کروز کنترل چیست؟

کروز کنترل چیست؟

هدف سیستم کروز کنترل ثابت نگه‌داشتن دقیق سرعت دلخواه راننده بدون هرگونه دخالت راننده از طریق فعال کردن کنترل دریچه‌ی بنزین و رابط آن با پدال است. سیستم کروز کنترل خودرو مدرن یک حلقه کنترلی است که معمولاً بوسیله‌ی راننده و با استفاده از پدال گاز انجام می‌گیرد و سرعت وسیله را در یک سطح ثابت نگه می‌دارد.

بیشتر بخوانید: آمپلی فایر چیست؟

راننده می‌تواند کروز کنترل را با دکمه‌های تنظیمات کروز تنظیم کند که معمولاً این دکمه‌ها شامل ON, OFF RESUME, SET/ACCEL,COAST می‌شوند که بر روی فرمان، دکمه‌های گردش یا دکمه‌ی تنظیم برف پاک‌کن قرار دارد. در اکثر خودروها کروز کنترل می‌تواند سرعت خودرو را تا چند کیلومتر دلخواه با فشار دادن یکی از دکمه‌ای SET/ACCELL کم یا زیاد کند. در صورت زدن بیشتر دکمه‌ی تنظیمات، سرعت بیشتر خواهد شد. دکمه‌های ON و OFF در واقع کار زیادی نمی‌کنند. برخی از کروز کنترها چنین دکمه‌هایی را ندارند و به جای آن وقتی که راننده پایش را روی ترمز می‌گذارد خاموش می‌شوند و زمانی که دکمه‌ی تنظیم زده می‌شود روشن می‌شود. دکمه‌های EST/ACCEl سرعت فعلی راننده را به طور ثابت نگه می‌دارند. به عنوان مثال اگر دکمه‌ی تنظیم را در ۷۰ کیلومتر در ساعت تنظیم کنید، خودرو سرعت شما را در همان سرعت نگه خواهد داشت.

کروز کنترل چیست؟

در سرعت‌های پایین‌تر از ۵۰ کیلومتر در ساعت، سیستم کنترل مرکزی از به راه‌اندازی کروز کنترل جلوگیری می‌کند و در سرعت‌های بالای این، این راننده است که می‌تواند انتخاب کند که کروز کنترل روشن یا خاموش باشد. به دلایل امنیتی، کروز کنترل نباید در سطوح خیس و یخ زده، جاده‌های پرترافیک و یا راه‌های دارای پیچ‌های تند استفاده شود.

سیستم‌های کروز کنترل‌ طوری تنظیم شده‌اند که با یک فشار جزئی پدال گاز و یا ترمز سریع خاموش می‌شوند. اگر به طور تصادفی راننده خودرو را از حالت دنده به حالت خلاص تغییر دهد، اغلب کروز کنترل‌ها به طور خودکار خاموش می‌شوند. زمان زیادی است که کروز کنترل‌ها در اختیار رانندگان قرار گرفته‌اند. در طول سال‌ها توانایی‌های آنان با پیشرفت‌های الکترونیکی بسیار بهتر شده است. سطح امنیت کروز کنترل‌ها مورد قبول همگان است. در صورت ایجاد مشکل اغلب خودروسازان تسترهای مخصوصی دارند که به کروز کنترل متصل شده و یک مسئله خاص را ریشه‌یابی می‌کنند.

بیشتر بخوانید: هدیونیت چیست؟

یکی از مسائلی که برای تمامی رانندگان مخصوصاً آن‌هایی که مسافت‌های طولانی را پشت فرمان هستند اهمیت دارد به حداقل رساندن فعالیت‌های راننده به منظور راحتی و آسایش بیشتر است. این مسئله در ایران با توجه به پهناور بودن کشور و فاصله‌ی زیاد بین شهری در اکثر مناطق اهمیت دو چندانی پیدا می‌کند. سیستم کروز کنترل تا حد زیادی بار مسئولیت این مشکل همیشگی رانندگان را به دوش کشیده و تا حد امکان سعی دارد که از وظایف راننده با تحت کنترل داشتن پدال گاز بکاهد و میزان راحتی بیشتر وی را فراهم کند. کروز کنترل در ایالات متحده و بسیاری از کشورهای پیشرفته سال‌های زیادی که بر روی تمامی خودروها نصب می‌شود و جزء یکی از ضروریات یک خودروی تولید شده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر