چگونه سلامت باتری آیفون را بررسی کنیم

iOS شامل چندین ابزار مفید برای نمایش میزان ماندگاری باتری آیفون و همچنین برنامه‌هایی است که بیشترین میزان مصرف باتری شما را دارند. با این حال، هیچ یک از این ابزارها در مورد سلامتی طولانی مدت باتری چیزی به شما نمی‌گویند، که به همان اندازه مهم است.

سلامت باتری در مقابل عمر باتری

سلامت باتری متفاوت از دوام باتری است. دوام باتری مشخص می‌کند که باتری شما با یک بار شارژ چه مدت دوام می‌آورد، اما سلامتی باتری شما تعیین می‌کند که عمر باتری شما به مرور کاهش می‌یابد. بعد از گذشت یک سال، عمر باتری شما به اندازه تلفن جدید نیست و با گذشت سال‌ها رو به تخریب است.

اگر تا به حال مجبور شده‌اید که تلفن قدیمی خود را به طور مداوم شارژ کنید زیرا باتری فقط چند ساعت دوام می‌آورد، پس می‌دانید که این چقدر آزار دهنده است. مشکل پیچیده این است که اکثر تلفن‌های همراه، باتری قابل دسترسی به کاربر ندارند که بتواند با باتری جدید و تازه جایگزین شود.

خوشبختانه، دو معیار وجود دارد که می‌توانید بررسی کنید تا تصویری کلی از سلامت باتری خود بدست آورید. اولین مورد حداکثر ظرفیت باقیمانده است (مدت زمانی که کل شارژ باتری می‌تواند نگه دارد). مورد دوم تعداد کل دوره‌های شارژ باتری است.

بیشتر بخوانید: ۵ روش برای فشرده سازی فیلم در آیفون

 باتری‌های لیتیوم یون (آنهایی که تقریباً در هر گوشی هوشمند وجود دارد) با هر چرخه شارژ، مقدار کمی تخریب می‌کند. اپل می‌گوید آنها باتری‌های آیفون خود را طوری طراحی می‌کنند که باتری باید پس از ۵۰۰ بار شارژ تقریباً ۸۰٪ ظرفیت خود را حفظ کند.

داده‌های مربوط به سلامت باتری در تنظیمات iOS موجود نیست، بنابراین برای دریافت این اطلاعات باید اقدامات اضافی را انجام دهید و روش‌های مختلفی برای انجام آن وجود دارد.

برای کاربران iOS 11.3 و بالاتر، به تنظیمات مراجعه کنید

چگونه سلامت باتری آیفون را بررسی کنیم

برای کاربران قدیمی آبفون که نمی‌توانند دستگاه‌های خود را حداقل به iOS 11.3 به روز کنند، از بخش زیر رد شوید، اما اگر در حال حاضر iOS 11.3 را اجرا می‌کنید و آیفون ۶ یا نسخه جدیدتر دارید، می‌توانید سلامت باتری را در بخش تنظیمات جستجو کنید.

قسمت تنظیمات را باز کنید و سپس به مسیر Battery> Battery Health بروید. از آنجا، درصدی را در کنار “حداکثر ظرفیت (Maximum Capacity)” مشاهده خواهید کرد که به شما ایده خوبی می‌دهد که سلامتی باتری آیفون شما خوب است یا نه – هرچه درصد بالاتر باشد، بهتر است.

چگونه سلامت باتری آیفون را بررسی کنیم

در زیر آن، نحوه عملکرد آیفون خود را بر اساس سلامت باتری در متن کوچک زیر “Peak Performance Capability” خواهید دید. برای باتری‌های سالم، احتمالاً خواهید دید “باتری شما در حال حاضر از عملکرد طبیعی پشتیبانی می‌کند. (Your battery is currently supporting normal peak performance)” در غیر این صورت، در صورت تخریب باتری، ممکن است پیام متفاوتی مشاهده کنید.

از پشتیبانی اپل بپرسید

چگونه سلامت باتری آیفون را بررسی کنیم

در سال‌های گذشته، اگر می‌خواستید از وضعیت سلامتی باتری آیفون خود مطلع شوید، باید آن را به فروشگاه اپل می‌بردید و به آنها اجازه می‌دادید آزمایش تشخیصی را انجام دهند. با این حال، این نوع کارها از راه دور نیز قابل انجام است. بنابراین، شاید بهترین راه برای دریافت این نوع اطلاعات باشد.

روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید پشتیبانی اپل را بدست آورید. شما می‌توانید به وب سایت پشتیبانی مراجعه کرده و با کسی از طریق تلفن یا از طریق چت صحبت کنید، یا می‌توانید کاری را که من انجام داده‌ام انجام دهید و فقط برای آنها توییت بزنید.

اساساً، به آنها به صورت مستقیم پیام بدهید، و شما شماره سریال آیفون و نسخه iOS خود را به آنها می‌دهید. سپس آنها شما را برای آزمایش تشخیصی که در برنامه تنظیمات به آن دسترسی خواهید داشت، تأیید می‌کنند. پس از اتمام کار، به بخش پشتیبانی اطلاع می‌دهید و سپس آنها از وضعیت سلامت باتری به شما اطلاع می‌دهند. خیلی باحال!

چگونه سلامت باتری آیفون را بررسی کنیم

تنها نکته منفی این است که اپل در مورد سلامتی باتری درصدی را در اختیار من قرار نمی‌دهد و فقط می‌گوید که “به نظر می‌رسد در سلامت کامل است”.

در ادامه چند روش دیگر برای بررسی سلامت باتری آیفون را بیان می‌کنیم. به خاطر داشته باشید که اگر اپل این کار را انجام دهد احتمالاً بهترین راه است، حتی اگر به نوعی با نتایج مبهم باشند.

Battery Life Doctor

چگونه سلامت باتری آیفون را بررسی کنیم

برنامه‌های زیادی وجود دارد که وضعیت باتری شما را از طریق تلفن شما بررسی می‌کند، اما ما یکی را پیدا کردیم که کاملاً ساده، رایگان و در App Store موجود است.

اگر می‌توانید برخی از تبلیغات آزار دهنده را تحمل کنید، Battery Life Doctor می‌تواند یک نمایش ساده از وضعیت سلامتی باتری آیفون ارائه دهد. چندین بخش مختلف در برنامه وجود دارد، اما بخشی که می‌خواهید روی آن تمرکز کنید “عمر باتری” است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد وضعیت سلامتی باتری، روی “Details” ضربه بزنید.

چگونه سلامت باتری آیفون را بررسی کنیم

در این صفحه، اولین چیزی که متوجه خواهید شد گرافیک بزرگی است که سلامت کلی باتری را به شما می‌گوید. همچنین “Wear Level” را مشاهده خواهید کرد. این مقدار باتری شماست که خراب شده است. بنابراین اگر ۱۳٪ بخواند، کل ظرفیت شارژ باتری که می‌تواند نگه دارد ۸۷٪ از حداکثر مقدار اصلی آن است (باتری کاملاً جدید ۱۰۰٪ خواهد بود).

چگونه سلامت باتری آیفون را بررسی کنیم

در ادامه، چند چیز به شما نشان داده خواهد شد، از جمله میزان شارژ باقی مانده در باتری، ظرفیت شارژ (همانطور که در بالا ذکر شد)، ولتاژ باتری و یا عدم وجود تلفن در حال شارژ است.

با CoconutBattery یا iBackupBot سلامت باتری را از طریق رایانه خود بررسی کنید

برنامه‌های سلامت باتری می‌آیند و می‌روند، بنابراین اگر Battery Doctor در دسترس نباشد، هنوز هم امیدواری برای تشخیص سلامت باتری آیفون شما وجود دارد.

بیشتر بخوانید: چطور قابلیت Auto-Correct یا تصحیح‌خودکار را در آیفون و آیپد غیر فعال کنیم؟

برای کاربران Mac، یک برنامه رایگان به نام CoconutBattery وجود دارد که نه تنها اطلاعاتی راجع به باتری MacBook بلکه آیفون (یا iPad) شما را نیز ارائه می‌دهد. فقط کافیست آیفون خود را به Mac خود متصل کرده، CoconutBattery را باز کنید و سپس روی “دستگاه iOS” در بالا کلیک کنید.

چگونه سلامت باتری آیفون را بررسی کنیم

از آنجا، وضعیت شارژ فعلی و همچنین “Design Capacity” را مشاهده خواهید کرد که وضعیت کلی سلامتی باتری آیفون را به شما می‌گوید. این همان درصدی را که برنامه Battery Life Doctor انجام داد به من نشان نداد، اما بسیار نزدیک بود.

چگونه سلامت باتری آیفون را بررسی کنیم

برای کاربران ویندوز، iBackupBot وجود دارد. این برنامه هزینه ۳۵ دلار دارد، اما یک دوره آزمایشی ۷ روزه وجود دارد که به شما فرصت کافی بدهد تا سریع به سلامت باتری آیفون خود نگاهی بیندازید.

باز هم، شما آیفون خود را به رایانه متصل می‌کنید، برنامه را باز می‌کنید و اجازه می‌دهید لحظه‌ای بماند تا نمایه دستگاه شما را ایجاد کند. به منوی “Devices” در سمت چپ نگاه کنید و دستگاه خود را انتخاب کنید، همانطور که در زیر دیده می‌شود.

چگونه سلامت باتری آیفون را بررسی کنیم

در پنل اطلاعات مربوط به دستگاه خود، روی پیوند “More Information” کلیک کنید.

چگونه سلامت باتری آیفون را بررسی کنیم

در بالای صفحه، اطلاعاتی را که می‌خواهید پیدا کنید. در آنجا می‌توانید “CycleCount” را ببینید تا ببینید چقدر چرخه شارژ باتری دستگاه طی شده است. همچنین می‌توانید ظرفیت اولیه (تعیین شده توسط “DesignCapacity”) و حداکثر شارژ باتری را که در حال حاضر می‌تواند نگه دارد (که توسط “FullChargeCapacity” تعیین شده است) مشاهده کنید. بنابراین در این حالت، باتری حدود ۵۰ میلی آمپر ساعت (یا حدود ۳٪) تخریب شده است.

چگونه سلامت باتری آیفون را بررسی کنیم

منبع: HowToGeek

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *