کارشناس مانیتورینگ کیست و چه وظایفی دارد ؟

کارشناس مانیتورینگ

کارشناس مانیتورینگ :بسیاری از ما از بیکاری می نالیم، اما خب در این شرایط هم ، اگرتخصص مورد نیاز جامعه رو بشناسید و سعی کنید در آن زمینه متخصص شوید، می توانید شغل مناسبی بیابید، یکی از این مشاغل مانیتورینگ شبکه می باشد .

مانیتورینگ عملی است برای مشاهده وضعیت یک سیستم است. برای مثال سرور و یا سایت شما ممکن است در هر لحظه وضعیت های متفاوتی داشته باشد . شما با سرویس های مانیتورینگ می توانید از وضعیت لحظه ای سرور و سایت و شبکه مخابراتی مطلع شوید و گزارش لحظه ای خطاها و عیوب و مشکلات شبکه یا سرور خودتان را ملاحظه کنید و گزارش کامل و دقیقی به صورت جامع در اختیار داشته باشید.

تمامی سرورها و وب سایت ها و سیستم های شبکه در شبکه اینترنت یا شبکه های داخل نیاز به مانیتورینگ و مانیتور شدن (Monitoring) دارد.
این بدان معناست که هرگاه مشکلی برای وب سایت و سرور شما پیش آمد به صورت آنی از طریق سیستم های اطلاع رسانی با خبر شوید.
وب سایت و یا سرور شما دارای کاربران زیادی می باشد که با در دسترس نبودن وب سایت و قطع شدن سرور یا وب سایت لطمه فراوانی به اعتبار آن ها وارد می گردد و این موضوع موجب ناراحتی کاربران می گردد.

کارشناس مانیتورینگ ( NOC ) کیست ؟

بیشتر  وظایف کارشناس مانیتورینگ ، مانیتورینگ  کردن شبکه می باشد، بدین معنی که بر کار شبکه و نوع فعالیت و سرویس دهی آن نظارت داشته باشد تا بتواند از هرگونه قطعی در ارتباط  شبکه جلوگیری کنیدو یا اگر مشکلی برای شبکه روی داد آن را اطلاع داده و اصلاح کند. وظیفه دیگری که کارشناس مانیتورینگ دارد ، پشتیبانی و پیگیری  مشکلات کاربران می باشد. وظایف کارشناس مانیتورینگ در شرکت های مختلف  ، باهم متفاوت است و معمولا این کار به صورت گروهی انجام می شود.

مهارت هایی که یک کارشناس مانیتورینگ باید داشته باشد :

آشنایی با نرم افزار مانیتورینگ (Zabbix,Grafana)
تسلط در مفاهیم شبکه و مانیتورینگ
آشنایی به سیستم عامل لینوکس (LPIC1)
آشنایی به سیستم عامل ویندوز سرور
توانایی انجام مستند سازی به صورت منظم و مداوم
مسلط به مفاهیم پایه شبکه
آشنایی با سیستم Elastix و FreePBX
آشنایی با مفاهیم Softswitch
 آشنایی با Mikrotik
 توانایی تصمیم گیری در بحران
دارای قابلیت انعطاف در ساعت کاری
آشنایی خوب با مفاهیم Passive و Active شبکه
آشنایی با مفاهیم سرویس های اینترنتی
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر