5 تمرین برای افرادی که فشار خون بالا دارند

۵ تمرین برای افرادی که فشار خون بالا دارند

طبق اطلاعات منتشر شده توسط انجمن هپارت اسپانیا (Spanish Hearth Association)، فعالیت بدنی برای درمان بیماران مبتلا به فشار خون ایده‌آل است. به خاطر این واقعیت است که ورزش سطح فشار شریانی را کاهش می‌دهد.

در سال ۱۹۸۹، پس از مطالعات مختلف، متخصصان سازمان بهداشت جهانی (WHO) و انجمن بین المللی فشار خون برای اولین بار از ورزش بدنی به عنوان وسیله‌ای برای پیشگیری غیر دارویی از بیماری فشار خون نام بردند.

قبل از شروع یک برنامه ورزشی، ابتدا لازم است با یک دکتر مشورت کنید. یک متخصص می‌تواند با توجه به سلامتی هر بیمار، اقدامات اضافی را پیشنهاد دهد.

در زیر، چندین تمرین بدنی را مشاهده خواهید کرد که بیماران با فشار خون بالا می‌توانند انجام دهند.

فشار خون بالا چیست؟

5 تمرین برای افرادی که فشار خون بالا دارند

فشار خون بالا، افزایش سطح فشار خون به صورت مداوم و پایدار است. برای درک بهتر، تعریف آن مهم است. وقتی قلب روی رگها فشار ایجاد می‌کند، آنها خون را به سمت اعضای مختلف بدن انسان هدایت می‌کنند. این عمل تحت عنوان فشار شریانی شناخته می‌شود.

هر انقباض، حداکثر فشار را به دست می‌آورد که به آن فشار سیستولیک (systolic) نیز گفته می‌شود. در عین حال، هر استراحت، حداقل فشار را ایجاد می‌کند که به آن فشار دیاستولیک (diastolic) می‌گویند.

فواید ورزش برای بیماران مبتلا به فشار خون بالا

اگرچه به نظر بی‌ربط می‌رسد، اما بالا بردن ضربان قلب بیمارانی که از فشار خون بالا رنج می‌برند، زیان آور نیست. تأکید بر این نکته مهم است که ورزش بدنی میزان فشار شریانی را کاهش می‌دهد. علاوه‌براین، این کار آمادگی جسمانی را بهبود می‌بخشد و عوامل خطر را که منجر به بیماری مزمن می‌شود، کاهش می‌دهد. انجمن فشار خون اسپانیا مطالعه‌ای را منتشر کرد که موارد زیر را نشان می‌دهد:

 • اول، بیماران با فشار خون بالا به تدریج احساس سلامتی می‌کنند و از آمادگی جسمانی بهتری برخوردار می‌شوند.
 • همچنین، بیماران وزن بدن خود را حفظ می‌کنند، بنابراین از چاقی جلوگیری می‌کنند.
 • به همین ترتیب، فعالیت بدنی به عملکرد بهتر قلب کمک می‌کند و تعداد ضربان در دقیقه را کاهش می‌دهد.
 • علاوه‌براین، به جلوگیری از اضطراب، افسردگی و استرس کمک می‌کند.
 • در انتها، ورزش بدنی فشار شریانی و همچنین سطح کلسترول و گلوکز را کنترل می‌کند.

بیشتر بخوانید: هر آنچه در مورد بیماری‌های قلبی باید بدانید

چگونه و چه تمریناتی را باید انجام داد

کلید این کار، تمرین مستمر تمرین‌های نسبتا فشرده تحت نظارت یک متخصص است. افراد مبتلا به فشار خون بالا که از نارسایی قلبی رنج نمی‌برند، می‌توانند ۳ تا ۴ بار در هفته تمرین‌های متوسط انجام دهند. برای مثال، دویدن در فاصله‌های ۲۰ تا ۲۴ دقیقه‌ای یک احتمال است.

تمرینات ریتمیک و هوازی که شامل گروه‌های مختلف عضلانی است برای بیماران مبتلا به فشار خون بسیار موثر است. به عنوان مثال پیاده روی، رقص، دویدن ، شنا و دوچرخه سواری.

بیایید نگاهی به چند مورد و مزایای خاص آنها بیندازیم.

تمریناتی که بیماران با فشار خون بالا می‌توانند انجام دهند

۱) دوچرخه سواری

5 تمرین برای افرادی که فشار خون بالا دارند

دوچرخه سواری یک نوع ایده ﺁل از تمرین مقاومتی است. سیستم قلب و عروق، متابولیسم و سیستم ایمنی را تقویت می‌کند  فشار شریانی در ابتدای این فعالیت افزایش می‌یابد، هر چند با گذشت زمان می‌‌تواند به سطح پایینی برسد.

۲) رقصیدن

این فعالیت مکمل مثبتی برای درمان‌هایی است که می‌توانند به کاهش فشار خون کمک کنند. آن توانایی قلب و عروق را بالا می‌برد و سطح کلسترول را پایین می‌آورد. علاوه‌براین، این امر باعث کاهش استرس می‌شود که یکی از کاتالیزورهای فشار خون بالا است.

۳) پیاده روی

مطالعه‌ای که توسط متخصصانی از واحد خطر قلب و عروق HBP انجام شده است، نشان می‌دهد که امروزه علت بروز فشار خون بالا در جامعه عوامل روانی نیز می‌باشد.

فواید پیاده روی برای سلامتی ما غیرقابل انکار است. به سوزاندن کالری، افزایش عضله و حفظ توده استخوانی کمک می‌کند. استرس و اضطراب عامل اصلی فشار خون بالا هستند و بنابراین، پیاده روی به کنترل آن کمک می‌کند. باعث بهبود روحیه، مقابله با حملات وحشت و آرامش اعصاب می‌شود.

بیشتر بخوانید: هر آنچه در مورد کلسترول بالا باید بدانید

۴) دویدن

این ورزش بدنی فقط برای بیمارانی که از نارسایی قلبی رنج نمی‌برند توصیه می‌شود. به این دلیل که این فعالیت ضربان قلب را تسریع می‌کند. خوب این است که سطح کلسترول خوب را بالا می‌برد، لخته شدن خون در رگ‌ها را کاهش می‌دهد، متابولیسم را تسریع می‌کند و خطر ابتلا به فشار خون بالا را کاهش می‌دهد.

۵) شنا کردن

5 تمرین برای افرادی که فشار خون بالا دارند

کرال، پروانه و کرال پشت سبک‌های شنا است که با هر فرد سازگار است و برای بیمارانی که فشار خون بالا دارند بسیار عالی است. از مزایای رایج شنا می‌توان به افزایش مقاومت قلبی تنفسی، بهبود گردش خون و کاهش فرکانس قلب اشاره کرد. در همزمان، شنای چند دور در روز به بهبود خلق و خو کمک می‌کند زیرا باعث کاهش سطح استرس می‌شود.

به طور کل ، هنگامی که تصمیم گرفتید یک سبک زندگی سالم را انتخاب کنید که فعالیت بدنی را با یک رژیم غذایی مناسب ترکیب کند، اثرات و ناراحتی فشار خون بالا کاهش می‌یابد. در هر صورت، قبل از تصمیم گیری در مورد سلامتی باید با پزشک مشورت کنید.

منبع: StepToHealth

 

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مطالب اخیر