کدام‌یک فناوری انقلابی بعدی در تلویزیون‌ خواهد بود؟ قسمت دوم : مینی LED

کدام‌یک فناوری انقلابی بعدی در تلویزیون‌ خواهد بود؟ قسمت دوم : مینی LED

میکرو LED و مینی LED از فناوری‌های پیشرفته در نمایشگرهای تلویزیونی هستند که در نسل بعدی محصولات، احتمالا استفاده‌ی گسترده از یکی از آن‌ها را شاهد خواهیم بود.

دنیای تلویزیون همیشه پر از اصطلاح‌ها و مخفف‌های گوناگون بوده است. اخیرا محصولات بازار به‌گونه‌ای شده‌اند که تصور حضور در دنیای پر از حروف الفبا را داریم. OLED ،QLED ،HDR ،HDTV ،HDMI ،ARC ،eARC و بسیاری از اصطلاح‌های مخفف دیگر توضیحاتی هستند که در شرح مشخصات تلویزیون‌های امروزی دیده می‌شوند. به‌هرحال، چنین اصطلاح‌هایی وجود دارند و احتمالا به‌زودی، نمونه‌های جدید دیگر نیز متولد خواهد شد. دو اصطلاح جدید قطعا در آینده‌ای نزدیک بیش‌ازپیش به گوش کاربران خواهد رسید: MicroLED و mini-LED

احتمالا با نگاهی اولیه به اصطلاح‌های مینی LED و میکرو LED، تصور می‌کنید با مفاهیمی مشترک روبه‌رو هستید؛ اما این اصطلاح‌ها دو نوع نمایشگر متفاوت را برای تلویزیون نشان می‌دهد. در مطلب قبلی ما میکرو LED را بررسی کردیم و در این مقاله به بررسی مینی LED می‌پردازیم و در مقاله بعدی تفاوت این دو تکنولوژی و برتری هر کدامیک از این نسل‌ها می‌پردازیم.

مینی LED چیست؟

نمایشگرهای مینی LED به دسته‌ی تلویزیون‌های LED تعلق دارند که اعضای دیگر آن تلویزیون‌های معمولی LED و QLED هستند. نمایشگر مینی LED از فرمولی شبیه به تلویزیون‌های دیگر بهره می‌برد. نور پشتی LED منبع روشنایی اصلی را فراهم می‌کند و سپس، نور از ماتریس LCD می‌گذرد و فیلترهای متعدد نوری تصویر نهایی نمایشگر را نشان می‌دهد.

تفاوت مینی LED با نمایشگرهای مرسوم LED در تعداد نورهای پس‌زمینه‌ی LED دیده می‌شود. تلویزیون LED معمولی برای نوردهی پس‌زمینه احتمالا از چندده یا چندصد LED استفاده می‌کند. در miniLED، شاهد کاهش ابعاد LED و افزایش تعداد آن‌ها به هزاران عدد هستیم. دلیل این رویکرد هم در افزایش کنتراست دیده می‌شود که روشنایی بیشتر و رنگ سیاه عمیق‌تر را به‌همراه خواهد داشت.

نمایشگرهای مینی LED در دسته‌ی مشابه با LED و QLED هستند

نمایشگرهای مینی LED با به‌کارگیری تعداد بیشتری LEDهای کوچک، کاهش نور پنل را بیشتر کنترل می‌کنند که در تاریک‌کردن کامل بخشی از نمایشگر اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر LEDها به‌اندازه‌ی کافی کوچک باشند، می‌توان با آن‌ها تلویزیون LED با رنگ سیاهی به جذابیت OLED یا حتی microLED تولید کرد. ترکیب نمایشگر مذکور با نور و رنگ بهینه‌سازی‌شده که حاصل فناوری کوانتوم دات است، محصولاتی در دسته‌ی QLED ایجاد می‌کند که در کیفیت تصویر با OLED برابری می‌کنند.

کدام‌یک فناوری انقلابی بعدی در تلویزیون‌ خواهد بود؟ قسمت دوم : مینی LED

درحال‌‌حاضر، شرکت‌های متعددی در حوزه‌ی تولید نمایشگرهای مینی LED‌ فعالیت می‌کنند؛ اما فقط TCL تلویزیون‌هایی با این فناوری تولید کرده و فروخته است. در مقاله بعدی، دو فناوری تعریف‌شده را در حوزه‌های متنوع با یکدیگر مقایسه می‌کنیم.

قسمت اول : میکرو LED
قسمت دوم: مینی LED
قسمت آخر: برنده

منبع: زومیت

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    مطالب اخیر