چگونه و چه زمانی روغن موتور ماشین را چک کنیم؟

چگونه و چه زمانی روغن موتور ماشین را چک کنیم؟

روغن به عنوان روان‌کننده قطعات موتور مورد استفاده قرار می گیرد و باعث افزایش طول عمر موتور می‌شود. اگرچه تولیدکنندگان روغن موتور به رانندگان توصیه می کنند پس از طی مسافت مشخصی اقدام به تعویض روغن خودرو نمایند اما در بعضی مواقع، روغن خودرو کارایی خود را زودتر از زمان استاندارد از دست می‌دهد و در این شرایط ممکن است به موتور ماشین آسیب جدی وارد شود. ممکن است ماشین شما روغن سوزی یا نقص فنی دیگری داشته باشد که باعث کم شدن روغن خودروی شما شود ، بهتر از هر چند روز و یا حداقل  هر یک هفته یک بار روغن خودروی خود را چک کنید.

وظایف روغن موتور

از وظایف روغن موتورماشین می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • کاهش اصطحکاک قطعات محرک موتور
 • کاهش سایش قطعات موتور
 • تمیز نگه داشتن قطعات موتور
 • عملکرد بهتر قطعات محرک موتو

سیاه شدن روغن موتور

بسیاری بر این باورند که سیاه شدن روغن به معنای زمان تعویض آن است اما در واقع سیاه شدن روغن، خاصیت پاکنندگی روغن را نشان می دهد به طوری که مواد افزودنی پاک کننده موجود در روغن موتور، دوده حاصل از احتراق را در خود بشکل معلق نگه می‌دارد و روغن تیره می‌شود. سیاه نشدن روغن دلیلی بر مرغوبیت آن نیست، بلکه به این معناست که روغن قابلیت جذب ناخالصی های موجود را نداشته است.

روشن شدن چراغ چک موتور

چراغ چک موتور ، به دلیل کم بودن روغن موجود در موتور روشن می شود که در این شرایط باید میزان روغن را بررسی کنید . در صورت کم بودن آن به منظور تعویض روغن به تعمیرگاه مراجعه فرمایید.

صدای نامناسب موتور

روغن برای روان ‌کاری بین قطعات محرک موتور مورد استفاده قرار می گیرد و وقتی به مرور زمان، روغن خاصیت خود را از دست بدهد، عملکرد موتور کاهش پیدا می کند .  قطعات با هم برخورد می‌کنند و صدای موتور از حات عادی بیشتر می شود.

عوامل موثر در مدت کارکرد تعویض روغن موتور

 • شرایط کار و عملکرد موتور
 • کیفیت احتراق موتور
 • کیفیت فیلترهای هوا و روغن
 • مدت زمان ماندن روغن در کارتر

نحوه ی چک کردن روغن موتور

روغن موتور را باید هنگامی چک کنید که موتور خودرو تقریبا به مدت ۱ ساعت خاموش مانده و خنک شده باشد تا روغن‌هایی که در مجاری روغن، سرسیلندر و دیگر اجزای موتور هستند به کارتر برگردند تا مقدار روغنی که روی گیج می‌خوانید اشتباه نباشد. با مراجعه به دفترچه راهنما محل گیج روغن را پیدا کنید. انگشت خود را داخل حلقه گیج روغن فرو کنید و گیج را کاملا بیرون بکشید و هر گیره‌ احتمالی که گیج را سر جایش نگه می‌دارد آزاد کنید. با استفاده از یک دستمال کاغذی یا یک تکه پارچه گیج روغن را پاک کنید تا بتوانید به وضوح آن را بخوانید. گیج روغن را دوباره سر جایش فرو کنید و آن را به سمت پایین فشار دهید تا به پایین‌ترین نقطه ممکن برسد. سپس گیج را دوباره بیرون بکشید و این بار سطح روغن را بررسی کنید.پس از انجام کار گیج روغن را دوباره سر جایش قرار دهید.

 

گیج روغن علامت‌هایی دارد که سطح قابل قبول روغن را نشان می‌دهند؛ معمولا به صورت شکاف، فرورفتگی یا نشانه‌گذاری هستند. سطح روغن را با توجه به علامت‌های روی گیج دو مرتبه با میزان روغن ذکرشده در دفترچه راهنما مطابقت دهید. اگر سطح روغن خیلی کم باشد قبل از استفاده از خودرو باید مقدار روغن مناسب به آن اضافه شود. اگر خودروی صفر کیلومتر دارید همراه با خودرو به بخش خدمات نمایندگی یا بخش قطعات و لوازم یدکی مراجعه کنید و از آنها درخواست کنید تا به شما نحوه اضافه‌کردن روغن را نشان دهند و روغن و قیفی که مکانیک‌های آنها استفاده می‌کنند، خریداری کنید. اگر خودروی شما قدیمی‌تر است به یک فروشگاه لوازم یدکی خودرو مراجعه کنید؛ آنها محل اضافه‌کردن روغن را به شما نشان می‌دهند و توصیه می‌کنند که چه نوع روغنی برای خودروی خود بخرید. ازآنجایی‌که مصرف روغن بعضی از موتورها نسبت به موتورهای دیگر بیشتر است، باید به طور مداوم به آنها روغن اضافه کنید. دقت داشته باشید که در موتورهای شاتون‌بلند و قدرتی (نظیر موتور نیسان پاترول، نیسان رونیز، پیکاپ و…) خصوصا در فصول گرم، تبخیر روغن افزایش می‌یابد. در نتیجه بین هر دو مرتبه تعویض روغن، باید حداقل یک مرتبه، حدودا نیم لیتر روغن به موتور اضافه کنید.به رنگ روغن نیز توجه کنید.

توجه به سطح بهینه روغن

توجه به سطح بهینه روغن نتایج زیر را در بر دارد:

 •  کاهش ورود آلاینده های مضر به جو
 • کاهش ساییدگی زودرس قطعات موتور
 • افزایش راندمان موتورو کاهش مصرف سوخت
 • جلوگیری از شکل گیری رسوبات و کاهش زنگ زدگی

به یاد داشته باشید که انتخاب روغن صحیح در عملکرد و عمر موتور خودروی شما بسیار مهم است.

میزان مصرف روغن

میزان مصرف روغن به عوامل زیر  بستگی دارد :

 •  نوع خودرو
 • نحوه رانندگی
 • وضعیت مکانیکی موتور
 • وضعیت آب و هوایی

اگر میزان مصرف روغن بیش از یک لیتر در هر ۱۰۰۰ مایل (۱۶۰۰ کیلومتر) باشد باید به تعمیرگاه مراجعه نمایید.

چگونه روغن موتور را اضافه کنیم؟

از درجه ی روغنی که در دفترچه راهنمای ماشینتان درج شده پیروی کنید.  معمولا بین OW-20 تا ۵W-30 خواهد بود. می توانید آن را از تعمیرگاه ها یا مغازه های لوازم خودرو و نیز سوپرمارکت ها و سایر مغازه ها خریداری کنید.

برای افزودن روغن‌ خودرو ، درپوش پرکننده ی روغن را که معمولا در بالای موتور قرار دارد بر دارید. از آنجا که ریختن بیش از اندازه ی روغن برای موتور بد است باید اندکی روغن بریزید و زیاده روی نکنید. اول حدود نصف لیتر روغن بریزید. با استفاده از قیف می‌توانید از پاشیدن روغن به اطراف جلوگیری کنید. چند دقیقه صبر کنید. اگر روغن هنوز پایین تر از سطح مینیموم است بقیه ی روغن را اضافه کنید. معمولا نیازی به بیش از یک لیتر روغن موتور، نخواهد بود مگر اینکه موتور ماشینتان نشتی یا روغن سوزی داشته باشد و یا مدت های زیادی روغن را چک نکرده باشید. اما اگر نیازی به لیتر دوم بود  باز هم باید به آهستگی اضافه کنید. وقتی کارتان تمام شد درپوش پرکننده ی روغن را محکم ببندید.

 

 • امیدوارم این آموزش هم مثمر  ثمر باشه واستون
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر