فواید پیاده‌روی چیست؟

فواید پیاده‌روی چیست؟

پیاده‌روی یک از تمرینات ورزشی ساده به شمار می‌رود که بدون نیاز به تجهیزات خاص و حتی مهارت، برای همه افراد مفید است و در هر مکان و زمانی اجرا می‌شود. برخی از افراد به دنبال کاهش وزن، قدم زدن و پیاده‌روی را در برنامه روزانه خود قرار می‌دهند و افراد بسیار دیگری نیز به توصیه پزشک برای حفظ سلامت، مجبور به انجام پیاده‌روی روزانه می‌شوند. به غیر از این موارد که از فواید پیاده‌روی محسوب می‌شوند، مزیت‌های بسیار دیگری نیز با انجام این ورزش ساده به سوی شما می‌آیند. با اطلاع از فواید پیاده‌روی انگیزه بیشتری برای گنجاندن آن در برنامه روزانه خود پیدا می‌کنید و متوجه می‌شوید که حتی ۱۵ دقیقه پیاده‌روی در روز چه تاثیر مثبتی بر زندگی شما می‌گذارد.

خوشحالی و شادی

فواید پیاده‌روی چیست؟

بر اساس مطالعات انجام شده هر زمان که احساس خمودگی دارید و روز کسل‌کننده یا نه چندان خوشایندی را پشت سر گذاشته‌اید، پیاده‌روی کردن خصوصا در فضای بیرون از خانه حالتان را سر جا می‌آورد و حس بهتری به شما می‌دهد. در این مطالعه افراد شرکت‌کننده‌ای که هر هفته به مدت ۱۵۰ دقیقه ورزش‌های دارای تحرک متوسط مانند گلف، تنیس، حرکات هوازی و شنا یا ۲۰۰ دقیقه پیاده‌روی را در برنامه خود قرار داده بودند، انرژی بیشتر، سلامت عاطفی بهتر و زندگی اجتماعی قدرتمندتری را گزارش کردند. البته این نتیجه بعد از سه سال بررسی محققین بر زندگی آنها به دست آمد.

بیشتر بخوانید:  چگونه می‌توان در مواجه شدن با مشکلات زندگی خوشحال بود؟

پیاده‌روی و خلاقیت بیشتر

فواید پیاده‌روی چیست؟

آیا به دنبال ایده می‌گردید؟ پس کمی اطراف محل زندگی خود پیاده‌روی کنید. چه به دنبال راه حلی برای رفع یک مشکل باشید یا بخواهید ایده‌ای برای نوشتن یک رمان پیدا کنید، پیاده‌روی می‌تواند خلاقیت شما را به جریان بیندازد. مطالعه‌ای که در دانشگاه استنفورد انجام شد، نشان داد پیاده‌روی تا ۶۰ درصد قدرت خلاقیت را تقویت می‌کند. این نتیجه برای ورزش‌های درون فضای بسته و پیاده‌روی در فضای باز یکسان است و حتی بهبود خلاقیت بعد از تمام شدن پیاده‌روی نیز ادامه پیدا می‌کند.

کاهش بیماری آسم

فواید پیاده‌روی چیست؟

برخی از افراد در هنگام ورزش کردن به تنگی نفس و آسم دچار می‌شوند. اگر شما هم در این دسته قرار دارید، نیازی نیست ورزش و تحرک را برای همیشه کنار بگذارید، بلکه باید به دنبال ورزش صحیح و مناسب خود بگردید. دانشگاه آلرژی آمریکا اعلام کرده است انجام پیاده‌روی، شنا، گلف و دوچرخه‌سواری تفریحی به میزان کمتری ورودی‌های هوا به بدن را تحریک می‌کنند. در واقع باید به سراغ ورزش‌هایی باشید که در هوای گرم انجام می‌شوند و نیاز به مقاومت خاصی ندارند. سرعت مناسب خود برای پیاده‌روی را پیدا کنید و در روزهایی که آلودگی هوا کمتر است، به بیرون از خانه بروید.

افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن

فواید پیاده‌روی چیست؟

سندرم متابولیک یکی از بدترین عوارض زندگی کم‌تحرک انسان امروزی است. این عارضه از بدترین نوع افزایش فشار خون، افزایش کلسترول، قند خون بالا و چربی‌های دور کمر محسوب می‌شود. این مشکل و بیماری زنگ خطری برای ابتلا به دیابت، مشکلات قلبی و حتی مرگ زود هنگام خواهد بود. البته برای درمان این بیماری مدرن و امروزی، یک درمان قدیمی وجود دارد: ورزش. مطالعه‌ای که در مجله پزشکی نیجریه منتشر شد نشان می‌دهد احتمال بروز سندرم متابولیک به سادگی با پیاده‌روی به مدت یک ساعت در روز، به میزان ۲۹ درصد کاهش می‌یابد.

طول عمر بیشتر

فواید پیاده‌روی چیست؟

دوست دارید طول عمر بیشتری داشته باشید؟ پس پیاده‌روی کنید. ولی برای به دست آوردن مزیت پیاده‌روی، باید کمی سرعت راه رفتن را افزایش دهید. بر اساس تحقیقات، قدم زدن و پیاده‌روی سریع بیشتر از راه رفتن آهسته عمر را طولانی می‌کند.

ذخیره کردن پول

فواید پیاده‌روی چیست؟

تناسب اندام ممکن است هزینه‌بر باشد! نمی‌توان از مبلغی که بابت عضویت در باشگاه، خرید تجهیزات ورزشی خانگی، لباس و کفش ورزشی صرف می‌شود، چشم‌پوشی کرد. البته نیازی نیست برای سلامت بدن خود این هزینه‌ها را پرداخت کنید. پیاده‌روی به هیچ وسیله‌ای به غیر از کفش نیاز ندارد ولی همچنان می‌تواند برای سلامت بدن مفید باشد. پیاده‌روی نه تنها باعث ذخیره پول حاصل از انجام تمرینات ورزشی متفرقه می‌شود، بلکه می‌تواند هزینه‌ای که برای مشکلات سلامتی و بیماری پرداخت می‌کنید را هم ذخیره کند. در حقیقت افرادی که ورزش و پیاده‌روی را به طور منظم پیش می‌برند، مبلغ چشمگیری را نسبت به افرادی که کمتر ورزش می‌کنند، پس‌انداز دارند. ورزش منظم شامل ۳۰ دقیقه فعالیت هوازی متوسط در ۵ روز هفته یا حداقل ۲۵ دقیقه ورزش سنگین هوازی سه روز در هفته می‌شود.

خواب عمیق با پیاده‌روی

فواید پیاده‌روی چیست؟

خواب مفید هشت ساعته در تخت خواب یکی از مهم‌ترین مسائلی است که می‌توانید برای سلامت خود انجام دهید. ولی گاهی اوقات در عمل این‌گونه نیست و شاید انجام پیاده‌روی سریع تنها چیزی باشد که نیاز دارید. بر اساس مطالعات افرادی که به طور مرتب و منظم ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی را انجام می‌دهند، نسبت به افرادی که ورزش سنگین یا حتی وزنه‌برداری می‌کنند، سریع‌تر به خواب می‌روند، بیشتر می‌خوابند و از کیفیت خواب بهتری برخوردارند.

بیشتر بخوانید: نقش خواب در تشکیل و تثبیت حافظه چیست؟

کاهش استرس

فواید پیاده‌روی چیست؟

اغلب افراد روزانه در دریایی از استرس غوطه‌ور هستند و این مسئله تاثیر بسیار جدی بر سلامت ذهن و جسم می‌گذارد. ولی علم می‌گوید پیاده‌روی یکی از سریع‌ترین و موثرترین روش‌های کاهش استرس به شمار می‌رود. یک پیاده‌روی ده دقیقه‌ای ساده ممکن است به اندازه یک ورزش ۴۵ دقیقه‌ای از نظر کاهش اضطراب و افسردگی موثر باشد. تحرک و فعالیت، هورمون کورتیزول یا همان هورمون استرس را از بدن خارج می‌کند و همچنین موجب توقف درگیری و نگرانی‌های تمام نشدنی ذهن شما می‌شود.

بیشتر بخوانید: استرس چگونه روی اشتها و وزن تاثیر می‌گذارد؟

بهبود قدرت مغز

فواید پیاده‌روی چیست؟

پیاده‌روی برای مغزتان نیز مفید است. زمانی که راه می‌روید، تاثیر پا روی زمین، امواج فشار را از طریق رگ‌های خونی به مغز ارسال می‌کند و موجب افزایش جریان خون به مغز می‌شود. در بهترین حالت هم پیاده‌روی مغز شما را با کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های شناختی مانند آلزایمر و دیگر انواع زوال عقل محافظت می‌کند.

بیشتر بخوانید: انواع هوش در زندگی ما چه کاربردی دارد؟

کاهش درد

فواید پیاده‌روی چیست؟

دردهای مزمن یک بیماری همه‌گیر خاموش است که افراد زیادی در حال حاضر با آن زندگی می‌کنند. اگر شما هم از افرادی هستید که هر روز با درد خود می‌جنگید، حتما می‌دانید که آخرین کاری که حاضر به انجامش می‌شوید، خارج شدن از خانه و پیاده‌روی است. ولی مطالعه‌ای که در این زمینه انجام شده است، نشان می‌دهد داشتن یک برنامه منظم پیاده‌روی، درد مزمن کمر را کاهش می‌دهد. شاید پیاده‌روی قادر نباشد دردهای مزمن را به طور کامل درمان کند، ولی به شما کمک می‌کند با آن بهتر و راحت‌تر مقابله کنید.

تقویت استحکام استخوان

فواید پیاده‌روی چیست؟

ممکن است تراکم استخوان به عنوان هیجان‌انگیزترین فواید پیاده‌روی محسوب نشود، ولی بسیار اهمیت دارد. افرادی که استخوان‌های مستحکم‌تری دارند، از پوکی استخوان و همه مشکلات مربوط به آن مانند شکستگی، ناتوانی و انقباض ستون فقرات (باعث کوتاهی قد می‌شود) دور هستند. بهترین روش قوی، مستحکم و سالم بودن استخوان‌ها انجام حرکات سبک مانند دو، رقص و پیاده‌روی است. محققان دریافته‌اند برنامه‌های پیاده‌روی که بیش از شش ماه ادامه پیدا کرده باشند، با تاثیرات مثبت و چشمگیری بر تراکم استخوان لگن همراه هستند.

بهبود بینایی

فواید پیاده‌روی چیست؟

درست است که با قدم زدن نمی‌خواهید توانایی دیدن آن سوی دیوار را پیدا کنید، ولی می‌توانید با انجام پیاده‌روی روزانه و با افزایش سن از بینایی خود محافظت کنید. افرادی که فعالیت‌های هوازی را به طور منظم پیش می‌گیرند، چشم‌های سالم‌تری دارند و به میزان کمتری از مشکلاتی مانند دژنراسیون شبکیه و کاهش بینایی پیری رنج می‌برند. بنابراین حتی اگر سوپرمن نیستید، بینایی فوق‌العاده‌ای خواهید داشت.

برقراری ارتباط با افراد

رفواید پیاده‌روی چیست؟

پیاده‌روی تک نفره برای پاک‌سازی ذهن و از بین رفتن ناراحتی و عصبانیت مفید است ولی در عین حال می‌تواند فرصتی باشد که دوستان جدیدی به غیر از افراد خانواده و به دور از فضاهای مجازی پیدا کنید و با افراد بیشتری در ارتباط باشید. این ارتباطات هم در پیاده‌روی بیشتر موثر هستند زیرا زمانی که فواید پیاده‌روی را به دست می‌آورید، دوستانتان شما را تشویق می‌کنند که بیشتر راه بروید.

جلوگیری از هر مشکل سلامتی

فواید پیاده‌روی چیست؟

ورزش به طور کلی و پیاده‌روی به طور ویژه به عنوان یک داروی معجزه‌آسا شناخته می‌شود چرا که می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری‌های مزمنی مانند بیماری قلبی، سکته مغزی، دیابت نوع دو و برخی از سرطان‌ها را کاهش دهد. صادقانه بگوییم به نظر می‌رسد هیچ مشکل سلامتی وجود نداشته باشد که پیاده‌روی نتواند به آن کمک کند. برخلاف داروهای واقعی و شیمیایی هیچ عارضه‌ای ندارد، به راحتی در دسترس، مقرون به صرفه و موثر است و نیاز به هیچ نسخه‌ای ندارد!

منبع: The Healthy  و دیجیکالا

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    مطالب اخیر