نحوه درمان سوختگی در کودکان

نحوه درمان سوختگی در کودکان

ابتدا شما باید کودکان را از منبع سوختگی خارج کنید. سپس باید زخم را با آب و صابون خنک کرده و بشویید. اگر سوختگی عمیق است ، باید کودک خود را نزد پزشک ببرید.

همه ما در یک مقطع دچار سوختگی شده‌ایم. با این حال، ممکن است از شما سؤال شود که چگونه سوختگی را در کودکان درمان کنید. علاوه بر داشتن کیت کمک‌های اولیه در خانه، مراحل و موارد خاصی نیز هست که باید آن‌ها را در نظر بگیرید.

 ما در این مقاله نکات اساسی در مورد نحوه درمان سوختگی در کودکان را برای شما بیان خواهیم کرد.

سوختگی

نحوه درمان سوختگی در کودکان

سوختگی یکی از شایع‌ترین حوادث خانگی است. در واقع، گروه‌هایی که بیشتر دچار این نوع سانحه می‌شوند، زنان خانه‌دار بالای ۴۵ سال، افراد مسن بالای ۶۵ سال و سرانجام کودکان زیر ۵ سال هستند. بنابراین، دانستن چگونگی درمان سوختگی در کودکان مهم است.

انواع سوختگی

در مرحله اول، شما باید بین انواع مختلف سوختگی تفاوت قائل شوید. در حقیقت، بسته به اندازه آن‌ها، باید با روش‌های مختلفی رفتار کنید.

سوختگی درجه یک

این سوختگی‌ها فقط شامل قسمت بیرونی پوست است. اگرچه پوست قرمز می‌شود، هیچ تاولی ظاهر نمی‌شود. بارزترین نمونه از این نوع سوختگی، سوختگی ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب است.

سوختگی درجه دو

این سوختگی‌ها در غشا میانی پوست و سطح بیرونی پوست را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بنابراین علاوه بر قرمز شدن پوست، تاول نیز ظاهر می‌شود. نمونه‌ای از سوختگی‌های درجه دو، سوختگی‌ هنگام ریختن مایع گرم روی پوست است.

سوختگی درجه سه

از نظر منطقی، این نوع سوختگی خطرناک‌ترین نوع سوختگی‌ها است. این سوختگی روی همه لایه‌های پوست تأثیر می‌گذارد. در واقع، آن حتی می‌توانند بر عضلات ، اعصاب و استخوان‌ها نیز تأثیر بگذارند. سوختگی درجه سوم پوست را کاملا می‌سوزاند و بدیهی است که این نوع سوختگی به مراقبت فوری پزشکی احتیاج دارند.

سوختگی در کودکان

نحوه درمان سوختگی در کودکان

کودکان یکی از گروه‌هایی هستند که بیشتر در معرض خطر ابتلا به این نوع حوادث خانگی هستند.

سوختگی در کودکان وقتی گسترده است، نیاز به مراقبت پزشکی دارند. به عبارت دیگر، اگر بیش از ۵٪ بدن کودک را تحت تأثیر قرار دهد. علاوه بر صرف نظر از وسعت ، باید کودک خود را در مورد سوختگی درجه دو و سوم نزد پزشک ببرید.

با این حال، با توجه به موقعیت آن‌ها، برخی از سوختگی‌ها باید بدون در نظر گرفتن درجه آنها توسط پزشک معاینه شوند:

 • سوختگی روی صورت، دست‌ها و پاها
 • سوختگی‌هایی که مفاصل را می‌پوشانند
 • اگر فرزند شما در معرض ولتاژ بالا قرار گرفت
 •  اگر فرزند شما گازهایی را استنشاق کرد

نحوه درمان سوختگی در کودکان

نحوه درمان سوختگی در کودکان

اگر سوختگی خفیف است، می‌توانید به راحتی با استفاده از کرم‌های سرد و احیا کننده آن را در خانه درمان کنید.

برخی از نکات زیر واضح به نظر می‌رسد، اما مواردی وجود دارد که شاید شما آن‌ها را نمی‌دانید. در هر صورت، آن‌ها واقعاً مفید هستند و این پروتکل بهترین درمان سوختگی در کودکان را تضمین می‌کند.

 • اولاً کودک را از منبع سوختگی خارج کنید.
 • سپس، اگر آنها به پوست گیر نکرده‌اند، لباسرا دربیاورید کنید. در صورت وجود، آنها را تنها بگذارید، زیرا با از بین بردن آنها ممکن است آسیب بیشتری وارد کنید.
 • پس از آن، سوختگی را خنک کنید. برای این کار، ناحیه آسیب دیده را برای چند دقیقه در زیر آب جاری قرار دهید. از این نظر، مهم است که آب در دمای معمولی قرار گیرد، نه سرد باشد. گزینه دیگر خیساندن پدهای گازی با آب یا محلول نمکی و قرار دادن آنها روی سوختگی است.
 • علاوه بر این، ناحیه سوخته شده را با صابون و آب تمیز کنید.
 • بسته به میزان سوختگی ممکن است کودک خود را به پزشک برسانید. در صورت آفتاب سوختگی می‌توانید چند روز کرم مرطوب کننده استفاده کنید. با این حال، سوختگی‌های عمیق نیاز به مراقبت پزشکی دارد. در این موارد، پزشک حتی ممکن است یک پماد آنتی بیوتیک تجویز کند.

چه کارهایی را نباید هنگام سوختگی در کودکان انجام داد

نحوه درمان سوختگی در کودکان

 • در مرحله اول، شما نباید یخ را مستقیماً روی سوختگی بمالید. دلیل آن این است که این کار می‌تواند خسارات بیشتری را به بار آورد.
 • اگر تاول وجود دارد، نباید آن را سوراخ کنید. در عوض، شما باید آن را به حال خود رها کنید، در غیر این صورت می‌توانید باعث عفونت شود.
 • علاوه بر این، شما نباید بدون تجویز پزشک به کودکان آنتی‌بیوتیک بدهید. علاوه بر این، آن‌ها به طور خاص برای سوختگی مشخص نشدهاند.
 • سرانجام، نباید از پودر تالک، روغن یا خمیر دندان برای سوختگی استفاده کنید. برخلاف تصور رایج، استفاده از این محصولات می‌تواند اوضاع را بدتر کند.

در هر صورت، به یاد داشته باشید که پوست کودک ظریف است. حتی اگر سوختگی فقط درجه اول باشد، اگر درد شدید یا مداوم باشد، پس از رد کردن مشکل
،مشاوره با پزشک متخصص اطفال خود را دریغ نکنید.

علاوه بر این، هرگز اهمیت پیشگیری را فراموش نکنید. اگرچه پیش بینی همه حوادث خانگی غیرممکن است، اما به یاد داشته باشید که حداقل، می‌توانید اقدامات ایمنی خاصی را انجام دهید تا خطر به حداقل برسد.

منبع: Step To Helth

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مطالب اخیر