چگونه احساس خوشبختی کنیم

Feel Happier

خوشبختی چیست و چه کاری می‌توانم انجام دهم تا احساس خوشبختی کنم؟ اینها سوالتی است که ممکن است به تازگی در بعضی از مواقع به ذهن شما خطور کرده باشد، مخصوصاً در این اوضاعی که هم اکنون در آن زندگی می‌کنیم.

هیچگاه “اندازه متناسب با همه” برای خوشبختی وجود ندارد، مواردی که شما را خوشحال می‌کنند می توانند با افراد دیگر متفاوت باشند. با این حال، علم می‌تواند بینشی در مورد روش‌هایی فراهم کند که به همه کمک می‌کند تا بطور کلی شادتر شوند.

قبل از اینکه بیشتر به این موضوع بپردازیم، بگذارید کمی وقت بگذاریم تا بفهمیم مفهوم خوشبختی چیست.

خوشبختی چیست؟

روانشناسان مدت‌های طولانی است که در مورد شادی تحقیق می‌کنند و به شاخه‌ای نسبتا جدید از روانشناسی به نام روانشناسی مثبت دست یافته‌اند که هدف از ﺁن بررسی عمیق‌تر خوشحالی است. ﺁنها این کار را با نگاه کردن به معنی و رضایت در زندگی انجام می‌دهند، نه فقط به شادی سطحی مانند احساس شادی زودگذر از تحویل لباس‌هایی که تازه دریافت کرده‌اید، که می‌تواند ما را در کوتاه مدت خوشحال کند. این کار ما را به تلاش برای تعریف خوشبختی مشتاق می‌کند:

به طور کلی خوشبختی به عنوان احساسات مثبتی که در رابطه با فعالیت‌های لذت بخشی که از طریق زندگی روزمره در آن شرکت می‌کنیم، درک می‌شود. لذت، راحتی، قدردانی، امید و الهام نمونه‌هایی از احساسات مثبت هستند که خوشبختی ما را افزایش می‌دهند و ما را به شکوفایی سوق می‌دهند. در ادبیات علمی، از خوشبختی به عنوان Hedonia، وجود احساسات مثبت و عدم وجود احساسات منفی یاد می‌شود.

خوشبختی به روش‌های زیر می‌تواند بر سلامت و رفاه ما تأثیر مثبت داشته باشد:

  • به نظر می‌رسد باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود که از سرماخوردگی و بیماری‌ها جلوگیری می‌کند.
  • با تولید مقادیر کمتر کورتیزول در بدن، به مبارزه با استرس کمک می‌کند.
  • با کاهش فشار خون ممکن است از قلب شما محافظت کند.
  • ممکن است به شما کمک کند تا زندگی طولانی‌تری داشته باشید زیرا افراد شادتر به طور کلی در فعالیت‌های ارتقا دهنده سلامت شرکت می‌کنند.
  • ممکن است با ترویج راهکارهای مقابله‌ای که درک آن را کاهش می‌دهد، به کاهش درد کمک کند.

چگونه احساس خوشبختی کنیم

حال که دانستیم خوشبختی را چگونه می‌توان تعریف کرد و از مزایایی که می‌تواند برای سلامتی ما داشته باشد، بیایید نگاهی بیندازیم به ده روش علمی که می‌توانند به ما کمک کنند تا از امروز احساس خوشبختی کنیم.

۱) فعالیت بدنی

چگونه احساس خوشبختی کنیم

احتمالاً بیش از حد شنیده‌اید که ورزش و فعالیت بدنی شادی را افزایش می‌دهد اما در واقع چگونه این کار را انجام می‌دهد؟

در مرحله اول، اجازه دهید فعالیت بدنی را تعریف کنیم. در واقع این عمل حرکت بیشتر بدن است. برای بهبود شادی خود از طریق فعالیت بدنی لازم نیست هر روز بدوید یا به باشگاه بروید. راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید از نظر جسمی بیشتر فعال شوید: راه رفتن به فروشگاه محلی به جای سوار شدن با ماشین، انجام کارهای خانه یا باغبانی و البته رفتن به باشگاه یا دویدن نیز مفید است.

بسیاری از مطالعات علمی نشان داده‌اند که تحرک بدنی بیشتر می‌تواند با تقویت خواب بهتر، روحیه شادتر و همچنین کمک به کنترل استرس و اضطراب، سلامت روان شما را بهبود بخشد.

بیشتر بخوانید: چگونه می‌توان نگرش خود را بهبود بخشید و به اهداف خود رسید

۲) مراقبه

مدیتیشن عملی است که باعث آرامش یا تمرکز ذهن می‌شود و حضور در آن از طریق روش‌های مراقبه و ذهن آگاهی انجام می‌شود. اگر مبتدی هستید ساده است که با مدیتیشن شروع کنید. برای اینکه فواید ﺁن را درک کنید، لزومی ندارد که تجربه داشته باشید.

مدیتیشن فواید زیادی دارد، به نوبه خود به ارتقا شادی کمک می‌کند. مراقبه آگاهانه می‌تواند تغییرات فیزیکی در مغز ایجاد کند. مطالعات نشان داده است که تغییر شکل مغز و افزایش حجم ماده خاکستری فقط هشت هفته طول می‌کشد.

ماده خاکستری نقش مهمی در درک حسی، احساسات، تصمیم‌گیری و کنترل خود دارد. مغز شما به طور طبیعی انتقال دهنده‌های عصبی یا مواد شیمیایی را که به تنظیم هورمون‌ها کمک می‌کند و تعادل آن هورمون‌هایی را که بر قسمت‌های اصلی ذهن و بدن شما تأثیر دارند، آزاد می‌کند.

مطالعات نشان داده است که مراقبه و ذهن آگاهی می‌توانند تأثیر مستقیمی بر انتقال دهنده‌های عصبی داشته باشند، از جمله: سروتونین که باعث تنظیم خلق‌وخو می‌شود، کورتیزول که استرس را کاهش می‌دهد، GABA که باعث بهبود آرامش می‌شود و ملاتونین باعث خواب آرام می‌شود که به نوبه خود به تنظیم خلق‌وخو کمک می‌کند.

۳) تغذیه سالم

چگونه احساس خوشبختی کنیم

همانند مراقبه، خوردن برخی غذاها می‌تواند به باز شدن برخی مواد شیمیایی مفید مانند سروتونین و دوپامین کمک کند.

میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل حاوی کربوهیدرات‌های پیچیده‌ای هستند که با آزاد کردن آرام قند در بدن و همچنین کمک غیر مستقیم به تولید سروتونین در ایجاد ثبات در خلق‌وخوی شما مهم هستند.

تخم مرغ شامل چربی‌های سالم، پروتئین و ویتامین‌های گروه B است که به عنوان محافظ در برابر افسردگی شناخته می‌شوند.

ماهی‌های حاوی چربی‌های امگا ۳ با زنجیره بلند هستند که در عملکرد مغز و ارتباطات بین سروتونین و دوپامین مهم هستند. شما واقعاً می‌توانید از غذا برای ارتقا خوشبختی و شادی استفاده کنید.

۴) قدرشناسی

قدردانی غمل سپاسگزاری از ﺁنچه در حال حاضر دارید و قدردانی از ﺁن است. در این صورت، قدردانی از دیگران می‌تواند فواید بسیاری داشته باشد.

به عنوان مثال، تحقیقات نشان می‌دهد که سپاسگزار بودن باعث بهبود سلامت جسمی می‌شود، افراد کمتر درد می‌کشند و به طور کلی احساس سلامتی می‌کنند. همچنین نشان داده شده است که قدرشناسی باعث کاهش احساسات منفی و افسردگی می‌شود و علاوه‌براین، باعث افزایش شادی و خوشبختی می‌شود.

۵) سخاوت

تحقیقات نشان می‌دهد که عمل هدیه دادن به دیگران باعث فعال شدن قسمت‌هایی از مغز می‌شود که موجب افزایش رضایت می‌شوند، بنابراین شادی و بهزیستی عاطفی را افزایش می‌دهند.

وقتی سخاوتمند هستیم، بیشتر اوقات برخی از منابع شخصی خود مانند پول، وقت یا انرژی را مصرف می‌کنیم. با این حال، پاداشی که احساس می‌کنیم بسیار بیشتر از این است.

مشخص شده است که خوشبختی به بخشی از مغز به نام استریاتوم مرتبط است، این امر همچنین نشان داده شده است که در سیستم پاداش‌دهی مغز نیز نقش ایفا می‌کند، و این به ما احساس رضایت می‌دهد که درگیر تجربه‌ای خوشایند شویم.

بیشتر بخوانید: ۷ علامت که نشان می‌دهد شما شخصیت قوی دارید

۶) خودمراقبتی

اثرات استرس می‌تواند شامل: بی‌خوابی، خستگی، تنش عضلانی، ناراحتی‌های معده و کمبود انگیزه در کوتاه مدت باشد. در دراز مدت، می‌تواند بر وزن، سیستم قلبی عروقی تأثیر بگذارد و احتمال بیماری‌های روانی مانند افسردگی و اضطراب را افزایش دهد.

مراقبت از خود می‌تواند به کاهش پیامدهای استرس کمک کند و باعث خوشبختی شود. اگر انرژی به طور کلی در زندگی‌تان کم است، مراقبت از خود می‌تواند این احساس را دوباره جبران کند. این می‌تواند استرس و اضطراب را از بین ببرد، زمان تأمل در مورد شما را فراهم می‌کند و همچنین وقت صرف دیگران را آزاد می‌کند. شما می‌توانید با انجام یک جلسه مراقبت، خواندن کتاب یا گوش دادن به موسیقی، خودمراقبتی را در خانه انجام دهید.

۷) بخوابید

چگونه احساس خوشبختی کنیم

عادات خواب سالم می‌تواند باعث افزایش انرژی و کاهش استرس و روحیه کم شود، نتیجه این است که ما می‌توانیم از وقت خود نهایت استفاده را ببریم و در روزهای خود شادی بیشتری پیدا کنیم.

مطالعات در مورد مغزهای کم خواب نشان داده است که بدون خواب کافی احساسات ما می‌توانند با خود فرار کنند و کمبود خواب و استرس یک حلقه معیوب را تشکیل می‌دهد.

کمبود خواب می‌تواند یک ذهنیت استرس‌زا را به وجود آورد و این استرس می‌تواند از خواب خوب شب جلوگیری کند. راه‌های بهبود خواب شامل کاهش مصرف کافئین، کاهش قرار گرفتن در معرض فناوری منجر به هنگام خواب و همچنین تلاش برای خوابیدن در هر ساعت شب است.

۸) استفاده از شبکه‌های اجتماعی را کاهش دهید

مطالعات اخیر در مورد استفاده از شبکه‌های اجتماعی نشان داده است که اگرچه این یک واقعیت از زندگی روزمره مدرن است و دارای برخی مزایا است، اما همچنین می‌تواند بر شادی و نحوه تعامل ما با دیگران تأثیر منفی بگذارد.

تعاملات رو در رو اکنون با تعاملات از طریق شبکه‌های اجتماعی هم تراز است. برخی از افراد حتی بدون تماس رو در رو احساس خوشبختی می‌کنند، اما مطالعات نشان می‌دهد که آنها با یک احساس منفی از جمله کاهش عزت نفس از تعاملات شبکه‌های اجتماعی دور می شوند. این می‌تواند ناشی از وسوسه مقایسه اجتماعی مانند اشیا مادی مانند اتومبیل، پول، خانه یا سایر مقایسه‌ها مانند ظاهر، نوع بدن و درک زندگی خانوادگی باشد که به تصویر کشیده می‌شود.

بیشتر بخوانید: ۶ راه برای مبارزه با ترس از تنهایی

۹) یوگا

یوگا به دلیل مزایایی که برای ذهن و بدن دارد، بیشتر شناخته می‌شود و در نتیجه باعث افزایش شادی می‌شود.

انجام حالت‌های یوگا می‌تواند احساس انرژی و عزت نفس را بهبود بخشد. این می‌تواند با عملکرد اعصاب واگ مرتبط باشد. عصب واگ طولانی‌ترین عصب در سیستم عصبی است و نه تنها عملکردهای ناخودآگاه بدن مانند تنفس، گردش خون و هضم غذا، بلکه توانایی اجتماعی و تنظیم عاطفی را نیز بر عهده دارد.

یوگا دارای مزایای جسمی مانند تسکین درد است و همچنین از طریق روش‌هایی مانند مفید بودن برای مبتلایان به افسردگی، اضطراب و بسیاری دیگر بر سلامتی روان تأثیر مثبت می‌گذارد. علاوه‌براین، شما می‌توانید هر وقت در خانه به راحتی یوگا انجام دهید.

۱۰) اطراف خود را مرتب کنید

یک فضای مرتب فضایی را فراهم می‌کند که راحت‌تر تمرکز کنید تا اینکه ناخودآگاه به وظایفی که باید انجام دهید فکر کنید. یک خانه مرتب همچنین از استرس و زمان تلاش برای یافتن وسایل مورد نیاز می‌کاهد. به عنوان مثال، یک اتاق خواب مرتب می‌تواند به شما کمک کند تا راحتتر به خواب بروید.

یک مطالعه نشان داده است که مادران ساکن خانه‌ای نامرتب سطح بالاتری از هورمون استرس کورتیزول دارند. نظم می‌تواند احساسات مثبتی مانند موفقیت و رضایت را ارتقا دهد.

نه تنها ریخت و پاش کردن خانه بلکه بهم ریختن زندگی و کاهش استرس ممکن است از آنچه فکر می‌کنید راحت‌تر باشد.

سخن پایانی

شاد بودن هم شامل فقدان احساسات منفی است و هم تجربه احساسات مثبتی مانند لذت، راحتی، شکرگذاری، امید و الهام.

امیدواریم با روش‌های علمی فوق که برای داشتن احساس خوشبختی کمک می‌کند، متوجه شده‌اید که خوشبخت بودن راحت‌تر از آن است که در ابتدا فکر می‌کردید!

منبع: lifehack

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر