چه زمانی شمع خودرو را باید تعویض کرد؟

چه زمانی شمع خودرو را باید تعویض کرد؟

شمع خودرو قطعه کوچکی است که داخل سیلندر موتور قرار می‌گیرد و از یک سمت ولتاژ بالا به آن اعمال می‌شود و در سمت دیگر که داخل سیلندر قرار می‌گیرد جرقه ایجاد می‌شود. این جرقه باعث انفجار مخلوط هوا و بنزین در داخل سیلندر موتور می‌شود که این انفجار در نهایت نیروی لازم را برای موتور فراهم می‌کند.

شمع خودرو چه وظیفه‌ای دارد؟

موتور خودرو‌های درون سوز با سوخت (بنزین) کار می‌کند، اما عملکرد موتور بدون الکتریسیته ممکن نخواهد بود.​ بسیاری از قطعات خودرو با الکتریسیته کار می‌کنند، حتی در هنگام روشن شدن موتور هم نیاز به آن ضروری است.​ شمع‌ها توسط وایر شمع به سیستم احتراق خودرو متصل می‌شوند.​ الکتریسیته توسط دینام در موتور تولید می‌شود و به شمع‌ها انتقال می‌یابد، جایی که شمع با ایجاد قوس الکتریکی در داخل سیلندر عامل جابجایی پیستون و تولید نیرو خواهد شد.​

شمع‌ها جزء حیاتی سیستم تولید نیرو در اتومبیل شما می‌باشند.

بیشتر بخوانید: نحوه کار دیفرانسیل خودرو چگونه است؟

شمع‌ها را سرویس نکنیم چه می‌شود؟

موتور خودرو بد کار می‌کند و اصطلاحا موتور خام سوزی خواهد داشت و راندمان آن کم می‌شود، کارایی آن تحت تاثیر این مشکل خواهد بود و این خام سوزی باعث آسیب رساندن به کاتالیست خودرو و در نهایت باعث افزایش آلایندگی خودرو می‌شود. همچنین ممکن است خودرو شما بد روشن شود. حتی در مواردی باعث روشن شدن چراغ چک خودرو در اثر آسیب رساندن به قطعات موتوری می شود.

چه زمانی شمع خودرو را باید تعویض کرد؟

نشانه‌های خرابی شمع خودرو چیست؟

یکی از نشانه‌های خرابی شمع‌ها سیاه شدن آنهاست. همچنین شمع دارای یک عایق چینی است که اگر صدمه دیده باشد یا ترک برداشته باشد اختلاف پتانسیل لازم در دو سر الکترود‌ها ایجاد نمی‌شود و در نتیجه جرقه هم نخواهیم داشت و یکی از سیلندرهای موتور خودروی شما کار نخواهد کرد که این مشکل با بد کار کردن و لرزش و صدای اضافی همراه است و تشخیص آن کار سختی نیست.

بیشتر بخوانید: دوربین‌های سرعت سنج چگونه عمل می‌کنند؟

هر چندوقت یکبار باید شمع ماشین را تعویض کرد؟

از لحاظ طول عمر، مدت زمانی که شمع موتور شما به طور مناسب عمل می‌کند به شمع‌های مورد استفاده در موتور شما بستگی دارد.​

شمع‌های مسی معمولی فقط حدود ۳۰ هزار کیلومتر عمر خواهند کرد.

شمع‌های پلاتینیومی می‌تواند تا ۱۰۰ هزار کیلومتر عمر کنند.​

انواع دیگر نیز می‌توانند تا نهایتاً ۱۵۰ هزار کیلومتر عمر کنند.

اگر به تعویض شمع‌ها در موعد مقرر بی توجه باشید و تا خرابی کامل آن را تعویض نکنید ممکن است حتی باز کردن شمع‌ها هم بسیار سخت شود.

چه زمانی شمع خودرو را باید تعویض کرد؟

عوامل مؤثر در زمان تعویض شمع ماشین

شمع عملکرد قوی

اگر شمع ماشین شما با عملکرد قوی داشته باشید، این امکان وجود دارد که شما نیاز به تعویض بیشتر آن‌ها داشته باشید چون الکترود آن سریع‌تر فرسوده می‌شود.

شمع با عمر زیاد

برخی از شمع‌ها برای داشتن عمر طولانی‌ ساخته می‌شوند. الکترودِ آنها به سرعت فرسوده نمی‌شوند، به این معنی که نیازی نیست که آن‌ها را مکرراً تعویض کنید. شمع ساخته‌شده از ایریدیوم یا پلاتین طولانی‌ترین عمر را در بین انواع شمع ها دارند (مس دارای کوتاه‌ترین طول عمر در حدود ۳۰ هزار کیلومتر است).

بیشتر بخوانید: خودروی فلکس فیول (Flex-Fuel) چیست؟

نفوذ روغن

زمانی که یک شمع را از موتور بیرون می‌کشید، پایه‌ی آن باید نسبتاً تمیز باشد. اگر روی آن روغن وجود داشته باشد، به این معنی است که نشتی وجود دارد. این موضوع نه تنها به آن معنی است که شما باید درزبندی موتور را احیا کنید، بلکه باید شمع را در بازه‌های کوتاه‌تری تعویض کنید.​

رانندگی با گاز دادن زیاد

اگر شما پُرگاز رانندگی می‌کنید، احتمالاً باید شمع های خود را زودتر تعویض کنید.​ رانندگانی که کمتر پدال گاز را می‌فشارند، شمعِ خودرویشان مدت زمان بیش‌تری دوام می‌آورد.

چه زمانی شمع خودرو را باید تعویض کرد؟

دلایل خرابی شمع ماشین

دمای زیاد

بیش از از حد گرم شدن شمع ها میتواند عمر آن ها را کاهش دهد.​ اشتعال مخلوط هوا و سوخت قبل از تولید جرقه توسط شمع‌ها که در موتورهایی که زمانبندی آن‌ها مشکل دارد، یا با نسبت اشتباه سوخت و هوا کار می‌کنند، می‌تواند دلیل این پدیده باشد.

آلودگی توسط روغن

اگر روغن بر روی شمع نفوذ کند، نوک آن خراب خواهد شد. این موضوع باعث ایجاد آسیب و فرسایش اضافی می‌شود (نشت روغن به داخل محفظه احتراق چیزی است که در طول زمان اتفاق می‌افتد چرا که درزبندی قطعات موتور در طول زمان آسیب می‌بیند ). ​

کربن

تجمع کربن روی سر شمع می‌تواند منجر به خراب شدن شمع به صورت زودرس شود. این موضوع می‌تواند ناشی از تزریق سوخت آلوده توسط انژکتورها، فیلتر هوای فرسوده و بسیاری از دلایل دیگر باشد.

چه زمانی شمع خودرو را باید تعویض کرد؟

علائم نشان دهنده‌ی نزدیک شدن زمان تعویض شمع ماشین

​۱٫ سخت کار کردن موتور در حالت ثابت

این نشانه می‌تواند نشانه بسیاری از مشکلات دیگر نیز باشد، اما شمع های فرسوده باید به عنوان یک علت در نظر گرفته شوند. ​

۲٫ مصرف سوخت زیاد

مانند مورد قبل می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد، با این حال شمع‌ فرسوده یک دلیل معمول برای مصرف سوخت زیاد می باشد.

 ۳٫ خام سوزی 

​۴٫ فقدان قدرت در هنگام شتاب‌گیری ​

​۵٫ پس زدن موتور

پس زدن موتور ناشی از هوای زیاد در مخلوط هوا و سوخت، اغلب به خاطر شمع‌های کهنه می‌باشد.

 

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    مطالب اخیر