نحوه بررسی فیوزهای خودرو

نحوه بررسی فیوزهای خودرو

یک فیوز، یک دستگاه مقاومت پایین است که مدار را از بار اضافی محافظت می‌کند. فیوز یک سیم کوتاه است که طوری طراحی شده است که هنگام مواجه شدن با جریان الکتریکی زیاد، ذوب و تجزیه شود.  فیوز به صورت سری در مدارای که از آن محافظت می‌کند متصل شده است.

یک فیوز سوخته شده معمولاً باعث اتصال کوتاه برق یا اتصال بیش از حد بار می‌شود. رایج‌ترین فیوز برای سوختن در اتومبیل، خروجی برق ۱۲ ولت است که به آن فندک سیگار نیز می‌گویند. این امر معمولاً به دلیل جا گذاشتن شارژر تلفن همراه برای مدت طولانی در آن اتفاث می‌افتد.

بیشتر بخوانید: نحوه بررسی سطح روغن خودرو

یک جعبه فیوز در ماشین قرار دارد و فیوزها را در خود جای داده است. بعضی از اتومبیل‌ها دارای جعبه فیوزهای متعدد با فیوزهای مختلف هستند. اگر یک چیز الکتریکی در خودروی شما به طور ناگهانی از کار افتاد، با بررسی جعبه فیوز شروع کنید و از یک مکانیک معتبر کمک بگیرید تا نگاهی بیندازد و مشکلات الکتریکی را تشخیص دهد.

جعبه فیوز را پیدا کنید

مواد مورد نیاز:

  • چراغ قوه
  • انبر کشنده فیوز
  • نور تست

بیشتر اتومبیل‌ها بیش از یک جعبه فیوز دارند – حتی ممکن است بعضی از وسایل نقلیه دارای سه یا چهار جعبه باشند. تولیدکنندگان خودرو بسته به نوع ساخت خودرو تمایل دارند جعبه‌های فیوز را در مکان‌های مختلف نصب کنند. برای تعیین محل جعبه فیوز مورد نیاز و همچنین تعیین اینکه کدام فیوز هر مدار را کنترل می‌کند، بهتر است به دفترچه راهنمای خود مراجعه کنید.

فیوزها را به صورت بصری بازرسی کنید

نحوه بررسی فیوزهای خودرو

در بیشتر جعبه‌های فیوز نموداری وجود دارد که نام و محل هر فیوز را نشان می‌دهد.

مرحله ۱: فیوز را بردارید. در حالی که ماشین کاملاً خاموش است، فیوز مورد نظر را پیدا کرده و با گرفتن محکم آن با انبر فیوز که در جعبه فیوز قرار دارد، آن را خارج کنید.

نحوه بررسی فیوزهای خودرو

مرحله ۲: فیوز را بازرسی کنید. فیوز را به سمت نور نگه دارید و سیم فلزی را از نظر آسیب دیدگی یا شکستگی بررسی کنید. اگر هرکدام از این مشکلات را دیدید، باید فیوز را تعویض کنید.

بیشتر بخوانید: ۵ نشانه که باید فیلتر هوای اتومبیل خود را عوض کنید

از چراغ تست استفاده کنید

اگر برای تعیین محل فیوز خاصی نمودار فیوز ندارید، می توانید هر فیوز را به صورت جداگانه با چراغ تست، آزمایش کنید.

مرحله ۱: سوئیج را باز کنید: سوئیچ را باز کنید به صورتی که موتور خاموش باشد.

نحوه بررسی فیوزهای خودرو

مرحله ۲: فیوز را با چراغ تست بازرسی کنید. گیره چراغ تست را به هر قسمت فلز خالی وصل کنید و از لامپ چراغ تست برای لمس هر انتهای فیوز استفاده کنید. اگر فیوز خوب باشد، چراغ آزمایش در دو طرف فیوز روشن می‌شود. اگر فیوز خراب باشد، فقط یک طرف چراغ تست را روشن می‌کند.

نکته: از چراغ تست ایمن کامپیوتر استفاده کنید. ترجیحاً یک چراغ LED باشد، زیرا ممکن است فیوزهای ناشناخته با چراغ تست سبک قدیمی‌تر جریان زیادی را بکشند. اگر فیوز کیسه هوا را آزمایش کنید، ممکن است بسوزد – بنابراین مراقب باشید!

تعویض فیوز

پس از شناسایی فیوز آسیب دیده، حتماً فیوز همان نوع و درجه آمپر را جایگزین کنید.

شناسایی و تعویض فیوز آسیب دیده به تنهایی می‌تواند در وقت و هزینه شما صرفه جویی کند. با این حال، اگر همان فیوز به طور مکرر در حال سوختن است و یا اگر برخی از اجزای الکتریکی کار نمی‌کنند، توصیه می‌شود برای بازرسی از سیستم برق، به یک مکانیک معتبر مراجعه نمایید تا دلیل سوختن فیوز را شناسایی کرده و جعبه فیوز یا فیوز را برای شما جایگزین کند.

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *