راهنمای سفر به کاپادوکیا، ترکیه

در جنوب شرقی آنکارا، طبیعت و نبوغ انسانی باهم کاپادوکیای جادویی را شکل داده‌اند. به خودتان وقت کافی بدهید –غارهای متمایز منطقه و سازندها، باغ‌های میوه، مزارع و دامنه‌های جنگلی، پیاده‌روی‌های آهسته، اسب سواری، یا حتی بالن سواری میطلبد. در زمستان، برف بُعدی افسانه‌ای را به این منظره حیرت‌انگیز اضافه می‌کند.

تاریخچه کاپادوکیا

بهترین زمان سفر به کاپادوکیا

محل اقامت

آنچه باید در کاپادوکیا انجام داد

تفریحات شبانه در کاپادوکیا

غذاهای کاپادوکیا

بازار کاپادوکیا

تاریخچه کاپادوکیا

راهنمای سفر به کاپادوکیا، ترکیه

کاپادوکیا که در سال ۱۹۸۵ توسط یونسکو به فهرست میراث فرهنگی جهانی اضافه شد، منطقه ای در نِوشِهیر است. گفته می‌شود این منطقه از شگفتی‌های طبیعت وغنی از فرهنگ تاریخی، در طی سال‌ها به دلیل خاکسترهای آتشفشانی که بیش از ۶۰ سال پیش فوران کرده، رخ داده است. اولین انفجارها، یک لایه نرم به نام توف tuff را با سختی متفاوت ایجاد کرد. انفجارهای بعدی لایه‌ای دیگر از بالزات (مرمر سیاه) را تشکیل داد که مقاومتش از توف‌ها بیشتراست. در پایان فعالیت‌های آتشفشانی، به دلیل اثرات طبیعی مانند باد و باران، لایه‌های توف روی سطح فرسایش یافتند.

این ناحیه‌ بسیاری از تمدن‌های بشری را در خود جای داد و به عنوان منطقه‌ای مسکونی مورد استفاده قرار گرفت. ساختمان‌های مختلفی از این بخش مانند خانه‌ها و کلیساها تا به امروز باقی ماندند.

بهترین زمان سفر به کاپادوکیا

بهترین زمان سفر به کاپادوکیا

با توجه به اقلیم قاره‌ای کاپادوکیا، در ماه‌های زمستان آب و هوای مناسبی را برای سفر تجربه نخواهید کرد. بنابراین، بهترین زمان برای کسانی که می‌خواهند به این منطقه سفر کنند، آوریل و اکتبر است. در بهار و تابستان، گردشگران می‌توانند اوقات خوشی داشته باشند. به خصوص در بهار، سرسبزی اطراف، هوای صاف و معتدل به شما این امکان را می‌دهد تا شاهد مناظر دیدنی باشید. اگر قصد تور بالن دارید، نباید روزهای بارانی، باد و مه را انتخاب کنید. درنتیجه، بررسی شرایط آب و هوایی قبل از خرید بلیط بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید: راهنمای سفر به ترکیه

محل اقامت

محل اقامت در سفر به کاپادوکیا

به نظر می‌رسد کاپادوکیا که با فضایی تماشایی بازدیدکنندگان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، با محبوبیت در سال‌های اخیر اقامتگاه‌های خود را چند برابر کرده است. علاوه بر مفهوم استاندارد هتل، منطقه‌ای که با هتل‌های غاری مطرح می‌شود، به مردم امکان تجربه‌ای متفاوت را می‌دهد. هتل‌های غاری به دلیل ساختار آن، که در تابستان گرم و در زمستان سرد بود، به شکل صخره‌های تراشیده ساخته شد، که این امر باعث شده هوای بسیار متفاوتی در آن ایجاد شود.

آنچه باید در کاپادوکیا انجام داد

کاپادوکیا منطقه‌ای نیست که در سفری یک روزه بتوان آن را دید. قبل از بازدید از این منطقه، به شما توصیه می‌شود برای دیدن هر فریم زمان خود را به درستی برنامه‌ریزی کنید.

دره ایهلارا

دره ایهلارا کاپادوکیا

این منطقه که در آن به طور قابل توجهی به طبیعت‌گردی پرداخته می‌شود، ظاهر چشمگیری دارد. این دره که رودخانه ملندیز سال‌ها در آن جریان دارد، به دلیل فرسایش ظاهر امروزی را گرفته است. بنابراین، تصویر دیدنی‌تری را به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد. علاوه بر طبیعت صلح‌آمیز، یکی از مکان‌هایی است که به خاطر کلیساهای تاریخی ارزش دیدن دارد.

شهر زیر زمینی کایماکلی

شهر زیر زمینی کایماکلی کاپادوکیا

این سایت که یکی از مرموزترین بناهای منطقه است، گذشته‌ای تاریخی دارد که به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمیگردد. چهار طبقه از این ساختمان ۸ طبقه روشن و به روی عموم باز است. در داخل، دودکش‌های تهویه، مخازن شراب و آب، سالن، اتاق، و کلیساهایی وجود دارد.

پارک ملی گورمه

پارک ملی گورمه کاپادوکیا

این پارک که یکی از پر رفت و آمدترین مکان‌های گردشگران داخلی و خارجی است، توجه‌ها را به موزه روباز گورمه هم جلب می‌کند. منظره باشکوه صخره‌های شکل گرفته در اثر گدازه‌های آتشفشانی در سال‌های گذشته ارزش دیدن دارد.

تپه آرزو

تپه آرزو کاپادوکیا

این تپه در سال ۱۲۸۸ توسط وجیهی پاشا و به یادبود قلیچ اصلان ساخته شده است. تپه آرزو که مقبره یادبود قلیچ اصلان در آن واقع شده، یک مکان ایده‌آل برای کسانی است که می‌خواهند شهر را از منظر یک پرنده تماشا کنند. شما می‌توانید خاطرات خود را با مکانی که چشم‌اندازی باشکوه دارد، جاودانه کنید.

بیشتر بخوانید: راهنمای سفر به استانبول، ترکیه

قلعه اورتاهیسار

قلعه اورتاهیسار کاپادوکیا

گمان می‌رود این قلعه که بین اورگوپ و گورمه واقع شده، توسط بیزانسی‌ها ساخته شده باشد. این بنا که با وجود اتاق‌ها، تونل‌ها، و راهروهای بهم پیوسته تصویر عظیمی دارد، سفری زیبا را فراهم می‌سازد.

شهر زیرزمینی  درینکویو

می‌توان گفت کاپادوکیا با وجود شهرهای زیرزمینی خود سرزمینی متفاوت است. این میراث بی‌نظیر که توسط افراد مسن و بر اساس مکان، مناطق مسکونی، و برنامه‌های استراتژیکی ساخته شده است، هر ساله گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند. یکی از این مکان‌های کاپادوکیا، شهر زیرزمینی درینکویو، در فاصله ۳۰ کیلومتری نوشهیر قرار دارد. این مکان برای کسانی که می‌خواهند تجربه‌ای متفاوت به دست بیاورند، ارزش دیدن دارد.

زلو

زلو سفر به کاپادوکیا

منطقه زلو، جایی که دودکش‌های جن و پری به طور انبوه در آن قرار دارد، از ۳ دره تشکیل شده است. همچنین مشخص شده که در قرون ۹ و ۱۳ یک مرکز مذهبی و محل اسکان بود. علاوه بر این، صومعه‌ها و کلیساهای مختلف نیز به عنوان مراکز آموزشی در این منطقه قرار دارند. این واقعیت که بافت تاریخی تا به امروز باقی مانده، باعث شده در لیست دیدنی‌های کاپادوکیا قرار بگیرد.

دره رز

کاپادوکیا دره رز یا قرمز

این دره که چشم‌انداز بی‌نظیری دارد، مکانی است که در تور کاپادوکیا حتما باید از آن دیدن کرد. شما می‌توانید در رویاهای تاریخی و زیبایی‌های طبیعی گم شوید، در مسیرهای پیاده‌روی قدم بزنید، و حین نوشیدن چای با صدای پرندگان از لحظات شگفت‌انگیز لذت ببرید.

دره عشق

اینجا مکانی است که می‌توانید دودکش‌های جن و پری را از چشم یک پرنده ببینید. در عین حال، زیبایی زیاد صخره‌های اطراف به طور حتم شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. با این حال، این دره مکانی ایده‌آل برای سفر است که می‌توانید در آن قدم بزنید و بناهایی را که بوی تاریخ می‌دهند کشف کنید.

تور بالن

تور بالن راهنمای سفر به کاپادوکیا

کاپادوکیا به تورهای بالن خود مشهور است. گشتن در این شهر با پای پیاده یا ماشین، چند روز طول می‌کشد. اما اگر می‌خواهید به سرعت در این منطقه سفر کنید، بهترین راه تور بالن است. با مانور در میان خانه‌های سنگی، دودکش‌های جن و پری و باغ‌ها، می‌توانید از آسمان همه جای جغرافیای باشکوه کاپادوکیا را تماشا کنید. همچنین می‌توانید لحظات خوشی را با این زیبایی فراموش نشدنی تجربه کنید.

در هنگام تور بالن، می‌توانید بالن‌های مختلف رنگارنگی را در منطقه ببینید، زیرا شرکت‌های مختلفی در منطقه خدمات می‌دهند. ظرفیت هر بالن ۲ تا ۲۴ نفر است.

بیشتر بخوانید: راهنمای سفر به آنکارا، ترکیه

تفریحات شبانه در کاپادوکیا

تفریحات شبانه در کاپادوکیا

علاوه بر زیبایی‌های تاریخی، مراکز تفریحی نیز وجود دارد که توجه هر فردی را به خود جلب می‌کند. در کاپادوکیا/آوانوس، مکان‌هایی وجود دارد که رقص‌های محلی ترکی در آن به نمایش گذاشته می‌شود. برای کسانی که به موسیقی زنده علاقه دارند، گورمه مکانی ایده‌آل است. بیشتر کلوب‌های شبانه که جوانان را به خود جذب میکنند در اورگوپ واقع شده‌اند. می‌توانید با توجه به سلیقه خود انتخاب کرده و از تعطیلات لذت ببرید.

گردشگران خارجی که به کاپادوکیا سفر می‌کنند، معمولا عصرهای خود  را در مراسمات سنتی شبانه ترکیه می‌گذرانند. غذاها و نوشیدنی‌های فرهنگ ترکی را می‌توان در این مراسم یافت. رقص‌ها و موسیقی‌های سنتی ترکی نیز نمایش داده می‌شود.

بیشتر بخوانید: راهنمای سفر به آنتالیا، ترکیه

غذاهای کاپادوکیا

غذاهای کاپادوکیا

می‌توان گفت رستوران‌ها در اورگوپ، گورمه، اوچیسار که شگفتی‌های غذایی زیادی دارند، به خاطر کباب‌های معروف منطقه مبتکرانه هستند. علاوه بر این، هنگام بازدید از این مناطق توصیه می‌شود سوپ عروس، و تندیر را امتحان کنید.

بازار کاپادوکیا

بازار کاپادوکیا

سوغاتی‌های مختلفی در این منطقه وجود دارد که می‌توانید برای خود و عزیزانتان خریداری کنید. سوغاتی‌های ساخته شده از سنگ بسیار قابل توجه است. می‌توانید بسته به گزینه‌های نامحدود انتخاب کنید و خاطرات خود را به ثبت کنید.

در اکثر نقاط گردشگری می‌توانید سوغاتی تهیه کنید. در مرکز اورگوپ نیز فروشگاه‌های سوغاتی وجود دارد. بسیاری از هدایای بزرگ و کوچک را که نماد کاپادوکیا است را می‌توان در این فروشگاه‌ها خرید.

منبع: toursce

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر