6 روش برای رفع خطای شناسایی نشده SSD (SSD Not Recognized Error) در ویندوز 10

۶ روش برای رفع خطای عدم شناسایی SSD یا (SSD Not Recognized Error) در ویندوز ۱۰

درایوهای حالت جامد (SSD) مزایای زیادی نسبت به هارد دیسک‌های مغناطیسی سنتی دارند، به همین دلیل بسیاری از افراد در حال ارتقا HHD های خود به SSD می‌باشند. SSD ها یک مشکل مشترک دارند که توسط سیستم عامل ویندوز شناسایی نمی‌شوند. در این صورت، ممکن است SSD شما با وجود اتصال صحیح به رایانه، در این رایانه، File Explorer و Disk Management نشان داده نشود.

این مسئله می‌تواند به خصوص هنگام تنظیم SSD دردسرساز باشد. برای یادگیری نحوه رفع مشکل شناسایی SSD در ویندوز ۱۰، ادامه این مطلب از حرفه‌ای را بخوانید.

۱) بررسی کنید BIOS حافظه SSD را شناسایی می‌کند

قبل از شروع روش‌های احتمالی، می‌خواهید مطمئن شوید که SSD شما به درستی متصل شده و توسط BIOS (سیستم ورودی / خروجی پایه) شناسایی شده است. BIOS برنامه‌ای است که کامپیوتر شما را بوت می‌کند. این برنامه همچنین وظایف اساسی بین سیستم عامل و تعداد زیادی دستگاه متصل را کنترل می‌کند.

برای باز کردن منوی BIOS در رایانه، معمولاً باید کلید عملکرد صحیح را درست هنگام بوت شدن کامپیوتر فشار دهید. کلید خاص مورد نیاز می‌تواند برای تولیدکنندگان مختلف متفاوت باشد.

به عنوان مثال، در رایانه شخصی Dell، در آن قسمتی که آرم Dell ظاهر می‌شود، کلید F2 را فشار دهید. می‌توانید برای یافتن کلید عملکرد صحیح برای دسترسی به منوی BIOS برای رایانه خاص خود، در اینترنت جستجو کنید.

پس از ورود به منوی BIOS، به دنبال منوی Boot بگردید و بررسی کنید که آیا SSD در آنجا لیست شده است. اگر SSD در آنجا لیست شده است، می‌توانید راه حل‌های زیر را امتحان کنید و سعی کنید. اگر منوی BIOS حافظه SSD شما را تشخیص نمی‌دهد، ممکن است در سخت افزار معیوب مشکلی داشته باشید یا لازم باشد تنظیمات کنترل کننده SATA را در منوی BIOS پیکربندی کنید.

۲. تنظیمات SSD را پیکربندی کنید

اگر منوی BIOS شما SSD را لیست نکرده است، ممکن است لازم باشد دوباره تنظیمات SSD خود را انجام دهید. کنترل کننده SATA رابط سخت افزاری است که مادربرد را به هارد دیسک متصل می‌کند. اگر BIOS حافظه SSD شما را تشخیص نداد، می‌توانید حالت کنترل کننده SATA را تغییر دهید.

منوی BIOS برای سازندگان مختلف متفاوت است، بنابراین سعی کنید تنظیمات مشابه را در منوی BIOS مخصوص سازنده خود جستجو کنید.

برای پیکربندی تنظیمات کنترل کننده SATA مراحل زیر را انجام دهید:

 1. با فشار دادن کلید عملکرد مناسب، رایانه خود را مجدداً راه اندازی کرده و وارد منوی BIOS شوید.
 2. به گزینه‌های  Storage Options > Serial ATA > SATA Configuration یا تنظیمات مشابه بروید.
 3. IDE Compatibility Mode را انتخاب کنید.
 4. تغییرات را ذخیره کرده و رایانه خود را مجدداً راه اندازی کنید.

اکنون BIOS شما باید SSD را تشخیص دهد و پس از راه اندازی ویندوز ۱۰ می‌توانید از آن استفاده کنید.

۳. SSD مقدار دهی اولیه نشده است

هنگامی که SSD جدیدی دریافت کردید، باید برای استفاده از آن در ویندوز ۱۰ مقدار اولیه آن را تنظیم کنید. SSD آغاز نشده در File Explorer یا ابزار مدیریت دیسک نمایش داده نمی‌شود.

6 روش برای رفع خطای شناسایی نشده SSD (SSD Not Recognized Error) در ویندوز 10

اگر هنوز SSD خود را مقداردهی اولیه نکرده‌اید، می‌توانید در چند مرحله این کار را انجام دهید:

 1. Disk Management را در نوار جستجوی منوی شروع جستجو کنید، روی بهترین گزینه کلیک راست کرده و گزینه Run as administrator را انتخاب کنید.
 2. روی SSD که شناسایی نمی‌شود کلیک راست کرده و گزینه Initialize Disk را انتخاب کنید.
 3. در جعبه گفتگوی Initialize Disk، دیسک SSD مورد نظر برای شروع را انتخاب کنید و سبک پارتیشن را انتخاب کنید.
 4. برای شروع مقدار دهی اولیه دیسک، بر روی Ok کلیک کنید.
 5. پس از اتمام مرحله ۴، به Disk Management برگردید، روی SSD Volume خود راست کلیک کرده و New Simple Volume را انتخاب کنید.
 6. برای اختصاص حجم SSD و حرف درایو، دستورالعمل‌های روی صفحه را دنبال کنید.

پس از مقدار دهی اولیه SSD، توصیه می‌کنیم رایانه خود را مجدداً راه اندازی کنید تا تغییرات به درستی انجام شود. پس از راه اندازی مجدد، ویندوز ۱۰ باید SSD را شناسایی کند و شما می‌توانید از طریق File Explorer به آن دسترسی پیدا کنید.

۴. درایورهای کنترل کننده ذخیره سازی را به‌روز کنید

قبل از شروع به رفع اشکالات جدی، باید اطمینان حاصل کنیم که درایورهای کنترل کننده حافظه به‌روز هستند. درایور منسوخ می‌تواند باعث سوء عملکرد دستگاه‌ها شود و می‌تواند دلیل این باشد که ویندوز SSD شما را تشخیص نمی‌دهد.

6 روش برای رفع خطای شناسایی نشده SSD (SSD Not Recognized Error) در ویندوز 10

برای به‌روزرسانی درایورهای کنترل کننده ذخیره سازی مراحل زیر را انجا دهید:

 1. Device Manager را از منوی Start انتخاب کنید.
 2. به دنبال Storage controllers باشید و گروه را گسترش دهید.
 3. روی کنترل کننده حافظه راست کلیک کرده و روی Update driver کلیک کنید.
 4. Search automatically for updated driver software را انتخاب کنید.

ویندوز به طور خودکار هر به‌روزرسانی موجود را نصب می‌کند. سپس می‌توانید کامپیوتر خود را مجدداً راه اندازی کرده و File Explorer یا Disk Management tool را باز کنید تا بررسی کنید آیا ویندوز ۱۰ اکنون SSD را تشخیص می‌دهد یا خیر.

۵. برای شناسایی SSD، مشکلات حافظه را برطرف کنید

اغلب اوقات، مشکلات حافظه در ویندوز از شناسایی SSD جلوگیری می‌کند. ابزار Windows Memory Diagnostic می‌تواند عیب‌های RAM و دیسک سخت را شناسایی و برطرف کند. می‌توانید ابزار Windows Memory Diagnostic را به صورت زیر اجرا کنید:

 1. Windows Memory Diagnostic را از منوی Start جستجو کرده و بر روی بهترین گزینه کلیک راست کرده و بر روی Run as administrator کلیک کنید.
 2. کار ذخیره نشده خود را ذخیره کنید و اکنون Restart now and check for problems (recommended) را انتخاب کنید.

6 روش برای رفع خطای شناسایی نشده SSD (SSD Not Recognized Error) در ویندوز 10

رایانه شما اکنون دوباره راه اندازی می‌شود و تست تشخیصی به طور خودکار اجرا می‌شود. تکمیل این آزمون چند دقیقه طول خواهد کشید. پس از اتمام، رایانه شما به طور خودکار راه اندازی مجدد می‌شود و نتایج آزمایش را نشان می‌دهد.

سپس می‌توانید Disk Management یا File Explorer را باز کنید تا بررسی کنید آیا SSD اکنون توسط ویندوز ۱۰ شناسایی شده است یا خیر. سپس می‌توانید SSD را از Disk Management مقداردهی کنید همانطور که در بالا توضیح داده شد.

۶. اختصاص یا تغییر نام Drive

یک دلیل متداول در عدم شناسایی ویندوز ۱۰ از SSD، حرف درایو متناقض یا گم شده است. با تغییر یا اختصاص نام درایو جدید به SSD در ابزار مدیریت دیسک، می‌توانید به سرعت این مسئله را حل کنید.

برای تغییر حرف درایو SSD موارد زیر را انجام دهید:

 1. Disk Management را در نوار جستجوی منوی Start جستجو کنید، روی بهترین گزینه کلیک راست کرده و گزینه Run as administrator را انتخاب کنید.
 2. روی SSD خود کلیک راست کرده و Change Drive Letter and Paths را انتخاب کنید.
 3. اگر حرف درایو وجود ندارد، روی Add کلیک کنید یا برای تغییر حرف درایو موجود، روی Change کلیک کنید.
 4. حرف جدید درایو را از فهرست کشویی انتخاب کنید و برای انجام تغییرات روی تأیید کلیک کنید.

پس از انجام مراحل بالا، می‌توانید رایانه خود را دوباره راه اندازی کنید، ویندوز ۱۰ SSD را تشخیص می‌دهد. سپس می توانید از طریق File Explorer به SSD دسترسی پیدا کنید.

ویندوز ۱۰ موفق به شناسایی SSD نشد

SSD ها به سرعت در حال جایگزینی هارد دیسک‌ها هستند، اما مشکلات خاص خود را دارند. اگر SSD جدید شما توسط ویندوز ۱۰ شناسایی نشده باشد، ممکن است فقط یک مشکل نرم افزاری باشد که می‌تواند از طریق ابزار کمکی Disk Management رفع شود. ما امیدواریم که روش‌های فوق در حل مشکل شما کمک کند. ‘

اگر مشکل همچنان ادامه داشت، ممکن است بخواهید برای راه اندازی SSD خود به یک تعمیرکار مجاز مراجعه کنید.

منبع: MUO

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مطالب اخیر