۵ کتاب برای تقویت تمرکز

5 کتاب برای تقویت تمرکز

این روزها که کلی محرک‌های مختلف برای پرت کردن حواس ما وجود دارد داشتن تمرکز یکی از مهم‌ترین عوامل برای موفقیت ماست. داشتن تمرکز شاید واسه بعضی از افراد راحت باشد ولی افرادی هم هستن که راحت حواسشان پرت می‌شود و برای انجام ساده‌ترین کارها هم باید زمان زیادی را صرف کنند.

کتاب‌های زیادی وجود دارد که راهکارهای خوبی برای داشتن تمرکز ارائه می‌کنند که ما در این مطلب چندتا از بهترین‌ها را در این زمینه برایتان معرفی کردیم. پس با ما همراه باشید.

اصل گرایی

5 کتاب برای تقویت تمرکز

کتاب اصل‌گرایی essentialism با عنوان فرعی اصل را بچسبید و فرع را رها کنید نوشته‌ی گرگ مک کیون اولین بار در سال ۲۰۱۴ منتشر شد. این کتاب در دسته‌ی کتاب‌های روانشناسی با موضوع انتخاب و تصمیم‌گیری قرار دارد. نویسنده در این کتاب اصل‌گرایی را حذف چیزهای غیرضروری در زندگی معرفی می‌کند. بسیاری از ما بیشتر وقت و انرژی خود را صرف انجام کارهایی می‌کنیم که نبودن و انجام ندادنشان تاثیری در کیفیت زندگی‌مان ندارد. ممکن است بارها به دلیل اینکه قدرت نه گفتن نداشته‌اید، خواسته‌ی دیگران را انجام داده باشید و بعد از مدتی احساس کنید که چقدر کارهای عقب مانده‌ی مهم دارید.

گرگ مک کیون در این کتاب ۲۰ اصل مهم را که می‌توان با بهره‌گیری از آن‌ها کمد شلخته‌ی زندگی را مرتب کرد، ارائه می‌دهد. ناشر توضیح می‌دهد که: «اصل‌گرایی چگونگی انجام کارهای بیشتر نیست، بلکه به معنای انجام کارهای درست است. به معنای انجام کارهای کمتر فقط محض کمتر بودنشان هم نیست. بدین معناست که برای فعالیت در بالاترین سطح اثربخشی‌مان تا می‌توانیم عاقلانه زمان و انرژی‌مان را فقط روی انجام کارهای ضروری سرمایه‌گذاری کنیم. اصل‌گرایی یعنی خلق سیستمی برای رسیدگی به کمد زندگی‌مان. اصل‌گرایی فرآیندی نیست که مثل مرتب کردن کمد، یک‌بار در سال، یک‌بار در ماه یا حتی یک‌بار در هفته زیر بارش برویم. اصل‌گرایی نظمی است که همیشه وقتی قرار است درباره‌ی بله گفتن یا مؤدبانه نه گفتن تصمیم بگیریم، از آن استفاده می‌کنیم».

شما بعد از خواندن این کتاب قادر خواهید بود از میان انبوهی از کارها و هدف‌ها، اولویت مهم خود را انتخاب کنید و زمان و انرژی خود را برای آن سرمایه‌گذاری کنید.

کتاب اصل‌گرایی در ایران با ترجمه‌ی بهنام شاهنگیان و مهدی مصلحی از سوی انتشارات آموخته در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است. برای خرید و دانلود کتاب اصل‌گرایی از سایت و اپلیکشین فیدیبو اقدام کنید.

مناسب چه کسانی است:

 1. افرادی که به‌دنبال بالابردن مهارت و دقت خود در انجام کارهای‌شان هستند؛
 2. کسانی که مشغله کاری زیادی دارند و همیشه برای انجام هر کاری وقت کم می‌آورند؛
 3. آن‌هایی که مدام از شاخه‌ای به شاخه دیگر می‌پرند و دوست دارند در چند زمینه به استادی و مهارت برسند.

بیشتر بخوانید: ۱۵ کتاب که راه و روش کسب ثروت را به شما می‌آموزند

هنر ظریف بی‌خیالی

5 کتاب برای تقویت تمرکز

کتاب «هنر ظریف بی‌خیالی»  نوشته‌ی «مارک منسون» در سال ۲۰۱۶ منتشر شد. این کتاب با محوریت رنج‌های انسان در عصر حاضر به نگارش درآمده و نویسنده‌ی آن انسان‌ها را به اهمیت ندادن و بیخیال بودن نسبت به مسائل و موضوعاتی که تأثیر مهمی در زندگی ندارند، دعوت کرده است. باید توجه داشت در این اثر «مارک منسون» بی‌خیالی  و بی‌توجهی را تشویق نمی‌کند بلکه او معتقد است انسان زمان و انرژی محدودی دارد پس باید بتواند تنها به مسائل جدی و اولویت‌ها توجه کند. زندگی در دنیای جدید باکارهای جزئی که سودی برای اهداف اصلی ندارند گره خورده است درحالی‌که زیستن به معنای واقعی رهایی از هر نوع وابستگی از مسائل ریز و نامربوط است. ارزش و قیمت زندگی به اهمیت و تلاش برای اولویت‌های آن است نه توجه به مسائل بیهوده.

کتاب «هنر ظریف بی‌خیالی» پس از انتشار به یکی از کتاب‌های پرفروش آن سال تبدیل شد و به چندین زبان ترجمه شد. این اثر جزو لیست پرفروش‌های نیویورک‌تایمز قرار گرفته و تا سال ۲۰۱۹ بیش از سه میلیون نسخه از آن به فروش رفته است. این کتاب با نگاهی جدید زندگی انسان را کنکاش کرده است و دستوری جدید به او می‌دهد. اکثر کتاب‌های حوزه‌ی موفقیت و توسعه‌ی شخصی در تلاش برای بهبود اوضاع و رفع کاستی‌ها هستند درحالی‌که «مارک مانسون» در «هنر ظریف بی‌خیالی» از پذیرفتن کاستی‌ها و کمبودهای زندگی می‌گوید. او بر این باور است که انسان‌‎ها بهتر است از انتظارات غیرواقعی پرهیز کنند و تمام انرژی و توانشان را بر اهداف واقعی زندگی‌شان بگذارند. «منسون» می‌گوید: «کلید زندگی خوب، این نیست که به چیزهای بیشتر و بیشتری اهمیت بدهید؛ بلکه باید به چیزهای کمتری اهمیت بدهید، و تنها چیزهایی را مدنظر قرار دهید که حقیقتی، فوری و مهم هستند.»

مناسب چه کسانی است:

 1. کسانی که دائم در مورد هرچیزی نگران هستند؛
 2. آن‌هایی که به دنبال یک روش سریع برای شادی و احساس رضایت از زندگی‌شان هستند؛
 3. افرادی که با مشکلات جسمی مادرذاتی متولد شده‌اند و خود را ناتوان می‌بینند.

بیشتر بخوانید: ۷ کتابی که زوج‌ها باید برای بهبود روابط عاطفی‌شان بخوانند

ذهن حواس جمع

5 کتاب برای تقویت تمرکز

کتاب ذهن حواس جمع، راه‌کارهایی برای تمرکز بیشتر و تعمق در تمامی امور زندگی را به خواننده معرفی می‌کند. نیر ایال نویسنده کتاب ذهن حواس جمع دلیل اصلی عدم تمرکز افراد را تنها به فناوری و ابزارهایی مانند تلفن همراه و اینترنت ارتباط نمی‌دهد. او معتقد است که عوامل بسیار مهم‌تری وجود دارد که باعث برهم خوردن تمرکز افراد می‌شود.

در کتاب ذهن حواس جمع خواهید آموخت که چگونه با تکنیک‌هایی می‌توان بر روی محرک‌های خارجی مانند تماس‌ها و پیام‌های تلفنی مدیریت داشت و از موضوع اصلی منحرف نشد. یکی از راه‌کارهایی که در کتاب ذهن حواس جمع برای تمرکز بیشتر ذکر شده حل و فصل اختلافات و مشکلاتی است که با دیگران دارید. اغلب ما در طول کار به یاد آخرین مشاجره‌ای که با مدیرمان و یا یکی از اعضای خانواده‌مان داشته‌ایم، می‌افتیم و یادآوری همین موضوعات باعث عدم تمرکزمان می‌شود.

در کتاب ذهن حواس جمع خواهید آموخت که داشتن ذهنی حواس جمع رویا نیست و تنها با انجام روش‌های ساده و کاربردی می‌توانید بر روی هر کاری متمرکز باقی بمانید.

مناسب چه کسانی است:

 1. افرادی که نمی‌توانند بین کار و مسائل شخصی زندگی‌شان تعادل ایجاد کنند؛
 2. کسانی که در طول کار و یا حتی در ساعات آزاد نمی‌توانند روی چیزی متمرکز شوند؛
 3. آن‌هایی که مدام در حال چک کردن پیام‌ها و ایمیل‌های‌شان هستند و در هیچ کاری تمرکز ندارند.

تمرکز

5 کتاب برای تقویت تمرکز

بر اساسِ کتاب تمرکز، میل به رشد و توسعه در شرکت‌ها، لزوما برای آن‌ها موفقیتی به همراه نخواهد داشت، حتی اگر اصول و شرایط صحیحِ آن رعایت نشود، می‌تواند منجر به مرگ یک کسب و کار شود.

پس راز رشد و رونق اقتصادی یک شرکت چیست؟ نویسنده، ال ریس (Al Ries)، در کتاب تمرکز، بر این باور است که آنچه که توسط مدیران برای رشد و توسعه کسب و کارشان باید در نظر گرفته شود، مسئله «تمرکز» است. یک مدیر اگر دقیقا نداند که به کجا می‌رود و بر روی چه موضوعی تمرکز دارد، احتمالا به هیچ جا نرفته و هیچ هدفی را پوشش نمی دهد.

رویکرد شایسته ال ریس در کتاب «تمرکز» در مدیریت کسب و کار بر این فرض است که موفقیت دراز مدت، بستگی به تمرکز بر محصولات اصلی و جلوگیری از وسوسه ایجاد تنوع در محصولات غیر مرتبط، دارد. این امر طبیعی است که همه ما برای کسب و کار خود آرزو های بزرگ داشته باشیم و بلند پروازی کنیم اما اگر ندانیم که دقیقا چه هنگام و به چه صورت می بایست تغییر موضع داده و اهداف جدید را وارد کارمان کنیم، به احتمال زیاد آنچه را که تا‌کنون برایش زحمت کشیده‌ایم نیز از دست خواهیم‌داد.

ریس با استفاده از مثال های واقعی در جهان، راهنمایی جامع در مورد نحوه متمرکز شدن و متمرکز بودن یک کسب و کار ارائه می دهد. کتاب تمرکز (Focus)، طرحی قابل اجرا برای تکامل و گسترش شرکت‌هایی است که سهم بازار و ارزش سهام را افزایش می‌دهند.

مناسب چه کسانی است:

 1. مدیرانی که قصد توسعه کسب و کارشان را دارند؛
 2. شرکت هایی که می‌خواهند فعالیت های چندمنظوره با محصولات متنوع ارائه کنند؛
 3. شرکت های چند منظوره‌ای که با مشکل عدم تمرکز دست و پنجه نرم می کنند.

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  مطالب اخیر