10 اصطلاح عکاسی که همه عکاسان باید بدانند

۱۰ اصطلاح عکاسی که همه عکاسان باید بدانند

وقتی افراد شروع به عکسبرداری می‌کنند، اکثر اصطلاحات عکاسی را که استفاده می‌کنند، نمی‌دانند. و وقتی آنها را برای اولین بار می‌شنوند، به اندازه کافی درک نمی‌کنند.

بنابراین، در این مقاله، معنای اصطلاحات عکاسی را که همه عکاسان باید بدانند، توضیح خواهیم داد. به خصوص اگر می‌خواهید عکاسی خود را به سطح بالاتری برسانید.

۱) دیافراگم

10 اصطلاح عکاسی که همه عکاسان باید بدانند

دیافراگم معمولاً به صورت f/stop نوشته می‌شود. عدد f/stop پایین به معنای باز بودن لنز است و می‌تواند نور بیشتری را وارد کند.

وقتی مقدار f/stop بیشتر باشد، به این معنی است که با کاهش دهانه کلی لنز، میزان نور ورودی به سنسور کاهش می‌یابد. اساساً دیافراگم به معنای باز شدن لنز است و میزان کلی برخورد نور با سنسور را کنترل می‌کند.

۲) سرعت شاتر

10 اصطلاح عکاسی که همه عکاسان باید بدانند

سرعت شاتر قسمت قابل توجهی از عکاسی است. اگر می‌خواهید یک حرکت با سرعت بالا در یک عکس ثبت کنید، باید با سرعت شاتر بالاتر کار کنید. و اگر می‌خواهید تاری حرکت را در یک تصویر بگیری ، باید با سرعت شاتر کمتری کار کنید.

سرعت شاتر مدت زمان باز شدن شاتر برای گرفتن تصویر است. معمولاً در ثانیه اندازه‌گیری می‌شود. دوربین‌های گران قیمت می‌توانند به ۱/۸۰۰۰th ثانیه برسند، که برای عکاسی ورزشی بسیار مناسب است. در سمت سرعت شاتر پایین، اکثر دوربین‌ها از سرعت شاتر ۳۰ ثانیه پشتیبانی می‌کنند.

اگر می خواهید سرعت شاتر بالاتری داشته باشید، باید حالت Bulb Mode را انتخاب کنید که به شما این امکان را می‌دهد شاتر را برای چند دقیقه باز کنید.

بیشتر بخوانید: ۷ نکته عکاسی در روز‌های بارانی

۳) ISO

10 اصطلاح عکاسی که همه عکاسان باید بدانند

ISO اساساً حساسیت سنسور است. هرچه عدد بیشتر باشد، تصویر روشن‌تر خواهد شد. با این حال، در طرف دیگر، هرچه عدد کمتر باشد، تصویر تمیزتر خواهد بود.

دوربین‌های سطح بالا معمولاً بدون ایجاد نویز زیاد در تصویر می‌توانند با ISO بالاتر کار کنند. با این حال، دوربین های سطح پایین معمولاً می‌توانند عکس‌های مناسبی را با ISO بالاتر از ۸۰۰ ثبت کنند.

وقتی از آن عبور کردید، نویز زیادی در تصویر ایجاد می‌شود. حتی می‌تواند ظاهر کل تصویر را خراب کند. بنابراین توصیه می‌شود ISO را تا حد ممکن پایین نگه دارید.

۴) فاصله کانونی

10 اصطلاح عکاسی که همه عکاسان باید بدانند

فاصله کانونی اصطلاحی است که برای لنز دوربین استفاده می‌شود. این اساسا به معنی فاصله بین همگرایی نور درون لنز و نقطه‌ای روی حسگر است که در نهایت در ﺁن قرار می‌گیرد.

به عبارت ساده‌تر، فاصله کانونی به تصمیم‌گیری در مورد میدان دید در تصویر کمک می‌کند. وقتی می‌خواهید از فاصله کانونی پایین استفاده کنید می‌توانید عناصر بیشتری در تصویر ضبط کنید. با این حال، می‌توانید یک عکس بزرگنمایی شده با لنزهایی با فاصله کانونی بالاتر ثبت کنید.

۵) عمق میدان

10 اصطلاح عکاسی که همه عکاسان باید بدانند

عمق میدان معمولاً همان چیزی است که می‌تواند دوربین گوشی‌های هوشمند را از یک دوربین حرفه‌ای جدا کند. عمق میدان به معنای محدوده در یک تصویر واضح و در فوکوس است. اگر قسمت کمتری از تصویر در فوکوس باشد، “عمق کم میدان” نامیده می‌شود. و وقتی قسمت بزرگی از تصویر در فوکوس باشد، “عمق عمیق میدان” نامیده می‌شود.

معمولاً از عمق میدان برای جداسازی پیش زمینه از پس زمینه و ایجاد نمای منحصر به فرد استفاده می‌شود. فاصله کانونی متفاوت و دیافراگم‌های مختلف، عمق میدان های مختلفی ایجاد می‌کنند.

بیشتر بخوانید: ۴ دلیل که نباید دوربین عکاسی خود را تعویض کنید

۶) بوکه (Bokeh)

10 اصطلاح عکاسی که همه عکاسان باید بدانند

بوکه جلوه‌های نور پس زمینه است که با دیافراگم لنز و عمق میدان در تصویر حاصل می‌شود. منابع نور در فواصل مختلف همیشه سطح دیگری از بوکه را ایجاد می‌کنند. به تازگی، تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند نیز ارائه جلوه‌های بوکه را آغاز کرده‌اند.

۷) نسبت ابعاد

10 اصطلاح عکاسی که همه عکاسان باید بدانند

Aspect Ratio ابعاد تصویر را تعیین می‌کند. بیشتر دوربین‌ها می‌توانند با نسبت‌های مختلف ضبط کنند — مانند ۳:۲ ، ۴:۳ و حتی ۱۶:۹. وقتی با نسبت ابعاد ۳:۲ عکس می‌گیرید ، ۳ واحد عرض و ۲ واحد ارتفاع ضبط می‌شود و ابعاد تصویر آن در مضربی از ۳:۲ خواهد بود.

همچنین، اگر مشغول گرفتن یا ویرایش تصاویر برای اینستاگرام هستید، احتمالاً باید این کار را با نسبت ابعاد ۴:۵ انجام دهید.

۸) تراز سفید (White Balance)

10 اصطلاح عکاسی که همه عکاسان باید بدانند

White Balance یکی دیگر از قسمت‌های مهم عکاسی است. این معمولاً به معنای متعادل کردن رنگ‌های یک تصویر است. هنگامی که موفق می‌شوید رنگ‌های تصویر را متعادل کنید و آن را دقیقاً سفید نشان دهید، به صورت خودکار سایر رنگ‌های تصویر را متعادل می‌کند.

اکثر دوربین‌ها هنگام استفاده از تعادل خودکار سفید رنگ خاصی را ترجیح می‌دهند. بنابراین، ایجاد تعادل سفید مناسب برای بدست آوردن یک تصویر دقیق مهم است.

بیشتر بخوانید: چگونه در حرفه عکاسی موفق شویم؟

۹) محدوده دینامیکی (Dynamic Range)

10 اصطلاح عکاسی که همه عکاسان باید بدانند

Dynamic Range از یک تصویر به معنای محدوده بین تاریک‌ترین و روشن‌ترین قسمت تصویر است. وقتی دامنه دینامیکی بالاتری داشته باشید، کل تصویر از نور مناسب برخوردار خواهد بود. سایه‌ها به طور دقیق روشن می‌شوند و موارد پرنور بیش از حد روشن نمی‌شوند.

پیشرفت‌های اخیر در عکاسی محاسباتی دستیابی به آن دامنه پویا در تصویر را بسیار آسان کرده است. همچنین، اگر می‌توانید در قالب فایل RAW عکس بگیرید، همیشه باید این کار را انجام دهید، زیرا می‌تواند به شما در دستیابی به یک دامنه دینامیکی بالا (HDR) کمک کند.

عکس‌های منظره همان‌هایی هستند که باید دامنه دینامیکی بالاتری داشته باشند.

۱۰) فریم در ثانیه

10 اصطلاح عکاسی که همه عکاسان باید بدانند

فریم در ثانیه یا FPS به همان اندازه در فیلمبرداری مهم است. در عکاسی به معنی تعداد فریم‌ها یا تصاویری است که می‌تواند در یک ثانیه ثبت شود.

دوربین‌های سطح بالا از تعداد فریم در ثانیه بالاتری پشتیبانی می‌کنند، که در هنگام عکس گرفتن یک جسم متحرک بسیار مفید است. دوربین‌های سطح پایین معمولاً در فریم در ثانیه محدود هستند، اما اگر عکاس ورزشی نباشید هنوز به اندازه کافی مناسب است.

همچنین باید کارت حافظه پرسرعت داشته باشید تا از FPS بالاتر پشتیبانی کند.

یادگیری اصول عکاسی

اینها مهمترین اصطلاحاتی هستند که باید در مورد عکاسی بدانید. سه حالت اول — دیافراگم ، سرعت شاتر و ISO — برای نوردهی تصویر بسیار مهم هستند.

چهار اصطلاح بعدی — فاصله کانونی، عمق میدان ، بوکه و نسبت ابعاد — به ترکیب، قاب بندی و تنظیم میدان دید کمک می‌کنند.

دو مورد بعدی – White Balance و Dynamic Range — به ظاهر کلی تصویر کمک می‌کنند، در حالی که مورد آخر — فریم در ثانیه — اصطلاحی است که باید هنگام خرید هر دوربینی بررسی شود.

منبع: MakeUseOf

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    مطالب اخیر