هدآپ دیسپلی (HUD) چیست؟

هِد آپ دیسپلی (HUD) چیست؟

هر ساله خودروسازان با معرفی تکنولوژی‌ها و آپشن‌های جدید، تمامی تلاش خود را برای آسان‌تر شدن و افزایش امینت در رانندگی انجام می‌دهند. در حال حاضر شاهد هستیم که خودروها (مخصوصا در کلاس لوکس)، دارای امکاناتی هستند که شاید نوشتن آ‌ن‌ها زمان زیادی از ما بگیرد. یکی از این امکانات هدآپ دیسپلی (Head Up Display) یا (HUD) است. این سیستم برای اولین بار بر روی خودرو اولدزمبیل کوتلاس سوپریم تولید شده در سال ۱۹۸۸ استفاده شد.

این سیستم اطلاعات ضروری مانند سرعت خودرو، دور موتور و اطلاعات GPS را بر روی قسمت پایین شیشه جلوی خودرو به شما نشان می‌دهد. گفتنی است که بسته به شرکت تولید کننده، ممکن است که هِد آپ دیسپلی اطلاعات خاص دیگری را هم به شما نشان دهد.

 هِد آپ دیسپلی (HUD) چیست؟

فواید

این سیستم علاوه بر افزایش زیبایی داخل کابین، به خصوص هنگام رانندگی در شب، باعث افزایش ایمنی در رانندگی می‌شود. در خودروهای عادی، برای دیدن لازم است که هر چند ثانیه یک بار چشم از جاده بردارید و به صفحه کیلومتر نگاه کنید.

اما با وجود هدآپ دیسپلی دیگر نیازی به چشم برداشتن از جاده ندارید و می‌توانید بر روی شیشه جلو تمامی اطلاعات ضروری را مشاهده کنید.

همچنین این سیستم اطلاعات مسیریاب GPS را برای راننده نشان می‌دهد تا برای این کار دیگر نیازی به نگاه کردن به مانیتور خودرو یا صفحه گوشی نباشد.

البته تا پیش از آن این سیستم در هواپیماهای جنگی مورد استفاده قرار می‌گرفت که به نوعی این تکنولوژی از آنها کپی برداری شده است. حال امروزه این سیستم در حال گسترش است و همه‌ی خودرو سازارن در تلاش هستند تا از این سیستم بر روی خودروهای خود استفاده کنند.

شاید به نظر برسد که این سیستم زیادی لوکس و شیک است و چندان کاربردی نیست. به همین دلیل چند نوآوری و امکان تازه چنین سیستمی را بررسی کرده‌ایم تا ببینید وجود چنین آپشنی روی خودرو چه کمکی به تجربه رانندگی می‌کند.

۱) حذف صفحه نمایش وسط کنسول هدآپ

حقیقتا صفحه‌ نمایش‌های خودروهای جدید که روی کنسول قرار می‌گیرند از آپشن‌های جذاب خودروهای امروزی هستند. اما کار با آن‌ها یعنی راننده باید به جای جاده، نگاهی به آن صفحه نمایش داشته باشد. با فراگیر شدن استفاده از هد آپ دیسپلی و پیشرفت فناوری‌های مربوط به آن، کم‌کم می‌توان راننده را از کنسول وسط که باعث کاهش توجه راننده به مسیر می‌شود، بی‌نیاز کرد. این یعنی راحتی بیشتر به همراه ایمنی بیشتر. این در زیبایی خودرو نیز موثر خواهد بود.

۲) کنترل با حرکت دست

استفاده از حرکت دست برای کنترل صفحه نمایش یعنی تسلط بیشتر راننده روی رانندگی و در نتیجه ایمنی بیشتر. سیستم‌های کنترل با حرکت دست بسیار راحت و در دسترس‌تر هستند و نیازی نیست تا برای کار با صفحه نمایش، خم شوید یا فرمان را رها کنید. با چنین سیستمی می‌توان تنها با حرکت دادن دست مقابل سنسورهای سیستم هدآپ دیسپلی، با گزینه‌های مختلف این سیستم کار کرد.

۳) تمرکز سریع‌تر هدآپ

برای استفاده از صفحه نمایش یا آپشن‌های مختلف خودرو راننده باید در حین حرکت چند لحظه‌ای چشم از جاده بردارد. با سیستم هد آپ دیسپلی راننده می‌تواند همزمان با نگاه به روبرو، اطلاعات خودرو را نیز ببینند. قطعا این کار هم نیازمند توجه است اما راننده با سرعت خیلی بیشتری می‌تواند دوباره روی مسیر متمرکز شود، چون فاصله‌ای بین اطلاعات نمایش داده شده و مسیر پیش رو وجود ندراد.

قبل از سال ۲۰۱۲ هدآپ فقط سرعت و دور موتور و در اندکی از خودروها شماره‌ی دنده را نشان می‌داد. اما در سال ۲۰۱۲ شرکت Pioneer این سیستم را متحول کرد. هدآپ جدید علاوه بر اطلاعات گذشته، اطلاعاتی همچون سیستم صوتی، اطلاعات تلفن همراه و GPS را نشان میدهد.شرکت Pioneer امروزه تبدیل به بزرگ­ترین شرکت تولید هدآپ شده است که این سیستم را به کمپانی های خودرو سازی می‌فروشد.

یکی از بزرگ‌ترین پیشرفت‌های هدآپ نشان دادن جاده در مواقع هوای مه آلود است. همین امر سبب شده تا هدآپ به یکی از پرکاربردترین سینسم‌ها تبدیل شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر