نحوه تغییر رمز عبور Wi-Fi در ویندوز 10

نحوه تغییر رمز عبور Wi-Fi در ویندوز ۱۰

آیا باید رمز عبور Wi-Fi خود را تغییر دهید؟ شاید هنگام تنظیم روتر خود گذرواژه پیش فرض را تغییر نداده باشید و بخواهید آن را روی گذرواژه امن‌تری تنظیم کنید. سناریوی شما هرچه باشد، به شما نشان خواهیم داد که چگونه رمز عبور Wi-Fi خود را در ویندوز ۱۰ تغییر دهید.

نحوه تغییر رمز عبور Wi-fi در ویندوز ۱۰

اگر می‌خواهید رمز عبور Wi-Fi خود را در ویندوز تغییر دهید، احتمالاً می‌خواهید یکی از دو کار زیر را انجام دهید. یکی از آنها تغییر رمز ورود شبکه Wi-Fi روتر شما است که همه دستگاه‌ها برای اتصال از آن استفاده می‌کنند. مورد دیگر تغییر رمز ورود Wi-Fi است که ویندوز برای شبکه شما ذخیره کرده است.

ما این موارد را به ترتیب بررسی خواهیم کرد:

چندین دلیل خوب برای تغییر رمز عبور Wi-Fi شما وجود دارد. شاید شما در گذشته از یک رمز عبور ضعیف استفاده کرده‌اید و می‌خواهید آن را قوی‌تر کنید. شاید شخصی که دیگر به او اعتماد ندارید رمز ورود داشته باشد و شما نمی‌خواهید او به شبکه شما دسترسی پیدا کند. به هر حال، تغییر رمز ورود به شبکه Wi-Fi فقط چند لحظه طول می‌کشد.

چگونه آدرس IP روتر خود را پیدا کنیم

هنگامی که می‌خواهید رمز عبور Wi-Fi خود را تغییر دهید، باید به روتر خود وارد شوید و تنظیمات را در آنجا انجام دهید. برای انجام این کار، باید آدرس IP آن را بدانید.

ساده‌ترین راه برای یافتن این مسئله کلیک راست روی دکمه Start و انتخاب Command Prompt یا Windows PowerShell است. در آنجا، دستور ipconfig را تایپ کنید، لیستی از اطلاعات را مشاهده خواهید کرد.

آدرس IP روتر شما در کنار Default Gateway ذکر شده است. معمولاً چیزی در حدود ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ یا موارد مشابه است.

نحوه تغییر رمز عبور Wi-Fi در ویندوز 10

چگونه رمز عبور Wi-Fi خود را تغییر دهیم

اکنون، این آدرس IP را در نوار آدرس در مرورگر خود وارد کنید، سپس باید به بخش تنظیمات روتر خود وارد شوید. این رمز عبور با آنچه برای اتصال دستگاه‌ها به شبکه خود استفاده می‌کنید متفاوت است. اگر آن را تغییر نداده‌اید، احتمالاً چیزی عمومی مانند password یا admin است.

در گوگل شماره مدل روتر خود را جستجو کنید تا به شما کمک کند رمز ورود پیش فرض را پیدا کنید. به همین دلیل، برای امنیت بیشتر شبکه Wi-Fi خود باید بلافاصله رمز عبور روتر را تغییر دهید.

نحوه تغییر رمز عبور Wi-Fi در ویندوز 10

پس از ورود به سیستم، دستورالعمل‌های دقیق برای تغییر رمز عبور Wi-Fi شما به مدل روتر شما بستگی دارد. به طور کلی، می‌توانید به دنبال بخشی مانند Wireless یا WLAN باشید. این گزینه باید برای تغییر رمز عبور شبکه شما و سایر ویژگی‌ها باشد.

توجه داشته باشید که به محض تغییر رمز ورود Wi-Fi، برای اتصال مجدد آنها باید رمز ورود جدید را دوباره در همه دستگاه‌های خود وارد کنید. تا زمانی که رمز عبور به‌روز شده را وارد نکنید، نمی‌توانید به درستی به شبکه متصل شوید.

نحوه تغییر رمزعبور ذخیره شده Wi-fi در ویندوز ۱۰

اکنون به سناریوی دوم می‌رویم: تغییر رمز عبور Wi-Fi که ویندوز ۱۰ برای دستگاه شما ذخیره کرده است. با این کار می‌توانید زمانی که گذرواژه Wi-Fi خود را اشتباه تایپ کردید، یا اگر گذرواژه Wi-Fi خود را تغییر داده‌اید و باید رمز جدید را وارد کنید، می‌توانید از روش زیر برای انجام این کار استفاده کنید.

می‌توانید با حذف شبکه از رایانه و اتصال مجدد با رمز ورود، رمزعبور ذخیره شده را نیز تغییر دهید. برای انجام این کار، به Settings > Network & Internet > Wi-Fi بروید. روی Manage known networks کلیک کنید تا تمام شبکه‌های Wi-Fi را که رایانه شما به آنها متصل کرده است نشان دهد.

اکنون شبکه‌ای را که می‌خواهید رمز عبور آن را تغییر دهید، انتخاب کنید و برای پاک کردن آن از روی رایانه، روی Forget کلیک کنید. بعد از این کار، روی نماد شبکه در System Tray خود کلیک کنید، نام شبکه خود را دوباره انتخاب کنید و با وارد کردن رمز ورود جدید مجدداً اتصال برقرار کنید.

نحوه تغییر رمز عبور Wi-Fi در ویندوز 10

اگر همه چیز درست کار کند، رایانه شما با گذرواژه جدید دوباره به شبکه متصل می‌شود.

سخن پایانی

اکنون می‌دانید که چگونه گذرواژه Wi-Fi را برای کل شبکه خود تغییر دهید، همچنین گذرواژه‌ای را که ویندوز شما برای اتصال به شبکه استفاده می‌کند به‌روز کنید. این کار دشواری نیست – فقط مطمئن شوید که رمز ورود خود را در مکانی امن ضبط کرده‌اید تا آن را گم نکنید.

منبع: MakeUseOf

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    مطالب اخیر