5 دلیل برای نخریدن لپ تاپ مخصوص بازی

۵ دلیل برای نخریدن لپ تاپ مخصوص بازی

لپ تاپ‌های مخصوص بازی دارای سخت افزار قدرتمند هستند، هیچ سوالی در این مورد وجود ندارد. با این وجود، علی‌رغم پیشرفت عمده در زمینه فناوری لپ تاپ‌های سری گیمینگ، به ویژه طی چند سال گذشته، این دستگاه‌های هنوز دارای اشکالات عمده‌ای هستند. بسته به شرایط شما، این موارد ممکن است باعث ناراحتی شما و بهم خوردن معامل شود.

اگر قصد خرید یک لپ تاپ مخصوص بازی را دارید، در ادامه پنج معایبی را بیان می‌کنیم که باید در نظر بگیرید.

۱) لپ تاپ‌های مخصوص بازی عمر باتری خوبی ندارند

5 دلیل برای نخریدن لپ تاپ مخصوص بازی

اگرچه از مدلی به مدل دیگر متفاوت است، اما عمر باتری اکثر لپ تاپ‌های مخصوص بازی کوتاه است. لپ تاپ‌های مخصوص بازی برای اجرای بازی‌ها به بهترین شکل ممکن به اجزای قدرتمند و پرمصرفی، یعنی CPU و GPU نیاز دارند. با این حال، هرچه یک قطعه قدرتمندتر شود، به انرژی بیشتری نیز نیاز دارد، از این رو عمر باتری لپ تاپ مخصوص بازی کمتر می‌شود.

یک مسئله اساسی این است که تولیدکنندگان باتری‌های لپ تاپ‌های سری گیمینگ باتری را به همان اندازه CPU و GPU ارتقا نداده‌اند. بیشتر لپ تاپ‌های مخصوص بازی در طی یک جلسه بازی شدید بیش از چهار تا پنج ساعت دوام نمی‌آورند.

وقتی با انوع دیگر لپ تاپ‌ها مقایسه می‌شود، لپ تاپ‌های مخصوص بازی بسیار کمتر از حد استاندارد هستند. دلیل اصلی این امر ﺁن است که اغلب لپ تاپ‌های غیر بازی می‌توانند از توان خود به طور موثرتری استفاده کنند، زیرا فاقد اجزایی هستند که لپ تاپ‌های مخصوص بازی از ﺁنها برخوردار هستند.

اگر شما میانگین عمر لپ تاپ سری گیمینگ را با عمر باتری ۱۷ الی ۲۰ ساعته مک بوک پرو مجهز به پردازنده M1 اپل مقایسه کنید، متوجه می‌شوید تفاوت ﺁنها بسیار زیاد است.

اگر شما یک لپ تاپ مخصوص بازی خریداری کنید، صرف نظر از اینکه در کجا هستید، احتمالاً باید به یک منبع تغذیه متصل شوید.

بیشتر بخوانید: چگونه می‌توان مشکل گرم‌شدن بیش از حد لپ‌تاپ را حل کرد؟

۲) لپ تاپ‌های بازی فاقد گزینه‌های به‌روزرسانی هستند

5 دلیل برای نخریدن لپ تاپ مخصوص بازی

برندهای زیادی وجود دارند که لپ تاپ‌های مخصوص بازی را تولید می‌کنند، بسیاری از آنها مدل‌های مختلف و مشخصات مختلفی را ارائه می‌دهند. با این حال، یک چیز مشترک در همه آنها عدم وجود گزینه‌های به‌روزرسانی است، به خصوص هنگامی که با رایانه‌های شخصی بازی مقایسه می‌شوند.

اگر گیمر کنسول هستید، و به سمت لپ تاپ‌های مخصوص بازی بروید، از چند لحاظ این لپ تاپ‌ها قابل ارتقا هستند و از آن لذت خواهید برد، مانند اینکه می‌توانید RAM خود را ارتقا دهید و یا اینکه می‌توانید هار خود را هم ارتقا بدهید. ولی اگر شما یک گیمر رایانه رومیزی هستید، این ارتقاها برایتان خیلی زیاد نیست.

مولفه‌های اصلی  – پردازنده و پردازنده گرافیکی – علاوه‌بر چند مورد انتخابی، قابل ارتقا نیستند. این موارد در مورد سایر اجزای اصلی مانند باتری لپ تاپ و سیستم خنک کننده داخلی نیز صدق می‌کند.

همه چیز در مورد چگونگی اتصال سازنده‌ها به این اجزا، ابعاد و مصرف برق آنها است. برخلاف رایانه شخصی، این قطعات قابل تعویض نیستند. نمی‌توانید آنها را حذف کنید و سپس جدیدترین نسخه از مولفه مذکور را قرار دهید.

اگرچه روش‌هایی برای بهبود عملکرد در لپ تاپ مخصوص بازی وجود دارد، اما تنها راهی که می‌توانید دستگاه خود را پس از منسوخ شدن ارتقا دهید، خرید دستگاه جدیدتری است.

۳) لپ تاپ‌های مخصوص بازی گرم و پر سر و صدا هستند

5 دلیل برای نخریدن لپ تاپ مخصوص بازی

یک نقطه ضعف برجسته در لپ تاپ‌های سری گیمینگ، گرما و سر و صدایی است که تحت فشار ایجاد می‌کنند. در حالی که سیستم‌های خنک کننده داخلی در لپ تاپ‌های مخصوص بازی در حال بهبود هستند و ساختاری که باعث بهبود جریان هوا می‌شود، همچنان که لپ تاپ مخصوص بازی برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد در هنگام بازی فشرده کار می‌کند، گرما و سر و صدا زیادی ایجاد خواهد شد.

این یک مشکل بزرگ در لپ تاپ‌های بازی کوچک‌تر، لپ تاپ‌های مخصوص بازی که طراحی ساخت آنها ضعیف و همچنین لپ تاپ‌های مخصوص بازی با اجزای قدرتمند می‌باشد.

لپ تاپ‌های بازی کوچک‌تر، همان اجزا را در فضای کوچکتر جمع می‌کند که به طور پیش فرض گرمای بیشتری ایجاد می‌کند. شما نمی‌توانید یک سیستم خنک کننده داخلی بزرگ اضافه کنید زیرا این امر باعث از بین رفتن یکی از ویژگی این سری لپ تاپ‌ها یعنی کوچک بودن آن می‌شود.

نمونه‌های متعددی از طراحی ضعیف وجود دارد، مانند قرار دادن دریچه‌های هوا، استفاده از مواد ارزان، یا استفاده از اجزأ دارای چیدمان نامناسب و فاصله‌دار. چیزی که به ﺁن منجر می‌شود، تهویه ضعیف هوا است، که هیچ کمکی به خنک شدن یا ﺁرام کردن لپ تاپ بازی شما نمی‌کند.

لپ تاپ‌های مخصوص بازی اجزای قدرتمند، مشکل در اجزای سازنده آنهاست. اجزای قدرتمند به انرژی زیادی احتیاج دارند که گرمای زیادی تولید می‌کند. در مواردی که لپ تاپ مخصوص بازی شما دارای سیستم خنک کننده پیشرفته‌ای نباشد، این امر منجر به گرم شدن درجه حرارت هنگام بازی می‌شود.

اگرچه معمولاً خریداری یک پد خنک کننده معمول است، همچنین لپ‌تاپ‌تان را برروی سک سطح نرم قرار ندهید، اما این فقط مشکل را کاهش می‌دهد تا آنها را برطرف کند.

بیشتر بخوانید: ۵ نشانه و علامت که نشان می‌دهد RAM شما در شرف خراب شدن است

۴) برای گیمرهای کنسول، لپ تاپ‌های بازی بسیار گران‌ترند

5 دلیل برای نخریدن لپ تاپ مخصوص بازی

اگر شما یک گیمر کنسول هستید که قصد خرید لپ تاپ‌های مخصوص بازی دارید، اولین چیزی که احتمالاً به آن توجه می‌کنید قیمت آن است.

یک لپ تاپ مخصوص بازی میان رده حداقل در حدود ۱۰۰۰ دلار برای شما هزینه دارد، دو برابر هزینه‌ای که می‌توانید برای هر کنسول پرچمدار سونی و مایکروسافت کنید. و اگر به دنبال تهیه یک لپ تاپ مخصوص بازی با مشخصات PS5 یا Xbox Series X هستید، در این صورت هزینه به بالاتر از ۱۰۰۰ دلار می‌رسد.

یک استدلال بالقوه این است که، لپ تاپ‌ها سال به سال بهبود می‌یابند، شما فقط باید چند سال صبر کنید تا یک لپ تاپ مخصوص بازی بهتر از کنسول‌های نسل فعلی خریداری کنید. یا منتظر بمانید تا قیمت یک لپ تاپ مخصوص بازی معادل PS5 یا Xbox Series X شود.

با این حال، دو مشکل وجود دارد.

اول اینکه، با وجود لپ تاپ‌های جدیدتر سری گیمینگ، هنوز ۱۰۰۰ دلار برای یک مدل مناسب می‌پردازید. همچنین، شما هرگز نمی‌دانید که آیا دستگاه‌های جدید سال آینده می‌توانند یک پیشرفت عظیم نسبت به لپ تاپ شما داشته باشند.

ما شاهد این اتفاق در سال جاری بوده‌ایم، زیرا جدیدترین لپ تاپ‌های مخصوص بازی با بازسازی اساسی هم در پردازنده‌ها و هم در پردازنده‌های گرافیکی روبرو هستند. نه تنها این، بلکه در همان قیمت‌های ورودی سال گذشته است.

دوم اینکه، مدت زمان طولانی طول می‌کشد تا یک لپ تاپ مخصوص بازی جدید را که در نزدیکی مشخصات فعلی کنسول با قیمت ۵۰۰ دلار است، پیدا کند. اگرچه لپ تاپ‌های جدید در حال حاضر در مرکز توجه قرار می‌گیرند، قیمت لپ تاپ‌های جدید کاهش می‌یابد، اما قیمت‌ها به همان سرعتی که تصور می‌کنید کاهش نمی‌یابند.

اگرچه شاید یک لپ تاپ مخصوص بازی بسیار کاربردی‌تر از کنسول باشد، اما هنوز هم یک قرص تلخ برای بلعیدن است، فکر می‌کنید برای تهیه یک لپ تاپ مخصوص بازی با مشخصات تقریباً یکسان باید بیش از دو برابر پول پرداخت کنید.

۵) برای گیمرهای رایانه رومیزی: ساخت و ارتقا یک رایانه شخصی به صرفه‌تر است

5 دلیل برای نخریدن لپ تاپ مخصوص بازی

اگر می‌خواهید از سیستم دسکتاپ به یک لپ تاپ مخصوص بازی مهاجرت کنید، بدانید که با وجود راحتی بیشتر، دستگاهی در اختیار دارید که ماهیت آن محدود است.

همچنین، رایانه رومیزی شما قابل ارتقا خواهد بود، به شما این امکان را می‌دهد تا قطعات جدید را جایگزین قدیمی و منسوخ شده کنید.

سخت افزار موجود در لپ تا‌‌ های گیمینگ نیز نسخه ای سازگار از نوعی است که در سخت افزار رایانه رومیزی مشاهده می‌شود، تا امکان جمع و جور بودن و قابل حمل بودن آنها را فراهم کند. این اجزای سازگار با لپ تاپ از قدرت کمتری نسبت به رایانه‌های شخصی برخوردار هستند و بنابراین از آینده کمتری برخوردار هستند.

با داشتن گزینه‌های به‌روزرسانی کمتر و طول عمر کمتر، ساخت رایانه شخصی مخصوص بازی نسبت به تهیه لپ تاپ مخصوص بازی بسیار مقرون به صرفه است.

بیشتر بخوانید: چگونه صفحه نمایش لپ تاپ را تمیز کنیم؟

لپ تاپ‌های سری گیمینگ در حال بهبود هستند

5 دلیل برای نخریدن لپ تاپ مخصوص بازی

لپ تاپ‌های مخصوص بازی دارای مشکلات اساسی هستند که اگر می‌خواهید به سیستم بازی‌های موبایل بروید، قابل تأمل است. با این حال، لپ تاپ‌های مخصوص بازی در حال پیشرفت هستند، سازندگان آنها سعی می‌کنند راه حل‌های موثرتری را برای کاستی‌های خود ارائه دهند. پتانسیلی که لپ تاپ‌های مخصوص بازی برای آینده دارند هیجان انگیز است.

منبع: MUO

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *