۵ نشانه و علامت که نشان می‌دهد RAM شما در شرف خراب شدن است

۵ نشانه و علامت که نشان می‌دهد RAM شما در شرف خراب شدن است

اگر به درستی از دستگاه‌های فناوری خود مراقبت کنید، اکثر ابزارها و اجزای سازنده آن مدت طولانی به کار خود ادامه می‌دهند. با این حال، ماهیت حساس مولفه‌های الکترونیکی به این معنی است که زمانی خواهد رسید که قطعات شروع به خراب شدن می‌شوند – و هیچ چیز حساس تر از RAM کامپیوتر شما نیست.

در این مقاله، برخی از نشانه‌هایی که نشان می‌دهد RAM در شرف خراب شدن است را بررسی خواهیم کرد. اگر هر یک از این موارد را مشاهده کنید، ممکن است نشانه قریب الوقوع بودن خرابی RAM باشد.

چرا خرابی RAM مهم است

RAM چیزی نیست که شما بتوانید از آن چشم‌پوشی کنید – RAM یکی از مهم‌ترین قسمت‌های هر رایانه است. همچنین از بین تمام اجزای دستگاه شما یکی از بالاترین میزان خرابی‌ها را دارد.

به زبان ساده، RAM مسئول تعداد برنامه‌هایی است که دستگاه شما می‌تواند در هر زمان به خوبی اجرا شود. بزرگ‌ترین مصرف کننده‌های RAM معمولا سیستم عامل و مرورگر وب شما هستند، اما به عنوان یک قاعده کلی، هر چه یک برنامه پیچیده‌تر باشد، RAM بیشتری نیاز خواهد داشت.

می توانید آن را به عنوان حافظه کوتاه مدت رایانه خود در نظر بگیرید – داده‌هایی که رایانه شما به طور فعال استفاده می‌کند، ذخیره می‌کند. هارددیسک‌ها حافظه بلند مدت هستند که برای ذخیره مواردی که برای راه‌اندازی مجدد به آنها نیاز دارید، استفاده می‌شوند.

در ادامه برخی از رایج‌ترین علائم RAM معیوب را بیان می‌کنیم که ممکن است با آنها روبرو شوید.

بیشتر بخوانید: راه‌های ساده برای نگهداری کامپیوتر

۱) کاهش عملکرد

یکی از مشهورترین نشانه‌های خرابی RAM، کاهش عملکرد با گذشت زمان است. اگر متوجه شوید که رایانه شما بعد از روشن کردن به طور کامل کار می‌کند، اما هرچه مدت زمان بیشتری از آن استفاده کنید، سرعت آن کندتر می‌شود – ممکن است دچار مشکل شوید. این مشکل به ویژه در استفاده از برنامه‌های که از حافظه استفاده زیادی می‌کنند مانند فتوشاپ، بازی‌های ویدیویی پیچیده و مرورگرهای وب قابل توجه خواهد بود.

البته، ممکن است RAM معیوب دلیل این مشکل نباشد: این مشکل می‌تواند از طریق یک برنامه ناهنجار که پردازنده دستگاه شما را مختل می‌کند، باشد. اما اگر نمی‌توانید دلیل افت عملکرد را به طور دقیق مشخص کنید، این مشکل می‌تواند از سلامت RAM باشد.

یک تست که می‌توانید استفاده کنید راه اندازی مجدد دستگاه است اما هیچ برنامه‌ای را فعال نکنید. اگر حتی بدون اجرای هیچ برنامه‌ای همین اتفاق تکرار شود، ممکن است زمان شروع خرید ماژول‌های RAM جدید فرا رسیده باشد.

۲) کرش‌های تصادفی

۵ نشانه و علامت که نشان می‌دهد RAM شما در شرف خراب شدن است

مانند نکته در افت عملکرد، فقط به دلیل اینکه رایانه شما به طور تصادفی کرش می‌کند، لزوماً به این معنا نیست که RAM شما معیوب است. با این حال، این احتمال وجود دارد که نقص داشته باشد.

این امر به خصوص در صورتی صحت دارد که به نظر نمی‌رسد هیچ‌گونه هماهنگی در برخورد با کرش‌ها وجود داشته باشد. برای مثال، اگر هر بار که سعی می‌کنید یک برنامه خاص را باز کنید، با صفحه ﺁبی در ویندوز مواجه می‌شوید، احتمالا مشکل این برنامه است نه سخت‌افزار. ولی اگه بفهمید که کرش‌ها بدون اخطار و در زمان‌های تصادفی رخ می‌دهند، RAM شما می تواند مسئول باشد.

همچنین ممکن است در لحظه‌ای که دستگاه دسک تاپ را نمایش می‌دهد، دستگاه شما مجددا راه اندازی شود یا هر بار که سعی می‌کنید یک برنامه جدید را نصب کنید، دستگاه شما دچار اشکال می‌شود.

بیشتر بخوانید: چگونه می‌توان مشکل گرم‌شدن بیش از حد لپ‌تاپ را حل کرد؟

۳) کارت گرافیک بارگیری نمی‌شود

وقتی رایانه خود را روشن می‌کنید، تقریباً همیشه صدای بوق بلند می‌شنوید. این نشان می‌دهد که کارت گرافیک و رسانه دستگاه شما به درستی شناسایی و راه‌اندازی شده است.

اگر بوق را نمی‌شنوید، به این معنی است که بارگیری نشده است – و RAM ضعیف می‌تواند دلیل آن باشد. هنگام تلاش سیستم عامل برای بوت شدن، پیام هشدار روی صفحه نیز به شما نشان داده می‌شود.

باز هم، به تنهایی، تضمین در عملکرد نامناسب RAM نیست. در عوض مشکل می‌تواند کارت گرافیک باشد. در Mac، یک بوق سه گانه در هنگام راه اندازی نشان دهنده تشخیص خطای RAM است.

۴) فایل داده‌های خراب

ممکن است ناگهان متوجه شوید پرونده‌هایی که به آنها دسترسی دارید و مرتباً از آنها استفاده می‌کنید خراب هستند و نمی‌توانند باز شوند، این یک نشانه واضح دیگر است که RAM شما در آستانه خراب شدن است.

اگر می‌بینید که پرونده‌های بیشتری خراب می‌شوند و با گذشت زمان مشکل بدتر می‌شود، مطمئناً مقصر RAM است. به این دلیل که RAM معیوب باعث از بین رفتن ساختار هارد دیسک شما می‌شود. سرانجام، شما به هیچ وجه قادر به راه اندازی دستگاه خود نخواهید بود.

۵) نمایش مقدار RAM توسط سیستم عامل نادرست است

۵ نشانه و علامت که نشان می‌دهد RAM شما در شرف خراب شدن است

بررسی میزان RAM که سیستم شما فکر می‌کند هم در ویندوز و هم در Mac آسان است.

در ویندوز، روی منوی Start کلیک راست کرده و به System> About بروید. به شما یک نمای کلی از آمار حیاتی دستگاه، از جمله مقدار RAM نصب شده به صورت تئوری، نشان داده می‌شود.

اگر از Mac استفاده می‌کنید، به قسمت Apple> About this Mac بروید و مطمئن شوید که تب Overview انتخاب شده است. همانند ویندوز، چند مورد از رایانه شما از جمله مقدار RAM به شما نشان داده می‌شود.

آیا این مقدار با مقداری که دستگاه شما باید داشته باشد، یکسان است؟ اگر مطمئن نیستید، شماره محصول دستگاه خود را در Google جستجو کنید.

چگونه RAM خود را بررسی کنیم

همانطور که چند بار اشاره کردیم، داشتن یکی از علائم فوق به طور خودکار نشان دهنده مشکل RAM نیست. صدها دلیل دیگر می‌تواند وجود داشته باشد، از جمله منبع تغذیه نامناسب، گرمای بیش از حد، ویروس / بدافزار رایانه‌ای، نصب سیستم عامل خراب یا مولفه سخت افزاری دیگر.

با این حال، اگر چندین مورد از این مشکلات را به طور مرتب تجربه می‌کنید، انجام برخی آزمایش‌های تشخیصی کاملاً محتاطانه است.

خراب بودن RAM را در ویندوز بررسی کنید

ویندوز همراه با یک ابزار تشخیصی حافظه داخلی است. برای اجرای آن، Windows Key + R را فشار دهید، mdsched را تایپ کنید و Enter را فشار دهید.

از شما خواسته می‌شود دستگاه خود را دوباره راه‌اندازی کنید. سپس قبل از راه‌اندازی مجدد خودکار و بازگشت شما به دسک تاپ، برخی آزمایشات را انجام می‌دهد. هر مشکلی که پیدا کند در اعلانی در نوار وظیفه نمایش داده می‌شود.

متناوباً، می‌توانید Memtest را امتحان کنید. بیش از ۲۰ سال است که وجود دارد و به طور گسترده‌ای کاملترین ابزار آزمایش RAM شناخته می‌شود.

بیشتر بخوانید: راه کارهایی برای حل کند شدن کامپیوتر

خراب بودن RAM را در macOS بررسی کنید

Mac همچنین دارای تستر حافظه داخلی است. برای استفاده از آن، دستگاه خود را مجدداً راه اندازی کرده و D را در حالت بوت نگه دارید، سپس به صفحه تشخیصی منتقل می شوید.

در مدل های جدید، آزمایش حافظه باید به طور خودکار شروع شود. کاربران موجود در نسخه‌های قدیمی‌تر، باید برگه Hardware Tests را انتخاب کنند، کادر تأیید را در کنار گزینه Perform extended testing (انجام تست طولانی‌تر) علامت بزنند و روی Test کلیک کنند.

اگر می خواهید بررسی دقیق‌تری داشته باشید، Memtest روی Mac نیز کار خواهد کرد.

سخن پایانی

اگر حافظه RAM معیوب دارید، تنها یک راه حل وجود دارد: شما باید آن را تعویض کنید. اگر مطمئن نیستید که چگونه آن را نصب کنید، رایانه خود را نزد یک متخصص ببرید. اگر بخواهید خودتان این کار را انجام دهید و اشتباهی مرتکب شوید، ممکن است مشکلات جدی‌تری ایجاد کنید.

منبع: MUO

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *