چگونه کش اندروید را پاک کنیم

به‌خوبی می‌دانید که یکی از ساده‌ترین و سریع‌ترین راه‌ها برای خالی کردن فضای پر شده حافظه داخلی گوشی‌ها و تبلت‌های اندرویدی پاک کردن کش حافظه‌ای است که توسط اپ‌های نصب شده بر روی دستگاه ساخته می‌شوند.همه ما حداقل یک بار این کار را انجام داده‌ایم، به‌خصوص زمانی‌که ظرفیت فضای حافظه به‌شدت کم بوده است.

اما کش چیست؟

کشحافظهقابل دسترسی فوق‌العاده سریع است که اصولا تمام کپی‌ها یا اجزای مهم و ضروری اپ‌ها را ذخیره می‌کند تا کاربر بتواند خیلی سریع‌تر به آنها دسترسی داشته باشد. اساس کار به این شکل است کهاندرویدمقداری ازحافظهرا برایکشکردن داده‌های هر اپلیکیشن نگه می‌دارد.

هر اپی که روی دستگاهاندرویدنصب می‌شود مقدار کمی ازحافظه کش(cache storage)در دسترس در اختیار دارد. حتی بعضی از اپ‌ها به کاربر اجازه می‌دهند تا خود آنها حداکثرحافظه کشیکه می‌خواهند را انتخاب کنند.

بهتر است بخوانید :  چگونه پیامهای واتس اپ را به گوشی جدید منتقل کنیم?

از آنجایی‌که داده‌هایی مانند تصاویر تامبنیل، گرافیک‌ها یا سایر فایل‌های چند رسانه‌ای که در داخل اپ قرار داده شده‌اند باید از منابع سیستمی مانند سیکل‌های CPU یا میلی‌آمپر باتری استفاده کنند، در آن زمان اپ‌ها تصمیم می‌گیرند که اینگونه محتوا را درکشیکه در اختیار دارند ذخیره کنند.

به‌این ترتیب، حتی زمانی‌که اپ بسته می‌شود، در هنگام اجرای مجدد توسط کاربر، دیگر نیازی به تولید دوباره همان محتوا نیست و اپ با دسترسی بهcache  خود آن محتوا را بازیابی می‌کند.

اما چگونه در اندروید کش را پاک کنیم

کاملا منطقی به‌نظر می‌رسد که نباید هیچ‌وقت داده ذخیره شده در داخلکشراپاککرد، در غیر این‌صورت امکان دسترسی سریع به اپ‌ها وجود نخواهد داشت.

با این‌حال، اگر زمانی برسد کهپاککردن سایر داده‌های ذخیره شده در دستگاه ممکن نباشد و شما نیاز فوری به‌خالی کردن فضایحافظهداشته باشید، آن‌وقت است کهپاککردنکشاپ می‌تواند کارساز و راه‌گشا باشد، هرچند که این کار موقتی خواهد بود. حتما از خودتان می‌پرسید چگونه بایدکشراپاککنیم؟ در اینجا چند روش کاربردی را برایپاککردنکشدر دستگاهاندرویدبه‌شما آموزش می‌دهیم.

۱- تمام داده‌های کش شده را پاک کنید

گام اول- در ابتدا روی دستگاهاندرویدخود Settings را باز و Storage را انتخاب کنید.

گام دوم- سپس، روی Junk Files تقه بزنید. این بخش شامل فایل‌هایکشمی‌شود.

کش چیست؟

گام سوم- حالا روی Clear Data یا Delete ضربه بزنید.

اندروید کش را پاک کنیم

تمام شد! البته این تنظیمات بر اساس دستگاهی که استفاده می‌کنید ممکن است متفاوت باشد.

۲- داده کش شده هر اپ را پاک کنید

داده کش شده هر اپ را پاک کنید

گام اول- قبل از هر چیز، Settings را باز و Apps را انتخاب کنید.

گام دوم- در این مرحله، اپی که می‌خواهیدکشآن راپاککنید انتخاب کنید.

گام سوم- روی Storage تقه بزنید.

داده کش شده هر اپ را پاک کنید

گام چهارم- در آخر، روی دکمه Clear Cache تقه بزنید تا همه اطلاعات cache  شدهپاکشود.

۳- کش را از قسمت ریکاوری پاک کنید

این روش کمی پیشرفته‌تر است و تا زمانی‌که دستگاهاندرویدی شما خیلی کند نشده آن را توصیه نمی‌کنیم. اگر در هنگام اجرای این روش مشکلی پیش بیاید، دستگاهاندروید از کار می‌افتد.

بهتر است بخوانید : چطور موقع خرید گوشی کلاه سرمان نرود؟

گام اول- ابتدا، گوشی را خاموش کنید. با نگه داشتن کلید‌های ترکیبی گوشی صفحه bootload را بارگذاری کنید. در خیلی از گوشی‌ها، این کلیدهای ترکیبی دکمه‌های پاور و کم کردن صدا هستند.

گام دوم- در صفحه بوت از دکمه‌های تنظیم صدا استفاده کرده و Recovery را انتخاب کنید.

گام سوم- دکمه Power را فشار دهید تا Recovery انتخاب شود.

گام چهارم- بعد از آن، Wipe Cache partition را انتخاب کنید و منتظر بمانید تاcache پاکشود.

Recovery

کار تمام شد!

۴- از اپ‌های طرف سوم استفاده کنید

پاک کردن کش

اگر تمایلی به استفاده از این روش‌های دستی که در بالا گفته شده ندارید می‌توانید از اپ‌های طرف سوم برایپاککردنکشاستفاده کنید. اپ‌های زیادی برایپاککردنکشدستگاهاندرویدوجود دارند. با انتخاب و نصب یکی از بهترین اپ‌های موجودکشدستگاهاندرویدخود راپاککنید.

منبع : شبکه مگ

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر