نحوه بررسی خنک کننده / ضد یخ خودرو

نحوه بررسی خنک کننده / ضد یخ خودرو

رادیاتور خودرو شما موتور را خنک می‌کند و برای انجام این کار به آب و ضد یخ نیاز دارد. هنگام بررسی سطح مایع در سیستم خنک کننده، نکات زیر را به خاطر بسپارید:

به جای اینکه درپوش رادیاتور را باز کنید، فقط بررسی کنید که آیا مایع به خط “کامل (Full)” در کنار مخزن مایع خنک کننده نشان داده شده است یا نه. این بخشی از سیستم بازیابی خنک کننده است. اگر مایع به خط “کامل” نرسید، بطری را باز کنید و یک مخلوط ۵۰/۵۰ آب و مایع خنک کننده به آن اضافه کنید. برخی از خنک کننده‌ها از قبل مخلوط شده‌اند، بنابراین بطری را بررسی کنید تا ببینید آیا باید آب اضافه کنید یا فقط همانطور که هست استفاده کنید.

نحوه بررسی خنک کننده / ضد یخ خودرو

فقط در مواقع اضطراری باید به سیستم خنک کننده آب اضافه کنید. اکثر موتورهای مدرن دارای سرسیلندرهای آلومینیومی هستند که به خصوصیات ضدخوردگی ضد یخ نیاز دارند. مخلوط مایع یا خنک کننده ۵۰/۵۰ معمولاً کافی است.

برخی از سیستم‌های بازیابی خنک‌کننده تحت فشار قرار می‌گیرند و به جای یک کلاهک معمولی، یک کلاهک فشار رادیاتور دارند. برخی از خودروهای قدیمی فاقد مخزن خنک کننده هستند، بنابراین برای بررسی و افزودن خنک کننده، باید درپوش رادیاتور را باز کنید.

هرگز ماده خنک کننده را به موتور داغ اضافه نکنید! در صورت نیاز به افزودن مایعات بیشتر، صبر کنید تا موتور خنک شود تا از احتمال سوختن یا ترک خوردن بلوک موتور جلوگیری کنید. در هنگام گرم بودن موتور درپوش‌های این دو سیستم را باز نکنید. اگر این کار را انجام دهید، ممکن است خنک کننده گرم خارج شود.

  • ماده خنک کننده معمولاً قرمز، سبز، آبی یا زرد است. اگر بی رنگ به نظر میرسد، زنگ زده به نظر می رسد یا چیزهایی در آن شناور است، سیستم خنک کننده خود را شستشو دهید و مایع خنک کننده جدید اضافه کنید.
  • اگر مایع خنک کننده دارای سطح لجن و روغنی است، فوراً وسیله نقلیه را نزد مکانیک خود ببرید تا نشت واشر داخلی سر را بررسی کند. مرکز خدمات تجهیزات ویژه‌ای برای انجام این بررسی دارد.
  • در حالی که با سیستم خنک کننده خودرو درحال سروکله زدن هستید، شلنگ‌های رادیاتور را نیز احساس مشاهده می‌کنید. آنها شلنگ‌های بزرگی هستند که به قسمت بالا می‌روند و از پایین رادیاتور خارج می‌شوند. در صورت نشت، ترک خوردگی، برآمدگی یا له شدن، باید جایگزین شوند.

منبع: dummies

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *