چگونه مرگ را برای کودکان توضیح دهیم؟

چگونه مرگ را برای کودکان توضیح دهیم؟

یکی از دردناک‌ترین قسمت‌های زندگی از دست دادن عزیزی است. بزرگسالان نمی‌دانند که چگونه با آن کنار بیایند، اما آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چگونه مرگ را برای کودکان توضیح دهیم یا آنها چه حسی نسبت به آن دارند؟

در بعضی از زمان‌ها، کودکان ممکن است دچار درد و رنج شوند و همچنین ممکن است در غم مرگ یکی از عزیزانشان درگیر شوند.

اگر یک حیوان خانگی یا یک اقوام تا حدی دور از دنیا برود، ممکن است توضیح این واقعیت برای کودک آسان‌تر باشد. اگرچه از اقوام نزدیک باشد، قضیه متفاوت است.

بیشتر بخوانید: ذهن کودکانتان را با این روش‌ها پرورش دهید!

سن و درک کودکان از مرگ

مطالعات در این زمینه نشان می‌دهد که درک این واقعیت با توجه به سن کودک تغییر می‌کند. به عنوان مثال، قبل از دو سالگی، کودکان ممکن است حس عدم حضور را متوجه شوند.

با این حال، در آن سن، نوزاد هنوز توانایی تفکر عملیاتی را ایجاد نکرده است. یعنی آنها هنوز قادر به تفصیل اندیشه منطقی نیستند و همچنین توانایی ادغام مفهومی مانند مرگ را ندارند.

این امر طبق نظریه Piaget به این دلیل است که کودکان در آن سن رشد حسی – حرکتی غالب دارند که بیشتر مبتنی بر رفلکس است. اگر نسبت به این نوع درد بی احساس باشند، طبیعی است.

تحقیقات دیگر در مورد غم و اندوه در کودکان تأکید می‌کند که تا ۷ سالگی، کودکان هنوز فکر می‌کنند مرگ موقت و برگشت‌پذیر است. علاوه‌براین، آنها  معتقدند که برخی از فکرهای‌شان باعث این واقعه شده است.

البته این موضوع برای خانواده‌ها ناراحت کننده است. آنها همیشه منابعی برای توضیح یا پاسخ دادن به سوالات زیادی که کودکان می‌پرسند، ندارند. بزرگسالان همچنین به دنبال راهی برای ارتباط با آنچه اتفاق افتاده است، سعی می‌کنند از درد کودکان یا حداقل برای کاهش آن جلوگیری کنند. دقیقاً در آن لحظه است که آنها می‌فهمند که نمی‌دانند چه کلماتی را استفاده کنند.

چگونه مرگ را برای کودکان توضیح دهیم؟

کودکان و سوالات

اگر کودک هنگام مرگ کمتر از پنج سال داشته باشد، نمی‌تواند سه عامل اساسی را درک کند:

 • مرگ یک واقعیت برگشت ناپذیر و قطعی است.
 • عملکردهای حیاتی در فرد متوفی به طور کامل و دائمی وجود ندارد.
 • مرگ جهانی است؛ روزی به گوش همه خواهد رسید.

بنابراین، کودکان ممکن است بپرسند: “چرا دیگر نمی‌توانم پدربزرگ را ببینم؟” ، “آیا مرگ درد دارد؟” ، “آیا این برای همیشه است؟” ، “او کجاست؟” ، “آیا او سرد است؟” ، “آیا او می‌تواند بشنود؟ ما؟ ” اینها و دیگر پرسش‌ها، سوال‌هایی هستند که ما بزرگسالان حتی ممکن است از خود بپرسیم، فقط به این دلیل که کودکان آنها را با واقعیت خود تطبیق می‌دهند. پس ما بزرگسالان چه باید بگوییم؟

بیشتر بخوانید: چگونه هویت اجتماعی کودکان را شکل دهیم؟

چگونه مرگ را برای کودکان توضیح دهیم؟

نوجوانان – و حتی نونهالان – می‌توانند مفهوم مرگ را تقریباً همانند بزرگسالان درک کنند. با این حال، آنها همچنین ممکن است از ترک شدن، از دست دادن پدر و مادر خود ترسیده و حتی ممکن است احساسات خود را پنهان کنند.

روش‌های خاصی وجود دارد که بزرگسالان می‌توانند مرگ را برای کودکان توضیح دهند:

 • آرامش را منتقل کنید. اگر نمی‌توانید به یک سوال پاسخ دهید، می‌توانید به کودک بگویید بعداً پاسخ خواهید داد زیرا سوال بسیار مهم است و می‌خواهید آن را به تعویق بیندازید تا جواب خوبی بدهید.
 • پاسخ ها باید منسجم باشد.
 • به کودک اجازه دهید ترس خود را در مکانی امن و ساکت و بدون وقفه بیان کند.
 • از عباراتی مانند “او خواب است” یا “او به سفر به زندگی پس از مرگ رفت” خودداری کنید، زیرا ممکن است ترس از خوابیدن یا مسافرت ایجاد کند.
 • پاسخهای واضحی بدهید. “مرگ به این معنی است که دیگر نمی‌توانیم آن شخص را ببینیم” با این حال، می‌توانید با اضافه کردن این مطلب که “خاطرات او همیشه با ما خواهد بود” آرامش خود را ابراز کنید.
 • برخی از والدین توضیحات مذهبی می‌دهند. با این حال، کودکان ممکن است این مسائل را درک نکنند و نیاز به پاسخ‌های مشخص‌تر در مورد واقعیت عینی عدم حضور جسمی فرد داشته باشند.
 • کودکان در سنین مدرسه احتمالاً در توصیف احساسات خود به کمک نیاز دارند، بنابراین به آنها کمک کنید و برای گوش دادن و توضیحات وقت بگذارید.
 • برای کودک توضیح دهید که برای جلوگیری از احساس گناه، اقدامات او باعث مرگ عزیزی نشده است.
 • به کودک اطلاع دهید که هرکسی بیمار می‌شود، نمی‌میرد و به او در مورد سلامتی خود اطمینان دهید.
 • سرانجام، اما مهمتر از همه برای کودک، این است که شما باید این دستورالعمل‌ها را با عشق و علاقه اعمال کنید، زیرا این همان چیزی است که آنها بیشتر به آن نیاز دارند.

چگونه مرگ را برای کودکان توضیح دهیم؟

مرگ یک واقعیت بسیار پیچیده است، بنابراین برقراری ارتباط با آن همیشه آسان نیست. بنابراین، اگر احساس می‌کنید به حمایت نیاز دارید، برای راهنمایی در مورد چگونگی کنار آمدن با این رویداد دریغ نکنید که با یک روانشناس مشورت کنید.

منبع: StepToHealth

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *