• صفحه خانگی
 • >
 • مهم
 • >
 • اینفوگرافیک چیست؟ بخش پنجم: اینفوگرافیک چگونه کار می‌کند

اینفوگرافیک چیست؟ بخش پنجم: اینفوگرافیک چگونه کار می‌کند

اینفوگرافیک چیست؟ بخش پنجم: اینفوگرافیک چگونه کار می‌کند

اینفوگرافیک‌ها با تحریک ادراک بصری ما، برای پردازش موثر تصاویر کار می‌کنند. هرچند هیچ تصویری باعث درک بصری به روش مورد نظر نمی‌شود. در حقیقت، برخی از انواع تصاویر نتیجه معکوس می‌دهند. به عنوان مثال استفاده بیش از حد از رنگ می‌تواند اینفوگرافیک را غیرقابل خواندن کند. تمایل به پر کردن فضای خالی، که یک گرایش روانشناختی رایج است، منجر به گم شدن پیام اینفوگرافی می‌شود. روش‌های زیادی برای سوء استفاده از طراحی اینفوگرافی وجود دارد. برخی از آنها کاملاً رایج است.

به طور خلاصه، برای اینکه اینفوگرافی مطابق با هدف کار کند، باید از قوانین ادراک بصری پیروی کند. سه گروه وجود دارد:

 1. استنباط ناخودآگاه
 2. ادراک گشتالت
 3. ثبات ادراکی

استنباط ناخودآگاه به ما می‌گوید که افراد بر اساس تجربیات قبلی خود، از داده‌های ناقص درباره اینفوگرافیک شما فرض و نتیجه گیری می‌کنند. به آنچه مخاطب شما از قبل می‌داند، فکر کنید. آنها خودشان را روی هر چیزی که به آنها نشان دهید، نشان می‌دهند. اگر تضادی وجود داشته باشد، منجر به سردرگمی می‌شود.

اینفوگرافیک چیست؟ بخش پنجم: اینفوگرافیک چگونه کار می‌کند

گشتالت به معنای “الگو” و “کل” ترجمه می‌شود. نظریه گشتالت به دنبال توضیح این مساله است که چگونه مردم مولفه‌های بصری مجزا را به عنوان کل درک می‌کنند. با توجه به این نظریه، هشت عامل اصلی وجود دارند که مشخص می‌کنند چگونه ادراک بصری ما به طور خودکار عناصر را به الگوها تبدیل می‌کند:

 1. مجاورت: اشیاء واقع در نزدیکی یکدیگر با یکدیگر مرتبط هستند.
 2. شباهت: اشیاء مشابه با هم مرتبط هستند.
 3. بسته شدن: اشیاء ناقص به عنوان کامل درک می‌شوند.
 4. تقارن: اجسام متقارن در یک گروه قرار دارند.
 5. سرنوشت مشترک (یا حرکت مشترک): اجسامی که با هم حرکت می‌کنند با هم مرتبط هستند.
 6. تداوم: هر جایی که باشد یک شی باید یکسان به نظر برسد.
 7. گشتالت خوب: اولویت برای الگوهای منظم، ساده است.
 8. تجربه گذشته: عناصر طبق تجربه گذشته یک ناظر، درک می‌شوند.

ثبات ادراکی تعصب ما به نفع دیدن چیزهایی است که گویی تغییر نمی‌کنند. یک نمونه از این موارد افرادی است که در اتاق با چراغ قرمز به تخم مرغ نگاه می‌کنند و هنوز فکر می‌کنند تخم مرغ سفید را می‌بینند. در حقیقت، تخم‌ها صورتی یا قرمز به نظر می‌رسند. اما یک شخص می‌داند که تخم‌ها سفید هستند و اطلاعات دریافت شده از چشم را با اطلاعات مغز نادیده می‌گیرد. ما انواع مختلفی از این تعصب را نسبت به رنگ‌ها، اشکال، نور، فاصله و حتی افراد داریم. اگر کسی را با شخص دیگری اشتباه گرفته‌اید زیرا او را در مکانی غیر منتظره دیده‌اید، ثبات ادراکی را تجربه کرده‌اید.

مردم به اینفوگرافیک شما نگاه می‌کنند و به دنبال تخم‌های سفید می‌گردند. به عنوان مثال، ممکن است شما تخم‌های بلدرچین را با لکه‌های قهوه‌ای نشان دهید. از راه دور، ممکن است تخم بلدرچین را بعنوان برخی از حشرات اشتباه بگیرند، زیرا تخم بلدرچین بسیار نادر است.

از آنجا که هر اینفوگرافیک دنیای خیالی خود را به خواننده ارائه می‌دهد، ما باید آزمایش کنیم که افراد دیگر واقعیت ما را به همان روشی که ما می‌بینیم، خواهند دید. قوانین درک بصری به ما می‌گوید که چه کاری نباید انجام دهیم. آنها به شما یاد نمی‌دهند که چگونه یک اینفوگرافیک ایجاد کنید اما به شما کمک می‌کنند تا آن را از بین نبرید. برای اکثر افرادی که در هنر آموزش ندیده‌اند، این قوانین بصری قابل درک نخواهد بود. نقض آنها بسیار آسان خواهد بود. این بدین خاطر است که هنر در اکثر مدارس به عنوان بخشی از ﺁموزش عمومی بطور جدی ﺁموزش داده نمی‌شود. بنابراین نمی‌توان تعجب کرد که سواد بصری اکثر بزرگسالان در سطح کلاس ۵ است. حتی افراد بسیار باهوش نیز ممکن است متوجه اشتباهات فاحش در طراحی نشوند. تا وقتی این قوانین را مطالعه می‌کنید جای نگرانی نیست. یادگیری آنها کاملاً آسان است زیرا همه آنها بصری هستند.

آینده اینفوگرافیک

نابودی و مرگ اینفوگرافیک‌ها یکی از موضوعات محبوب است.  اما اینفوگرافیک‌ها مرده نیستند. در حقیقت، آنها بیش از هر زمان دیگری زنده هستند. علاقه به جستجوی اینفوگرافیک بدون هیچ گونه وقفه‌ای همچنان در حال رشد است. تکامل تعریف آن، افزایش ترافیک جستجو، تعداد دوره‌های دانشگاهی در زمینه طراحی اینفوگرافیک، همگی به منفجر شدن محبوبیت اینفوگرافی‌ها اشاره دارد. هنوز روز اول است.

اینفوگرافی به عنوان وسیله‌ای برای نمایش بسیاری از اطلاعات در قالب استاتیک، غیرقابل تعویض است و به حیات خود ادامه می‌دهد. ناگزیر، آنها تکامل یافته‌تر خواهند شد. جدا از محبوبیت آشکار در ارتباطات و بازاریابی، فکر می‌کنم اینفوگرافیک‌ها نقش بیشتری در این بخش‌ها بازی کنند:

۱) آموزش اینفوگرافیک

معلمان در حال حاضر با موفقیت از اینفوگرافیک به عنوان ابزار دیداری استفاده می‌کنند. بسیاری هنوز منابع مالی لازم برای ایجاد اینفوگرافیک با کیفیت بالا را ندارند. این وضعیت احتمالاً تغییر خواهد کرد زیرا برخی از شرکت‌های رسانه‌ای فعالانه اینفوگرافیک‌های مربوط به آموزش و پرورش را تولید می‌کنند.

۲) علم داده

حجم داده‌های جمع آوری شده آنلاین هر ساله دو برابر می‌شود. استخراج برای بینش در حجم فزاینده داده‌ها، خواسته‌های جدیدی را برای اینفوگرافی ایجاد می‌کند تا اطلاعات بیشتری، با دقت بیشتری و با بینش معنادار و انسانی بیشتری نشان دهد.

اینفوگرافیک ارزش سرمایه گذاری شما را دارد

داده‌ها نفت جدید هستند اما برخلاف پالایشگاه نفت که فقط باید از یک استاندارد فنی با کیفیت برخوردار باشد، شما می‌توانید داده‌ها را بی حد و اندازه استخراج کنید. این شانس وجود دارد که معادل نقشه مترو، صنعت خود را بسازید. نوعی گرافیک همیشه سبز که همه افراد در زمینه شما می‌دانند. ویکی پدیا را تجسم کنید، یا جهان را فراتر از مرزهای شناخته شده آن ترسیم کنید، یا شاید بتوانید روانشناسی انسان در مورد خودباوری را تجسم کنید.

مشکل ارتباطی شما هر چه باشد، به هر حال کاملاً قابل حل است. بله، به سادگی یافتن کلمات مناسب یا تصاویر زیبا نیست. این در مورد یافتن تعادل بین منطق و احساسات، دقت و معنی، متن و تصویر، سادگی و پیچیدگی است.

اگر می‌دانستیم چه چیزی فردا مهم خواهد بود، برقراری این تعادل آسان خواهد بود. ما نمی‌دانیم، فردا یک راز است. آنچه ما داریم عدم اطمینان در مورد آینده و گذشته‌ای است که باید به آن نگاه کنیم. به همین دلیل، تنها نوع اینفوگرافیک که امروز می‌تواند در آن سرمایه گذاری کند، نوعی است که در طول زمان مقاومت می‌کند. اینفوگرافی همیشه سبز. این نوع اینفوگرافیک دانش عینی را نشان می‌دهد که دارای ارتباط طولانی مدت است. این مربوط به آنچه اکنون مهم است نیست. این در مورد چیزی است که همیشه مهم است. به عنوان مثال، این در مورد این نیست که “شما باید برای راه اندازی بذر خود بودجه راه اندازی کنید”. این در مورد “چگونه شروع به کار کردن است” است (اینفوگرافیک همیشه سبز من).

این ما را به این دلیل واقعی تبدیل می‌کند که چرا اینجا هستیم، “اینجا” مانند “چرا ما اینجا هستیم در این کره خاکی.” من امیدوارم که خیلی گستاخانه نباشد که بگویم شما این را می خوانید، زیرا می خواهید کارتان مهم باشد. نه فقط امروز، بلکه فردا نیز. اینکه شما می‌خواهید چیزی بسازید که دوام داشته باشد و حتی ممکن است بیشتر از سن شما باشد.

شما در این آرزو تنها نیستید. طراحی بی انتها امکان پذیر است. ما این را می‌دانیم زیرا آن را از افرادی یاد گرفته‌ایم که مدتها قبل از ما زندگی می‌کردند. با در نظر گرفتن این تصویر بزرگ، ممکن است پرده از بین برود و ما یک راه حل بازاریابی چند میلیون دلاری یا ایجاد یک وبلاگ جدید برای خود خواهیم دید.

منبع: adioma

بیشتر بخوانید: بخش اول: چرا اینفوگرافیک؟

بیشتر بخوانید: بخش دوم: داستان اینفوگرافیک‌ها

بیشتر بخوانید:  بخش سوم: تعریف اینفوگرافیک

بیشتر بخوانید: بخش چهارم: انواع اینفوگرافیک

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جدیدترین مطالب