۱۵ توصیه برای افزایش طول عمر خودرو

15 توصیه برای افزایش طول عمر خودرو

اگر با صرفه‌جویی و پس‌انداز کردن و گرفتن وام‌های مختلفی، بالاخره توانسته‌اید خودروی رویایی خود را خریداری کنید، احتمالا می‌خواهید بدانید چطور می‌توانید آن را تا آنجایی که می‌شود مثل روز اول نگه‌داری کنید تا همیشه نو، تمیز و سالم بماند. در این مطلب توصیه‌هایی برای افزایش طول عمر خودرو شما داریم که با رعایت آن‌ها می‌توانید تا سال‌ها خودرویی مثل روز اول داشته باشید.

توصیه‌هایی برای آب بندی خودرو:

زمانی که خودرویی نو و صفر کیلومتری را خریداری می‌کنید، لازم است برای عملکرد بهتر خودرو و همچنین افزایش طول عمر آن نکاتی را رعایت کنید. چرا که قطعات فلزی به کار رفته در خودرو نو هستند و همین نو بودن، سایش آن‌ها را بیشتر می‌کند و ممکن است به آن ها آسیب وارد کند. در همین راستا، مطالعه دفترچه راهنمای خودرو و عمل به توصیه‌های آن ضروری است. به طور کلی در ۱۰۰۰ کلیومتر اول، نباید به خودرو فشار آورد تا به خوبی فرایند آب بندی را طی کند. اما برخی نکات، جنبه‌ای کلی دارند و برای هر مدل خودروی نویی باید رعایت شوند، همانند :

15 توصیه برای افزایش طول عمر خودرو

۱) در ۱۶۰۰ کیلومتر اول، سرعت خودرو نباید از ۹۰ کیلومتر در ساعت تجاوز کند. از گاز دادن و رانندگی در سرعت بالا جدا پرهیز کنید. فشار معقول به  موتور و همچنین سایر قطعات و سیستم‌های خودرو، باعث می‌شود قطعات و اجزای فلزی آن به مرور مستحکم‌تر شوند و از این جهت بهتر بتوانند در آینده ضربات را تحمل کنند.

۲) از حمل بارهای سنگین، مصالح ساختمانی و بارهای غیر معمول با خودرو، در زمان آب‌بندی خودرو پرهیز کنید.

بیشتر بخوانید: هر آنچه درباره روغن گیربکس باید بدانیم

۳) خودروی جدید خود را برای مدت طولانی خاموش نگه ندارید. گاهی از خودرو استفاده کنید تا روغن کافی به تمام قطعات خودرو برسد.
۴) در کیلومترهای اولیه رانندگی ( بهترین حالت تا ۷۰۰۰ کلیومتر اولیه )، اجازه ندهید دور موتور خودرو به بالاتر از ۳۰۰۰ دور در دقیقه تجاوز کند. به طور کلی در این دوره، باید از شتاب‌گیری‌های سریع و فشارهای ناگهانی بر روی پدال گاز خودداری کرد.

مراقبت از خودرو بعد از دوره آب بندی:

پس از طی‌شدن کلیومترهای اولیه خودرو و مراقبت‌هایی که کرده‌اید، رعایت این نکات، مراجعه شما به تعمیرگاه و دیدار شما را با تعمیرکار به تعویق می‌اندازد.

۵) زمان رانندگی، به ویژه زمانی که هوا سرد است، در ۱۰ دقیقه اول به دلیل سایش بیشتر قطعات، به آرامی بر سرعت خودرو بیافزاید و از رانندگی با شتاب بالا خودداری کنید. از شتاب‌گیری، ترمز شدید و بالا بردن دور موتور و رانندگی با حداکثر سرعت پرهیز کنید، چون طول عمر موتور را با این عادات کاهش می‌دهید.

بیشتر بخوانید: یاتاقان زدن خودرو به چه معنی است و دلایل آن چیست؟

۶) پس از روشن‌کردن خودرو، دقایق اول و مسافت یک کیلومتری نخست را با دنده یک یا دو طی کنید تا خودرو گرم شود.
۷) در هوای خیلی گرم و خیلی سرد رانندگی نکنید.

15 توصیه برای افزایش طول عمر خودرو

۸) موتور را در حالت درجا روشن نگه ندارید. چه برای گرم‌کردن خودرو در زمان شروع رانندگی و چه در هنگام خاموش‌کردن آن. چون موتور در دمای مشخص خود دیگر کار نمی‌کند و این باعث می‌شود سوخت به طور کامل نسوزد و رسوبات آن در دیواره‌های سیلندر باقی بماند و رغن را آلوده کند. در این حالت، که خودرو در حالت درجا روشن و در دنده باشد (در نمونه‌های اتوماتیک)، همه سیستم خودرو تمایل دارند خودرو را به حرکت وا دارند، در حالی که شما آن را متوقف نگه داشته‌اید.
۹) سعی کنید تا جای امکان، خودرو را در پارکینگ‌های سرپوشیده نگهداری کنید تا از سرما و نور خورشید محافظت شود.

۱۰) برای مسیرهای کوتاه از خودرو استفاده نکنید. بیشترین اتلاف و فرسایش در خودرو، در همان دقایق اول رانندگی رخ می‌دهد. رانندگی در مسیرهای خیلی کوتاه و زود خاموش‌کردن موتور باعث می‌شود هیچگاه دمای موتور به حد مطلوب نرسد و داخل آن لجن روغن جمع شود. همچنین بیشترین فرسایش موتور زمانی رخ می‌دهد که دمای آن پایین باشد.
۱۱) به زمان تعویض روغن خودرو توجه کنید. این زمان بسته به مدل خودرو متفاوت است. زمان رایج تعویض روغن هر ۵۰۰۰ هزار کیلومتر است اما برخی خودروها در کیلومتر ۸۰۰۰ و برخی دیگر در کیلومتر ۳۰۰۰ نیاز به تعویض روغن دارند.
۱۲) فشار باد لاستیک‌ها را به صورت ماهیانه چک کنید. همچنین بهتر است هر سه ماه یک بار، جلوبندی خودرو و سیستم فرمان تعلیق چک شود.

اگر قرار است برای مدتی از خودرو استفاده نکنید :

۱۳) مطمئن شوید که بدنه و داخل خودرو کاملا تمیز است و آلودگی روی بدنه و مواد فاسد شدنی داخل خودرو وجود ندارد. سپس، خودرو را حتما در فضای بسته نگه‌داری کنید و روی آن را با کاور مخصوص خودرو بپوشانید.

15 توصیه برای افزایش طول عمر خودرو

۱۴) مطمئن شوید کف خودرو سوراخی وجود ندارد تا از لانه ساختن حیوانات، ورود حیوانات به خودرو و آلودگی به درون خودرو جلوگیری شود.
۱۵) بهتر است باتری ماشین را قطع کرده و از ماشین بیرون بیاورید. در این حالت هم لازم است که هر ۲،۳ ماه یکبار باتری را شارژ کنید.

 

منبع : افزایش طول عمر خودرو

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    مطالب اخیر