چگونه می توان از ویروس کرونا جلوگیری کرد؟

با گزارش شیوع اخیر ویروس کرونا در تمام اخبار ، ممکن است نگران مبتلا شدن به این ویروس باشید. ویروس کرونا یک خانواده بالقوه خطرناک از ویروس‌ها هستند که شرایطی مانند سرماخوردگی، MERS، سارس، و دیگر بیماری‌های تنفسی از جمله نژاد جدید این ویروس را ایجاد می‌کنند. اگرچه کرونا ویروس می‌تواند جدی باشد ، انجام اقدامات پیشگیرانه می‌تواند به شما در محافظت از سلامتی خود در جامعه ، خانه و در عین حال مراقبت از یک بیمار کمک کند. اگر گمان می‌کنید ویروس دارید ، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.

۱) محافظت از خود در برابر ویروس کرونا

الف) دست‌های خود را با آب و صابون بشویید تا خطر عفونت شما به حداقل برسد.

چگونه می توان از ویروس کرونا جلوگیری کرد؟

بهترین راه برای جلوگیری از این کار شستن دست‌ها تا جای ممکن است. دستان خود را با آب گرم خیس کنید، سپس صابون بمالید. صابون را به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه دستان خود را در کف صابون بمالید و سپس دستان خود را در زیر آب گرم و تمیز بشویید.

 • همیشه دست‌های خود را قبل از خوردن یا نوشیدن هر چیزی بشویید. با این حال، بهتر است هر زمان که در ملاء عام هستید ، دست خود را بشویید.

ب) دستان خود را از چشم، بینی و دهان خود دور نگه دارید.

چگونه می توان از ویروس کرونا جلوگیری کرد؟

ممکن است ویروس کرونا از طریق تماس با دستگیره در به شما رسیده باشد. وقتی این اتفاق بیفتد، میکروب‌ها بر روی دستان شما می‌مانند، بنابراین اگر صورت خود را با این دست‌های کثیف لمس کنید، می‌توانید به راحتی خود را آلوده کنید. در صورت وجود ویروس روی پوست شما، از لمس چشم، بینی و دهان خودداری کنید.

 • اگر لازم است صورت خود را لمس کنید، ابتدا دستان خود را بشویید.

ج) از افرادی که سرفه می‌کنند یا عطسه می‌کنند دوری کنید.

چگونه می توان از ویروس کرونا جلوگیری کرد؟

از آنجا که ویروس کورنا یک عفونت تنفسی است، سرفه و عطسه از علائم شایع آن می‌باشد. علاوه بر این، سرفه و عطسه هر دو، ویروس را در هوا آزاد می‌کند ، بنابراین ممکن است خطر عفونت شما را افزایش دهد. از افرادی که به نظر می‌رسد علائم عفونت تنفسی دارند دوری کنید.

 • اگر امکانش است، از شخص بخواهید که از شما دور شود. شما می‌توانید بگویید، “من متوجه شدم که سرفه می‌کنید. امیدوارم به زودی حالتان خوب شود، اما لطفا فاصله خود را حفظ کنید تا من بیمار نشوم. ”

د) با استفاده از محصولی که ویروس‌ها را از بین می‌برد، روزانه سطوحی که در طول روز زیاد لمس می‌شود را ضد عفونی کنید.

چگونه می توان از ویروس کرونا جلوگیری کرد؟

متأسفانه ویروس کرونا می‌تواند بر روی سطوح، مانند دستگیره در، و شیر آب بماند. برای تمیز کردن روزانه این سطوح از مواد ضد عفونی کننده یا دستمال مرطوب کننده استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که سطح حدود ۱۰ دقیقه مرطوب بماند تا به طور مؤثر ویروس را از بین ببرد. این کار خطر باقی‌ماندن ویروس بر روی سطوح را محدود می‌کند.

 • در خانه خود، دستگیره در اصلی، پیشخوان آشپزخانه، پیشخوان حمام، و شیر آب را ضد عفونی کنید.
 • در محل کار، سطحی را تمیز کنید که افراد تمایل به لمس آن دارند، از قبیل دستگیره در ، نرده‌های پله ، میز و …
 • همچنین می‌توانید با مخلوط کردن ۱ فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) سفید کننده با ۱ گالن (۳٫۸ لیتر) آب گرم ضد عفونی کننده درست کنید.

ه) هنگام استفاده از مکان‌های عمومی از ماسک یکبار مصرف استفاده کنید.

چگونه می توان از ویروس کرونا جلوگیری کرد؟

از آنجا که ویروس کرونا در هوا پخش می‌شود، امکان تنفس آن از طریق هوا وجود دارد. بینی و دهان خود را با یک ماسک یکبار مصرف بپوشانید تا خطر ابتلا به ویروس کاهش یابد. از ماسک‌های خود استفاده مجدد نکنید زیرا این امر می تواند خطر ابتلا به وبروس کرونا را افزایش دهد.

 • همیشه در صورتی که ماسک خود را برمی‌دارید، دستان خود را بشویید. اگر ماسک خود را برداشته و بلافاصله صورت خود را لمس کنید، در صورت وجود میکروب می‌توانید بیمار شوید.
 • اگر شما در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های تنفسی و یا بیماری‌های ریوی مانند آسم یا COPD قرار دارید و در سطح بین‌المللی سفر می‌کنید، در هواپیما از ماسک یکبار مصرف استفاده کنید تا از گسترش عفونت جلوگیری کنید.

۲) مراقبت از یک فرد بیمار

الف) در هنگام مراقبت، از وسایل محافظ (دستکش، ماسک) یکبار مصرف استفاده کنید.

چگونه می توان از ویروس کرونا جلوگیری کرد؟

قبل از مراقبت از فرد بیمار از دستکش یکبار مصرف، ماسک صورت و یک روپوش استفاده کنید. وقتی اتاق بیمار را ترک کردید، وسایل محافظ خود را برداشته و آن را درون یک کیسه زباله پلاستیکی قرار دهید. از لباس‌های محافظ خود استفاده مجدد نکنید زیرا ممکن است به طور اتفاقی با ویروس در تماس بوده باشید.

 • ویروس کرونا در هوا پخش می‌شود و می تواند لباس شما را آلوده کند، بنابراین خودتان را به بهترین شکل ممکن محافظت کنید.

ب) موارد خانگی را با فرد آلوده به اشتراک نگذارید.

چگونه می توان از ویروس کرونا جلوگیری کرد؟

ویروس کرونا می‌تواند روی وسایلی مانند فنجان، بشقاب، ظروف و حوله بماند. در حالی که فردی مریض است، برای هر یک از اعضای خانواده از وسایل جداگانه استفاده کنید.در غیر این صورت، ممکن است به طور تصادفی مبتلا به ویروس شوید.

 • هنگام شک و تردید، قبل از استفاده  آن را بشویید یا یک از مورد دیگر را استفاده کنید.

ج) برای ضد عفونی کردن ، همهوسایل را در لباسشویی با آب گرم بشویید.

چگونه می توان از ویروس کرونا جلوگیری کرد؟

لباس‌ها، ملافه‌ها و حوله‌ها می‌توانند ویروس کرونا را حفظ کنند، بنابراین مهم است که آنها را به طور کامل بشویید. ماشین لباسشویی خود را روی گرم‌ترین حالت تنظیم کنید و مقدار توصیه شده مواد شوینده برای ظرفیت لباس‌ها، ملافه‌ها اندازه‌گیری کنید. سپس بسته به مدل خود، لباسشویی را در حالت عادی یا سنگین قرار دهید.

 • اگر برای پارچه‌های شما مناسب است، یک درپوش پر از سفید کنندهبرای تمیز کردن لباس‌ها اضافه کنید.

د) در صورت خوب بودن آب و هوا، پنجره ای را برای تهویه اتاق باز کنید.

چگونه می توان از ویروس کرونا جلوگیری کرد؟

از آنجا که ویروس کرونا از طریق هوایی منتقل می‌شود، در حالی که از فضای مشترک با یک فرد بیمار استفاده می‌کنید، بیشتر در معرض خطر عفونت قرار دارید. تهویه اتاق ممکن است به پاک کردن هوا کمک کند، که می‌تواند خطر ابتلا به ویروس را به حداقل برساند. در صورت امکان یک پنجره باز کنید یا تهویه هوا را روشن کنید.

 • اگر باران می‌بارد و یا دمای هوا به راحتی سرد و گرم می‌سود، پنجره را باز نکنید.

بیشتر بخوانید: ویروس کرونا چیست و چگونه انتقال می‌یابد؟

۳) جلوگیری از انتقال از حیوانات

الف) گوشت و تخم مرغ را به طور کامل بپزید تا خطر عفونت کاهش یابد.

چگونه می توان از ویروس کرونا جلوگیری کرد؟

ویروس کرونا می‌تواند از حیوانات به انسان منتقل شود، بنابراین برای تهیه غذا از حیوانات کاملاً مهم است که میکروب‌ها کشته شوند. غذاهای خود را در دمای زیر بپزید:

 • مرغ و بوقلمون باید ۱۶۵ درجه فارنهایت (۷۴ درجه سانتیگراد) باشد.
 • گوشت گاو را تا دمای ۱۴۵ درجه فارنهایت (۶۳ درجه سانتیگراد) بپزید.
 • تخم ها باید به ۱۶۰ درجه فارنهایت (۷۱ درجه سانتیگراد) برسند.

ب) تماس خود را با حیوانات زنده محدود کنید تا خطر انتقال را کاهش دهید.

چگونه می توان از ویروس کرونا جلوگیری کرد؟

خطر نکنید و به حیواناتی که ممکن است بیمار باشند دست نزنید. از دست زدن به حیوانات زنده خودداری کنید مگر اینکه در محلی مار می‌کنید که حیوانات هستند و یا از حیوانات خانگی مراقبت می‌کنید. اگر باید حیوان دیگری غیر از حیوان خانگی داشته باشید، تا حد ممکن آنرا لمس نکنید.

 • حیوانات مزرعه و خفاش ها محتمل‌ترین منبع عفونت هستند.

ج) در صورت لزوم بلافاصله دست خود را بشویید.

چگونه می توان از ویروس کرونا جلوگیری کرد؟

شما نمی‌خواهید که میکروب‌های حیوانات روی پوست شما بمانند. دستان خود را مرطوب کرده و با صابون ملایم بمالید. صابون را به مدت ۳۰ ثانیه روی دستان خود کف‌مالی کتید، سپس آن را با آب گرم بشویید. دستان خود را با یک حوله تمیز خشک کنید.

 • اگر به چندین حیوان دست می‌زنید، در صورت بیماری یک حیوان، دست خود را در زمان دست زدن به دو حیوان بشویید. به این ترتیب شما به طور تصادفی حیوانات دیگر را آلوده نخواهید کرد.

۴) برخورد با یک عفونت احتمالی

الف) اگر مشکوک به ویروس کرونا هستید با پزشک خود تماس بگیرید.

چگونه می توان از ویروس کرونا جلوگیری کرد؟

اگر علائم عفونت تنفسی دارید، ممکن است ویروس کرونا داشته باشید. با پزشک خود تماس بگیرید تا در مورد علائم خود به آنها بگویید و بگویید که نیاز به معاینه دارید. پزشک ممکن است از شما بخواهد که آزمایش انجام دهید اما می‌توانید در خانه بمانید تا از انتشار عفونت جلوگیری کنید. علائم زیر را ببینید:

 • سرفه کردن
 • گلو درد
 • آبریزش بینی
 • تب
 • سردرد
 • درد بدن و خستگی
 • اگر به مطب پزشکتان مراجعه می‌کنید، حتماً از ماسک صورت خود استفاده کنید تا از انتشار عفونت به مبتلایان به سیستم ایمنی ضعیف جلوگیری کنید. در مورد هرگونه علائم جدید تب یا مشکل در تنفس به پزشک خود اطلاع دهید.

ب) اگر علائم عفونت تنفسی دارید در خانه بمانید.

چگونه می توان از ویروس کرونا جلوگیری کرد؟

گذشته از مراجعه به پزشک، اگر بیمار هستید، خانه خود را ترک نکنید. ممکن است مسری باشید و نمی‌خواهید ویروس را به هر کس دیگری گسترش دهید. روی استراحت تمرکز کنید و به بدن خود فرصت دهید تا بهبود یابد.

 • اگر به پزشک مراجعه می‌کنید، در صورت وجود از ماسک صورت یکبار مصرف استفاده کنید. این امر باعث جلوگیری از انتشار میکروب‌ها می‌شود.

ج) هنگام عطسه یا سرفه، دهان و بینی خود را بپوشانید.

چگونه می توان از ویروس کرونا جلوگیری کرد؟

در صورت ابتلا به ویروس کرونا احتمالاً سرفه و عطسه خواهید کرد. با پوشاندن دهان خود با یک دستمال، از دیگران در مقابل میکروب‌های خود محافظت کنید. این کار باعث می‌شود که میکروب‌های شما از طریق هوا پخش نشوند.

 • سعی کنید همیشه یک جعبه دستمال کاغذی را در کنار خود نگه دارید. با این حال، اگر دستمال کاغذی ندارید از آرنج خم شده خود استفاده کنید.

منبع: wikihow

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مطالب اخیر