نحوه بررسی سطح روغن خودرو

نحوه بررسی سطح روغن خودرو

اگر رانندگی می‌کنید، احتمالاً اغلب به شما گفته می‌شود که مراقب روغن خودرو باشید. حالا این به چه معناست؟ اصولاً باید به سطح روغن و همچنین رنگ آن توجه کنید. اکنون، اگر قبلا روغن را بررسی نکرده‌اید، احتمالاً نمی‌دانید کدام قسمت را باید جستجو کنید. در ادامه این مطلب، با نحوه بررسی سطح روغن اتومبیل خود آشنا خواهید شد.

مراحل بررسی روغن اتومبیل

آماده‌اید که ببینید وسیله نقلیه شما در رابطه با روغن چگونه کار می‌کند؟ در زیر مراحل بررسی روغن ماشین را بیان کرده‌ایم.

نحوه بررسی سطح روغن خودرو

  • وسیله نقلیه خود را روی یک سطح هموار پارک کنید و منتظر خنک شدن موتور شوید.
  • پس از خنک شدن، در کاپوت را بالا زده و میله اندازه گیرى روغن موتور را پیدا کنید. دسته میله اندازه گیرى روغن موتور احتمالاً به رنگ زرد یا نارنجی روشن خواهد بود.
  • میله را بیرون بیاورید و انتهای آن را با دستمال کاغذی پاک کنید تا تمیز شود.
  • میله اندازه گیرى روغن موتور را کاملاً وارد کنید. آن را یک بار دیگر بیرون بیاورید و سطح روغن را نگاه کنید. روغن شما هرگز نباید بالاتر از بالاترین نقطه (max) یا زیر پایین ترین نقطه (min) باشد.
  • به رنگ روغن توجه کنید. روغن تازه به رنگ کهربایی است. هرچه مقدار بیشتری ضایعات در روغن جمع شود، تیره‌تر می‌شود.
  • میله اندازه گیرى روغن موتور را دوباره پاک کنید و دوباره وارد کنید. وقتی کارتان تمام شد گاپوت را ببندید.

بهتر است مرتباً روغن خودرو را چک کنید. به این ترتیب خواهید دید که آیا به دلیل نشتی روغن به سرعت در حال کاهش است یا روغن شما بیش از حد کثیف است و خودرو نمی‌تواند به درستی کار کند. این کار باید انجام شود حتی اگر تازه روغن وسیله نقلیه را تعویض کرده‌اید، به خصوص اگر به نشتی مشکوک هستید.

آیا نمی‌دانید هر چند وقت باید روغن خودرو را عوض کنید؟ قاعده کلی تغویض روغن معمولی هر سه ماه یا ۳۰۰۰ مایل (۴۹۰۰ کیلومتر) است، اگر خودریتان جدید است ممکن است این مقدار کمی بیشتر باشد. اگر مطمئن نیستید که اتومبیل شما نیاز به تعویض روغن دارد، با مکانیک خود صحبت کنید یا از کتابچه راهنمای خودرو استفاده نمایید.

منبع: broadwaycredit

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *