اسکنر اثر انگشت زیر صفحه نمایش چگونه کار می‌کند؟

اسکن اثر انگشت در صفحه نمایش چگونه کار می‌کند؟

اسکن اثر انگشت در صفحه نمایش مانند جادو است! صفحه را لمس می‌کنید، اثر انگشت شما را می‌خواند و سپس بلافاصله قفل تلفنتان را باز می‌کند. در ادامه این مطلب از حرفه‌ای در مورد این فناوری به صورت کامل بحث خواهیم کرد.

دور شدن از اسکنرهای فیزیکی

اسکن اثر انگشت در صفحه نمایش چگونه کار می‌کند؟

اسکن اثر انگشت، مانند سایر اشکال تشخیص بیومتریک، برای دستگاه‌های محاسباتی چیز جدیدی نیست. در حالی که چندین دهه است که اسکنرها روی لپ تاپ بوده‌اند، اولین تلفن همراهی که دارای این اسکنر بود، Pantech GI100 در سال ۲۰۰۴ است. با این وجود، به دلیل نیاز روزافزون به محافظت از داده‌های تلفن همراه، این تکنولوژی در دوران تلفن‌های هوشمند به طرز چشمگیری مورد استفاده قرار گرفت.

در سال ۲۰۱۳، آیفون ۵S اپل با راه اندازی Touch ID به اولین دستگاه موبایل اصلی در بازار ایالات متحده تبدیل شد که دارای اسکنر اثر انگشت است. اگرچه اپل به تدریج این ویژگی را با تشخیص چهره جایگزین کرده‌است، اسکنرهای اثر انگشت به عنوان استانداردی برای  همه تلفن‌های هوشمند شدند. اکثر آنها این ویژگی را در پشت یا کناره دستگاه قرار می‌دهند.

طی چند سال گذشته، تعدادب از تولیدکنندگان تلفن نیز اسکنرهای اثر انگشت فیزیکی را از رده خارج کرده‌اند. مانند اپل، برخی تأیید اثر انگشت را به طور کامل حذف کرده‌اند، اما دیگر تولیدکنندگان پد فیزیکی را با اسکنر اثر انگشت در صفحه جایگزین کرده‌اند. با این کار می‌توانید با قرار دادن انگشت خود روی یک منطقه خاص از نمایشگر تلفن، قفل تلفن خود را باز کنید.

بیشتر بخوانید: دوربین زیر نمایشگر چگونه کار می‌کند؟

فرآیند اسکن در صفحه نمایش

اسکن اثر انگشت در صفحه نمایش چگونه کار می‌کند؟

به طور کلی، فرآیند اسکن یکسان است، خواه یک طرح فیزیکی باشد یا برروی صفحه نمایش باشد.

معمولاً قسمت خاصی از صفحه، زیر یک منطقه اسکنر وجود دارد. وقتی انگشت خود را روی اسکنر قرار می‌دهید، با دوربین یا حسگر دیگر از انگشت شما عکس فوری می‌گیرد. سپس آن را با داده‌های بیومتریک تلفن شما مطابقت می‌دهد. اگر مطابقت داشته باشد، قفل تلفن شما فوراً باز می‌شود.

یکی از بزرگترین مشکلات اسکنرهای نمایشگر، منطقه اسکن نسبتاً کوچک است. این اغلب یک جعبه کوچک در یک چهارم پایین صفحه نمایش است. سازندگان تلفن غالباً راهنمایی را در نرم افزار گنجانده‌اند تا به شما نشان دهد که  کجا انگشت خود را قرار دهید. این حالت وقتی صفحه روشن است یا دستگاه شما از نمایشگرهای همیشه روشن (always-on displays) پشتیبانی می‌کند ، ظاهر می‌شود.

فرآیند اسکن می‌تواند آنی یا بسیار کند باشد. این احتمالاً به دلیل اختلافات زیاد بین دو فناوری اسکن انگشت می‌باشد.

نوری در مقابل اولتراسونیک

اسکن اثر انگشت در صفحه نمایش چگونه کار می‌کند؟

دو نوع اصلی اسکنر اثر انگشت در صفحه نمایش وجود دارد: نوری و اولتراسونیک.

اسکنرهای نوری، نور را روی انگشت شما می‌تابانند (که اغلب روی صفحه به صورت انیمیشن ظاهر می‌شود). سپس با استفاده از دوربین زیر صفحه از اثر انگشت شما عکس گرفته و از صحت آن اطمینان حاصل می‌کند. اگر اینگونه باشد، تلفنتان باز می‌شود.

بسیاری فکر می‌کنند اسکنر نوری از امنیت کمتری در این دو فناوری برخوردار است زیرا از یک دوربین ساده برای گرفتن عکس اثر انگشت استفاده می‌کند. با این حال، اغلب به طور قابل توجهی سریعتر است. بسته به بهینه سازی نرم افزار، می‌تواند به همان سرعتی برسد که حتی بهترین اسکنر اثر انگشت فیزیکی نیز دارد. اسکنرهای نوری را در تلفن های OnePlus و بسیاری از دستگاه‌های میان رده پیدا خواهید کرد.

به طور معمول اسکنرهای اولتراسونیک به عنوان بهترین فناوری در نظر گرفته می‌شوند. آنها به جای نور از امواج فراصوتی استفاده می‌کنند که به سمت ازانگشت شما پرتاب می‌کنند تا یک تصویر سه بعدی دقیق ثبت کنند. این روش مشابه روشی است که در دستگاه‌های سونوگرافی پزشکی استفاده می‌شود.

اسکنرهای اولتراسونیک به طور قابل توجهی ایمن‌تر از اپتیکال (نوری) هستند زیرا جعل تصویر سه بعدی اثر انگشت بسیار سخت‌تر است. آنها همچنین از اسکنرهای نوری پایدارتر هستند و در شرایط چالش برانگیزتری مانند دستان خیس یا کثیف کار می‌کنند. این سونوگرافی‌های کوچک را می‌توانید در دستگاه‌های پیشرفته مانند سری Galaxy سامسونگ پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید گوشی اندرویدی مناسب

آینده فناوری یکپارچه

اسکن اثر انگشت در صفحه نمایش چگونه کار می‌کند؟

اسکنرهای اثر انگشت در صفحه نمایش بخشی از برنامه بزرگ تولید کنندگان گوشی‌های هوشمند برای به حداقل رساندن نفوذهای قابل مشاهده است. اینها شامل دکمه‌ها، دوربین‌ها ، سنسورها، بلندگوها، پورت‌ها و فضای حاشیه استفاده نشده است.

در کنار افزایش اسکنرهای نمایشگر، شرکت‌ها همچنین برای بهبود نسبت نمایشگر به بدنه، دوربین‌های جلویی را به نمایشگر اضافه کرده‌اند. این همزمان است با از بین بردن جک هدفون و شرکت‌هایی که برای ایجاد هدفون بی‌سیم برای تلفن‌های خود رقابت می‌کنند.

در آینده، ممکن است ویژگی‌های بیشتری به زیر صفحه منتقل شوند. بلندگوهای زیر نمایشگر به شما امکان گوش دادن به تماس‌ها و صدای استریو را می‌دهند. همچنین یک دوربین زیر نمایشگر که به شما امکان می‌دهد بدون شکاف، برش یا بازشوی مکانیکی عکس پرتره بگیرید.

ممکن است شاهد ورود این طرح‌های یکپارچه محصول به دستگاه‌های جریان اصلی بیشتری باشیم. سامسونگ از برنامه‌های خود برای ادغام فناوری دوربین زیر نمایشگر در دستگاه‌های آینده خبر داده است. همچنین شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه اپل ممکن است پورت شارژ آیفون را برداشته و شارژ بی سیم را به طور کامل انجام دهد. فناوری MagSafe قطعاً به این امر کمک خواهد کرد.

منبع: HowToGeek

 

 

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    مطالب اخیر