چگونه طلای اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟

چگونه طلای اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟

بسیاری از خانم‌ها به خرید طلا و جواهرات علاقه زیادی دارند اما در برخی از موارد فروشنده‌ها طلای تقلبی یا بدل را به مردم می‌فروشند. بنابراین خریدار باید در مورد تشخیص طلا و جواهر از انواع بدلیجات داشته باشد تا فریب نخورد. در ادامه این مطلب چندین روش کاربردی برای تشخیص طلای اصل از نوع تقلبی آن را آورده ایم که امیدواریم مورد توجه تان واقع شود.

تشخیص طلای اصل با کد حک شده روی طلا

بر روی طلا و نقره و پلاتین کدهایی وجود دارد که بارزترین روش تشخیص اصل یا بدل بودن آن‌ها است. این اعداد گویای تمام اطلاعات این فلزات گران‌بها می‌باشند. عدد کد باید خوانا و واضح باشد.

برای اطمینان از درست بودن کدی که روی طلا حک شده اطلاعات آن را در اینترنت جست وجو کنید.

برای دانستن قیمت و ارزش طلا، یک ویرگول بعد از رقم دوم عدد حک شده روی آن بگذارید تا بدانید چند درصد فلز در آن به کار رفته است مثلا اگر روی طلا عدد ۹۲۵ حک شده باشد یعنی ۹۲٫۵ درصد از طلای خالص ساخته شده است.

• کد مصنوعات طلا:۳۷۵, ۵۰۰, ۵۸۳, ۵۸۵, ۷۵۰, ۹۱۶, ۹۵۸, ۹۹۹

• کد مصنوعات نقره:۸۰۰, ۸۳۰, ۸۷۵, ۹۲۵, ۹۶۰, ۹۹۹

• کد مصنوعات پلاتین:۸۵۰, ۹۰۰, ۹۵۰, ۹۹۹

چگونه طلای اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟

تشخیص طلای اصل به روش های خانگی

حروف حک شده در کنار اعداد

حرف T نشان تهران، E نشان اصفهان و M نشان شهر مشهد است. در کنار این حروف نیز اعداد دیگری درج می شود که نشان از شماره کارخانه به ثبت رسیده در سازمان استاندارد و اتحادیه کشوری است.

تشخیص طلای اصل از طریق خاصیت آهنربایی

برخی از مواقع با کشیدن روکش طلا روی فلز دیگر آن را به عنوان طلا و با قیمت کمتری به مشتری می‌فروشند. برای تشخیص طلای اصل از این تقلبی آن خاصیت آهنربایی آن را امتحان کنید. به طلا آهنربا نمی‌چسبد بنابراین اگر به زیورآلاتی که خریده‌اید آهنربا چسبید، شما فریب فروشنده را خورد‌ه‌اید.

آسیب دیدن

در برخی از مواقع نقره را به جای طلای سفید به مشتری عرضه می‌کنند اما نقره به مرور زمان تیره می‌شود و انعطاف‌پذیری زیادی دارد اما طلای سفید دارای چنین ویژگی نیست.

اگر طلای خالص را روی سرامیک بدون لعاب بکشید رد طلایی بر جا می‌گذارد اما اگر نقره را بر روی سرامیک بکشید توسی یا سیاه خواهد بود.

تشخیص طلای اصل با سرکه

برای چک کردن طلای خود، آن را درون سرکه بگذارید. بعد از ۵ دقیقه اگر سیاه شد ، تقلبی و بدل است.

چگونه طلای اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟

فوت و فن های تشخیص طلای اصل

تشخیص طلای اصل با یُد

با ید می‌توان اصل بودن طلا را چک کرد. روی سطح طلا کمی ید بکشید اگر رد آن باقی ماند طلا تقلبی و بدل است. اما اگر از بین رفت زیورآلات شما اصل است.

اگر یک قطره ید روی پلاتین بریزید و رد تیره از خود باقی گذارد، هر چه تیرگی بیشتر باشد پلاتین خالص‌تر است.

پماد سولفوریک

نقره را می‌توانید با پماد سولفوریک چک کنید. مقدار اندکی از پماد را روی زیورآلات خود بگذارید. اگر رد آبی به جا گذاشت یعنی نقره اصل است. این لکه به راحتی از سطح نقره پاک می شود.

آمونیاک

برای تشخیص اصل بودن طلای سفید ، آمونیاک را روی سطح آن بزنید. آمونیاک سطح طلا را تیره می‌کند.

تشخیص طلای اصل با یخ

طلا و نقره رسانش گرمایی بسیار قوی نسبت به سایر فلزات دارا می‌باشند. اگر شما بر روی یک تکه یخ طلا و نقره‌ی خود را قرار دهید سرعت ذوب یخ بالا می‌رود به طوری که فکر می‌کنید شی داغی را روی آن قرار داده‌اید پس برای تشخیص طلا و نقره اصل می‌توان از این روش استفاده نمود.

چگونه طلای اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟

راه و روش حرفه‌ای‌ها تشخیص طلای اصل

صدای شمش

برای تشخیص شمش طلای اصل از تقلبی آن با یک فلز دیگر به یک شمش ضربه‌ای وارد کنید، اگر صدایی شبیه به صدای زنگ را ساطع نمود که انتشار آن یک تا دو ثانیه طول کشید ، این شمش تقلبی است.

اسید یا همون وایتکس

برای تخشیص طلا اصل از تقلب می‌توان از اسید یا مواد اسیدی قوی مانند وایتکس استفاده کرد. یک قطره از اسید را روی شمش بریزید اگر به قرمز، قهوه‌ای یا سبز تغییر رنگ دهد در این صورت شمش اصل است اما این روش ممکن است به زیورآلات شما آسیب برساند بنابراین پیشنهاد نمی‌کنیم.

تشخیص طلا به وسیله ی سونوگرافی

صدا با سرعت‌های مختلف از داخل فلزات متفاوت عبور می‌کند. به وسیله‌ی سونوگرافی می‌توان مشخص نمود چه مدت زمانی برای عبور صدا از ماده طول می‌کشد.

وزن

برای تشخیص عیار و ناخالصی طلا آن را وزن می‌کنند. ابتدا شمش را روی ترازوی دقیقی وزن می‌کنند و عدد آن را یادداشت می‌کنند سپس داخل ظرفی بزرگ آب می‌ریزند و ظرف را روی ترازو گذاشته و ترازو را صفر می‌کنند.

شمش را بطور کامل در آب فرو ببرید و سپس عدد را یادداشت کنید. عدد اول را به عدد دوم تقسیم کنید. رقم به دست آمده برای نقره خالص باید ۱۰٫۴۹ و برای طلای خالص ۱۹٫۳۲ باشد.

تشخیص طلای اصل با گاز زدن

 طلا یک فلز نرم است که می‌تواند به راحتی خم شود. پس اگر زیورآلات طلا را به آرامی گاز بگیرید و با دقت نگاه کنید می توانید جای دندان‌های خود را به راحتی مشاهده کنید. هرچقدر عیار طلا بیشتر شود نرم‌تر خواهد بود و جای دندان شما بیشتر مشخص می‌شود.

چگونه طلای اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟

نکته مهم در تشخیص طلای اصل:

هنگام خرید طلا تنها به اظهارات و اطلاعاتی که از سوی فروشنده به خریدار اعلام می‌شود مانند کشور سازنده، کیفیت کار و مواد اولیه مصرفی اعتماد نکنید.

حتما فاکتور خود را به عنوان سند کالایی نگهداری کنید تا در صورت ایجاد مشکل در مواقع فروش یا برای اطلاع از صحت و سقم اظهارات فروشنده بتوانید با ارائه نمونه طلا و فاکتور آن به اتحادیه مشکل خود را برطرف نمایید.

منبع: namnak

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر