چگونه می‌توان عادت‌ها و تفریحات خوب را در خود پرورش داد؟

چگونه می‌توان عادت‌ها و تفریحات خوب را در خود پرورش داد؟

ایجاد عادات و برنامه‌های جدید کاری دشوار است. عادت‌ها کارهای کوچکی هستند که هر روز انجام می‌دهید، مانند آنچه در وعده ناهار می‌خورید ، به باشگاه بروید یا مراقبه کنید و چند دقیقه قبل از خواب کتاب بخوانید یا به اینستاگرام خود سر بزنید. عادت‌ها تعداد قابل توجهی از تصمیمات و اعمالی را که ما هر روز انجام می‌دهیم، اتخاذ می‌کنند. ﺁخرین باری که یه نوع دیگه خمیر دندان خریدید چه زمانی بود؟ یا یه غذای کاملا جدید درست کردید؟

از آنجا که عادت‌ها بسیاری از تصمیمات و اقدامات روزمره ما را تشکیل می‌دهند، تأثیر بسزایی در سلامتی و خوشبختی ما دارند. اگر عادت ناهار شما این است که سالاد بخورید و سپس ۱۰ دقیقه مدیتیشن کنید، احتمالاً بسیار سالم‌تر از فردی هستید که یک چیزبرگر دارد و بعد از آن سیگار می‌کشد.

عادت‌ها نیروی فزاینده زیادی دارند، بنابراین تغییر آنها ممکن است سخت باشد. اگر در تصمیم گیری سال نو شکست خورده‌اید، می‌دانید منظور من چیست. اما این بدان معنا نیست که ترک عادت‌های بد و ایجاد عادت‌های خوب قابل انجام نیست. پس بیایید شروع کنیم.

بیشتر بخوانید: راهکارهایی که به شما در جوان نگه داشتن مغز کمک می‌کنند

کارهایی را که می‌خواهید انجام دهید و چرا انجام دهید

تا به حال تصمیم گرفته‌اید که بخواهید کاری انجام دهید، مثل اینکه هر روز به باشگاه بروید یا مدیتیشن کنید یا هر چیز دیگری، و هفته اول سوپر گانگ هو را شروع کنید؟ در آغاز هفته دوم که انگیزه شما کم شد چه اتفاقی افتاد؟ من حدس می‌زنم که تعهد شما نسبت به برنامه جدید نیز کاهش یافته است. برای همه اتفاق می‌افتد. مسئله این است که انگیزه اولیه شما فقط شما را تا اینجای کار جلب می‌کند. برای ایجاد انگیزه پایدارتر، شما باید ایده واضح‌تری از آنچه می‌خواهید را به دست بیاورید و دلیل آن را بدانید.

وقتی نوبت به تعیین اهداف می‌رسد، یک نکته وجود دارد که باید بخاطر بسپارید. آنها باید هوشمند باشند:

  • مشخص و واضح: مبهم نباشد مواردی مانند “از دست دادن ۴ پوند” به جای اینکه فقط بگویید “کاهش وزن”.
  • قابل اندازه‌گیری: شما باید بتوانید پیشرفت خود را پیگیری کنید. اگر ۰.۱ اونس وزن کم کردید، از نظر فنی به هدف “کاهش وزن” رسیده‌اید اما “هدف از وزن کم کردن ۴ پوند بود” که به این هدف نرسیده‌اید.
  • قابل دستیابی: هدف شما باید کاری باشد که در واقع می‌توانید انجام دهید. اگر نمی‌توانید یک مایل را بدون وقفه بدوید، تعیین هدف برای دویدن در یک ماراتن در کمتر از سه ساعت منطقی نیست.
  • زمان محدود. به طور کلی، اهداف روزانه بسیار بی‌فایده است. تمام اهداف شما باید یک جدول زمانی مشخص مانند “قبل از عید نوروز” ، “در هشت هفته آینده” و غیره داشته باشند.

اهداف بزرگ و مبهم خود را کنار بگذارید و آنها را به اهداف هوشمند تبدیل کنید. سپس می‌توانید عادات مثبتی که قصد انجام آن ر دارید، ایجاد کنید. با اهداف واقع بینانه، قابل دستیابی و مشخص، به احتمال زیاد انگیزه خود را برای مدت طولانی‌تری حفظ خواهید کرد.

کوچک را شروع کنید

چگونه می‌توان عادت‌ها و تفریحات خوب را در خود پرورش داد؟

بزرگترین اشتباهی که مردم با هرگونه پیشرفت شخصی یا تغییر در برنامه کاری خود مرتکب می‌شوند، بزرگنمایی بیش از حد و تلاش برای انجام همزمان کارهای زیاد است. شروع یک تمرین ورزشی جدید، تغییر در آنچه می‌خورید یا یادگیری مراقبه دشوار است. انجام هر سه به یکباره حتی دشوارتر است.

سعی نکنید همه چیز را با یک حرکت تغییر دهید. از کوچک شروع کنید و برای ایجاد چند عادت آسان که اهداف شما را پشتیبانی می‌کنند، کار کنید. سعی کنید و آنها را در برنامه موجود خود قرار دهید. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید مدیتیشن را یاد بگیرید، مدیتیشن را به محض بیدار شدن، بعد از قهوه صبحگاهی یا در یک نقطه مشخص دیگر در طول روز، برای خود عادی کنید.

به همین ترتیب، هر روز صبح یک ساعت مدیتیشن نکنید. با ده دقیقه شروع کنید. به احتمال زیاد شما به یک عادت آسان پایبند هستید تا یک عادت سخت، و پایبندی به عاداتی که سعی در ایجاد آنها دارید این است که چگونه می‌توانید آنها را به عادت‌های خودکار واقعی تبدیل کنید.

بیشتر بخوانید: معجزه ۱۵ دقیقه پیاده‌روی در روز

موفقیت خود را پیگیری کنید

حفظ تعادل کلید عادت کردن است. هر چه بیشتر یک کار را تکرار کنید، بیشتر به صورت خودکار انجام می‌شود. برای این که مطمئن شوید که به عادات خود پای‌بند هستید، باید ﺁن‌ها را پیگیری کنید.

بهترین روش برای انجام این کار، روش جری سینفلد (Jerry Seinfeld’s) است. ایده این است که در هر روز که یک عادت را به پایان می‌رسانید، ﺁن را در یک تقویم علامت‌گذاری می‌کنید (یا یک تقویم فیزیکی یا برنامه‌ای مانند “استریکس”). با گذشت زمان و طولانی شدن دوران موفقیت، انگیزه خواهید گرفت که روزی را از دست ندهید و “زنجیرهٔ خود را بشکنید.”

و هنگامی که ریتم خود را شروع کنید، این عادت ریشه می‌یابد.

اگر شکست خوردید، خود را ببخشید و ادامه دهید

اگر روزی متناسب با برنامه خود پیش نرفتید و آن روز را از دست داده‌اید، طبیعی است که شما سعی در ایجاد یک عادت جدید دارید. زندگی مانع کارها می‌شود. فقط روز بعد مثل قبل ادامه دهید.

هنگامی که سه روز پشت سر هم یا بیشتر برنامه خود را از دست دادید، باید متوقف شوید و دلیل آن را بررسی کنید. آیا این عادت بیش از حد است یا چیزی نیست که شما واقعاً به انجام آن علاقه دارید؟ اگر این مورد باشد، خوب است. از طرف دیگر، اگر این عادت هنوز چیزی است که می‌خواهید ایجاد کنید، پس باید راهی آسان‌تر برای دستیابی به آن پیدا کنید و به آن برگردید.

هر اتفاقی بیفتد، وقتی شکست بخورید – و شکست خواهید خورد – خودتان را سرزنش نکنید. خودت را ببخش و ادامه بده.

سخن پایانی

ایجاد عادات و برنامه‌های جدید زمان‌بر است. شما فقط می‌توانید روی چند مورد همزمان کار کنید و چسبیدن به آنها ماه‌ها طول می‌کشد. هیچ راه‌حل سریعی وجود ندارد که کسی که هر روز ساعت‌ها Netflix را تماشا می‌کند تبدیل به یک دونده شود. شما باید مسافت طولانی را طی کنید.

تغییر عادت سخت است، اما همچنین خوشحال کننده است.

منبع: lifesavvy

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    مطالب اخیر