چگونه حافظه تلفن اندرویدی خود را آزاد کنید

پر شدن حافظه تلفن می‌تواند به راحتی اتفاق بیفتد، مخصوصاً اگر تلفن اندرویدی با فضای ذخیره‌سازی کمتر از ۱۲۸ گیگابایت داشته باشید: یک روز سعی می‌کنید یک بازی جدید جالب یا یک برنامه جدید جذاب نصب کنید و نمی‌توانید این کار را انجام دهید. حافظه شما پر شده است.

وحشت نکنید اگر برای خرید یک تلفن جدید آماده نیستید و تلفن شما از یک کارت حافظه microSD مناسب برای فضای ذخیره سازی اضافی برخوردار نیست، با پاک کردن حافظه هنوز هم می‌توانید فضای خالی مناسبی را ایجاد کنید. در ادامه این مطلب از حرفه‌ای چند پیشنهاد در مورد چگونگی بازیابی بخشی از فضای ذخیره‌سازی را بیان می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: GPU چیست؟ واحد پردازش گرافیک

از ابزار “FREE UP SPACE” در اندروید برای آزادسازی حافظه تلفن استفاده کنید

اندروید دارای ابزاری داخلی است که به شما کمک می‌کند میزان فضای ذخیره سازی قابل استفاده در تلفن خود را افزایش دهید. یافتن آن آسان است:

 • به تنظیمات تلفن خود بروید و “ذخیره سازی (Storage)” را انتخاب کنید. در میان سایر موارد، شما اطلاعاتی راجع به میزان استفاده از فضا، پیوندی به ابزاری به نام “ذخیره سازی هوشمند (Smart Storage)” (بعداً درباره آن صحبت می‌کنیم) و لیستی از دسته برنامه‌ها را مشاهده خواهید کرد.
 • روی دکمه آبی رنگ “آزاد سازی فظا (Free up space)” بزنید.
 • به شما امکان استفاده از برنامه Google Files (درصورت نصب) یا ویژگی داخلی “حذف موارد (Remove items)” داده خواهد شد. مورد دوم به شما امکان می‌دهد عکس‌ها و فیلم‌ها (اگر از آنها پشتیبان تهیه نشده باشد)، فایلهای دانلود شده و برنامه‌های کم استفاده شده شما خود را پاک کنید.

ابزارهای مفید دیگری نیز در بخش “ذخیره سازی (Storage)” وجود دارد. به عنوان مثال، می‌توانید بفهمید که هر یک از برنامه‌های شما چقدر فضا اشغال می‌کند:

 • در «ذخیره سازی (Storage)»، روی یک دسته (مانند «موسیقی و صدا (Music & audio)» یا «بازی‌ها») ضربه بزنید. لیستی از همه برنامه‌های خود را که متناسب با آن دسته هستند، همراه با فضای که هرکدام مصرف می‌کنند قرار می‌دهد، دریافت خواهید کرد.
 • روی نام برنامه ضربه بزنید. اکنون می‌توانید اندازه برنامه، میزان حافظه استفاده شده توسط داده‌های کاربر و میزان حافطه پنهان مصرف شده توسط برنامه نمایش داده می‌شود. دو دکمه به شما امکان پاک کردن داده‌ها را می‌دهد “پاک کردن فضای ذخیره سازی (Clear storage)” یا “پاک کردن حافظه پنهان (Clear cache)”.

(توجه: پاک کردن حافظه پنهان معمولاً بی خطر است. با این حال، قبل از اینکه “پاک کردن فضای ذخیره سازی (Clear storage)” را فشار دهید، بررسی کنید که داده‌های کاربر شما چیست. تا به طور تصادفی رسانه یا سند مهمی را حذف نکنید.)

سرانجام، یک ویژگی به نام “ذخیره سازی هوشمند (Smart Storage)” وجود دارد که به تلفن شما اجازه می‌دهد پس از ۳۰، ۶۰ یا ۹۰ روز به طور خودکار از عکس‌ها پشتیبان تهیه شود. اگر فضای ذخیره سازی شما تقریباً پر باشد، به طور خودکار از عکس‌ها و فیلم‌هایی که پشتیبان تهیه شده است را نیز حذف می‌کند.

بیشتر بخوانید: چرا شارژ کردن شبانه گوشی می‌تواند به گوشی آسیب برساند؟

برنامه‌های خود را بررسی کنید

یک راه خوب برای صرفه جویی در حافظه این است که از برنامه‌ای که ماه‌ها از آن استفاده نمی‌کنید را حذف کنید.

اگر کنجکاو هستید که چه مدت از استفاده شما از برنامه‌های خاص می‌گذرد، در ادامه چگونگی متوجه شدن آن را بیان می‌کنیم:

 • روی برنامه Play Store خود ضربه بزنید.
 • نماد منو (سه خط موازی) را در گوشه بالا سمت چپ انتخاب کنید و “برنامه‌ها و بازی‌های من (My apps & games)” را انتخاب کنید.
 • روی «نصب شده (Installed)» در خط بالای فهرست ضربه بزنید.
 • به دنبال خط بالایی بروید که “در این دستگاه …. (On this device….)” شروع شود. در سمت راست آن نمادی قرار دارد که به شما امکان می‌دهد لیست برنامه‌های خود را مرتب کنید. روی آن ضربه بزنید ، و “آخرین استفاده (Last Used)” را انتخاب کنید.
 • برنامه‌هایی که اخیراً استفاده کرده‌اید در بالا خواهند بود. برای اینکه بدانید مدتی است از کدام برنامه‌ها استفاده نکرده‌اید، به سمت پایین اسکرول کنید.

همچنین می‌توانید با استفاده از یک مدیر پرونده، برنامه‌هایی را پیدا کنید که مدت هاست از آنها استفاده نکرده‌اید.

بیشتر بخوانید: دوربین پریسکوپی چیست و چه تفاوتی با دوربین تله فوتو دارد؟

عکس‌های خود را بصورت آنلاین ذخیره کنید تا حافظه تلفن آزاد شود

عکس‌ها و فیلم‌ها می‌توانند از مواردی باشند که بیشترین حجم از فظای تلفن شما را مصرف می‌کنند. خوشبختانه، اگر تلفن اندرویدی دارید، احتمالاً از قبل عکس‌های خود را در Google Photos بارگذاری کردهاید – و بنابراین می‌توانید آنها را از تلفن خود حذف کنید.

ابتدا بررسی کنید که از عکس‌های خود در حساب Google خود پشتیبان تهیه می‌کنید. وقتی به صفحه اصلی خود در برنامه Photos می‌روید، باید اعلان “پشتیبان گیری کامل (Backup complete)” را در بالا ببینید. اگر این کار را نکردید، برای شروع تهیه نسخه پشتیبان باید کارهای زیر را انجام دهید:

 • برنامه Photos را باز کنید. روی نماد منو (سه خط موازی) در گوشه بالا سمت چپ ضربه بزنید و “تنظیمات” را انتخاب کنید.
 • “پشتیبان گیری و همگام سازی (Back up & sync)” را انتخاب کنید.
 • مطمئن شوید که ضامن “پشتیبان گیری و همگام سازی (Back up & sync)” در بالای صفحه روی “روشن (On)” تنظیم شده باشد. همچنین باید بررسی کنید که کدام حساب در زیر “حساب پشتیبان (Backup Account)” ذکر شده است. اگر بیش از یک حساب دارید، می‌توانید از هرکدام که می‌خواهید استفاده کنید تغییر مکان دهید.

گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد. به عنوان مثال، می‌توانید کیفیت عکس‌هایی را که می‌خواهید بارگذاری کنید انتخاب کنید و اینکه آیا می‌خواهید تلفن هنگام استفاده از داده تلفن همراه عکس آپلود کند یا خیر.

اکنون که مطمئن شدید از عکس‌های خود پشتیبان تهیه می‌کنید، می‌توانید آنها را از تلفن خود حذف کنید. به احتمال زیاد در بالای صفحه اول برنامه Photo یک اعلامیه وجود دارد که می‌تواند حافظه دستگاه شما را آزاد کند. در غیر این صورت، انجام آن آسان است.

 • روی نماد منو ضربه بزنید.
 • روی گزینه منوی “Free up space” ضربه بزنید. یک پنجره بازشو دریافت خواهید کرد که می‌گوید چه مقدار حافظه و چند مورد حذف می‌شود. “Free up XX GB” را انتخاب کنید.

استفاده از مدیریت فایل (FILE MANAGER)

اگر بیش از چند ماه است که تلفن خود را دارید، احتمالاً فایل‌های منسوخ، تکراری یا فایل ناخواسته‌ای را جمع کرده‌اید که فضای زیادی را اشغال می‌کنند. مدیریت پرونده مانند Google Files به شما این امکان را می‌دهند پوشه‎های مختلف فایل خود را بررسی کنید و ببینید چه چیزی در آنجا است. بسیاری از آنها همچنین دارای ویژگی‌هایی هستند که به شما کمک می‌کنند تا پرونده‌های هدر دهنده فضای ذخیره سازی – مانند پرونده‌های ناخواسته، پرونده‌های تکراری یا پرونده‌های بسیار بزرگ را بدون جستجو دستی در آنها پیدا و حذف کنید.

در اکثر این برنامه‌ها، به شما این فرصت داده می‌شود تا فایل‌هایی را که برنامه قصد دارد حذف کند، بررسی کنید تا مطمئن شوید تا فایل‌هایی که مهم هستند و به آنها احتیاج دارید را حذف نمی‌کنید.

با این وجود هنوز هم فظا کم دارید؟ متأسفانه – یا خوشبختانه، اگر به دنبال بهانه خوبی هستید – ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که در مورد یک تلفن جدید فکر کنید، یکی با فضای ذخیره سازی بیشتر و شاید این امکان را نیز برای شما فراهم کند تا داده‌های خود را بر روی micro-SD قرار دهید.

منبع: theverge

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  مطالب اخیر