دلایل درد قفسه سینه هنگام تنفس

دلایل درد قفسه سینه هنگام تنفس

گاهی اوقات، هنگام نفس کشیدن، قفسه سینه ما آسیب می‌بیند و دلایل زیادی وجود دارد. برخی از آنها کاملا جدی هستند، بنابراین نباید این مسئله را نادیده بگیرید. به طور کلی، درد قفسه سینه دلیل کافی برای مراجعه به پزشک در اسرع وقت است. بنابراین، دلایل درد قفسه سینه هنگام تنفس چیست؟ برای یافتن پاسخ به این سوال این مطلب را تا پایان بخوانید.

به طور معمول، درد قفسه سینه با مشکلات ریوی یا قلبی همراه است. این علامت توسط شرایط مختلف ایجاد می‌شود، اما درد قفسه سینه به تنهایی به شما کمک نمی‌کند تا مشکل را کشف کنید. به همین دلیل مراجعه به پزشک مهم است.

همانطور که می‌توانید بگویید، آسان نیست که درک کنید چرا هنگام نفس کشیدن ممکن است قفسه سینه شما آسیب ببیند. با این حال، برخی از رایج‌ترین دلایل را در ادامه بیان می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: بدبویی دهان: ۴ نکته عالی برای کنترل آن

Pleurisy (پلوریس)

دلایل درد قفسه سینه هنگام تنفس

پلوریس التهاب پرده جَنب است. پرده جَنب غشایی با دو لایه است. یکی از این لایه‌ها ناحیه داخلی قفسه سینه و لایه دیگر ریه‌ها را احاطه کرده است. هنگامی که ملتهب می‌شود، باعث درد بسیار شدید قفسه سینه می‌شود، که هنگام تنفس این درد بدتر می‌شود.

در حقیقت، علامت اصلی پلوریس درد است که هنگام تنفس افزایش می‌یابد. همچنین، برای افراد متاثر این امر معمول است که احساس کنند هوا کافی دریافت نمی‌کنند. این به این دلیل است که فرد سعی می‌کند خیلی آرام نفس بکشد تا باعث افزایش ناراحتی نشود. گاهی اوقات، درد به شانه‌ها و کمر گسترش می‌یابد.

گاهی اوقات، مایع بین دو لایه پرده جَنب جمع می‌شود. این به عنوان پلورا افیوژن (pleural effusion) شناخته می‌شود. اگر مایعات زیادی وجود داشته باشد، ریه را تحت فشار قرار می‌دهد که می‌تواند منجر به فروپاشی جزئی یا کامل آن شود. این باعث سرفه و افزایش تنگی نفس می‌شود.

بیشتر بخوانید: پیرچشمی یا خستگی چشم

Pericarditis (پریکاردیت)

پریکاردیت بیماری دیگری است که هنگام تنفس باعث درد قفسه سینه می‌شود. این وضعیت التهاب پریکارد است که غشایی است که قلب را احاطه کرده است. پریکارد دو لایه است و در صورت ملتهب شدن، سطح مایعات بین لایه‌ها افزایش می‌یابد. این به قلب فشار وارد می‌کند و پمپاژ آن را محدود می‌کند.

علامت اصلی پریکاردیت درد شدید در سمت چپ قفسه سینه است. این درد هنگام تنفس افزایش می‌یابد، به خصوص اگر تنفس عمیق انجام دهیم. همچنین، درد هنگام خوابیدن بدتر می‌شود و معمولاً با سرفه، تب و احساس ناراحتی عمومی همراه است.

آمبولی ریوی

آمبولی ریوی یک بیماری بالقوه کشنده است که وقتی لخته خون از یک قسمت از بدن به عروق ریوی می‌رسد، رخ می‌دهد. به طور کلی، این لخته خون از اندام تحتانی بدن ناشی می‌شود.

علائم آمبولی ریوی همیشه یکسان نیستند. با این حال، احساس درد در قفسه سینه بسیار معمول است، که با تنفس متوسط تا عمیق افزایش می‌یابد. علاوه‌بر این، باعث ایجاد سرگیجه، تحریک، اضطراب، غش و یا تشنج و سایر موارد می‌شود.

Pneumothorax (هواجَنبی یا پنوموتوراکس)

پنوموتوراکس، وضعیتی است که هنگام فرار هوا از ریه و نشست بین دنده و خود ریه رخ می‌دهد. این تجمع هوا فشار زیادی به ریه وارد می‌کند و مانع از گسترش طبیعی آن هنگام تنفس می‌شود.

علامت معمول پنوموتوراکس درد شدیدی در قفسه سینه است که با تنفس و سرفه افزایش می‌یابد. افراد همچنین ممکن است دچار تنگی نفس و تنگی قفسه سینه شوند. همچنین، گاهی اوقات باعث سرگیجه و سبکی سر، و همچنین رنگ پوست مایل به آبی، افزایش ضربان قلب و شوک می‌شود.

ذات الریه

دلایل درد قفسه سینه هنگام تنفس

ذات الریه ممکن است دلیل دیگر درد قفسه سینه هنگام تنفس باشد. این عفونت است که باعث التهاب در یکی یا هر دو کیسه هوای ریه می‌شود. این کیسه‌ها می‌توانند از مایع یا چرک پر شده و باعث سرفه‌ای قوی، بلغمی یا چرکی شوند. شدت ذات الریه متفاوت است و می‌تواند زندگی را تهدید کند.

یکی از علائم مشخص درد در قفسه سینه هنگام تنفس یا سرفه است. همچنین سرفه، خستگی، تب، لرز، حالت تهوع، استفراغ، تنگی نفس و در بعضی موارد، گمراهی یا تغییر در عملکرد ذهنی وجود دارد.

Costochondritis (کوستوکندریت)

کوستوکندریت التهابی است که در غضروف بین دنده‌ها و استخوان قفسه سینه یا جناغ ایجاد می‌شود. این التهاب باعث ایجاد درد شدید در قفسه سینه می‌شود، که اغلب به عنوان حمله قلبی اشتباه گرفته می‌شود.

درد با تنفس عمیق یا سرفه به طور محسوسی افزایش می‌یابد. علت این بیماری ناشناخته است، اما معمولاً پس از چند روز یا چند هفته خود به خود از بین می‌رود.

منبع: StepToHealth

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر