باعث فعال‌شدن برخی مراکز مغز شود و خستگی را از بین ببرد. این کار را در طول روز هم می‌توانید انجام دهید، وقت‌هایی که احساس می‌کنید خستگی‌تان از کنترل خارج و انرژی‌تان کم شده.

بیشتر بخوانید: علت هوس‌های غذایی دوران بارداری چیست؟

نحوه انجام ماساژ گوش

فواید باورنکردنی ماساژ گوش

به این شکل عمل کنید:

  • بالای گوشتان را با انگشتان شست و اشاره نگه دارید و آن را به آرامی بکشید. انگشت‌هایتان را به آرامی عقب و جلو بکشید و در عین حال به سمت لبه ی بیرونی گوش پیش بروید.
  • چین پشت گوش‌ها را با حرکات رو به پایین از هم باز کنید. علاوه بر این می‌توانید خطوط لاله گوش را دنبال کنید – نرمه گوش را با انگشت‌هایتان نیشگون بگیرید و به آرامی به سمت بالای گوش حرکت کنید.
  • نرمه گوش را بکشید و از سرتان دور کنید. با انگشت‌هایتان نرمه گوش را دوباره نیشگون بگیرید و با حرکات مدور و آهسته نرمه گوش را مالش دهید.
  • پوست پشت گوشتان را هم بکشید و خطوط گوش را به سمت پایین دنبال کنید. می‌توانید این کار را تا رسیدن به فکتان ادامه دهید.
  • کف دستتان را طوری روی گوشتان بگذارید که آن را به طور کامل بپوشاند. گوشتان را فشار دهید و کف دستتان را طوری پایین بکشید که بالای لاله گوش پیچ بخورد.
  • لاله گوشتان را دوباره با کف دستتان بپوشانید و با دستتان حرکات مدور انجام دهید.

منبع: روزیاتو

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب اخیر