نحوه ایجاد نمودار در اکسل

نحوه ایجاد نمودار در اکسل

نمودارها ابزار فوق‌العاده‌ای برای نمایش بصری داده‌ها هستند. و اگر کاربر مایکروسافت اکسل هستید، نمودارهای متنوعی در دسترس شما قرار دارد. در این مطلب از حرفه‌ای نحوه ساخت نمودار در اکسل و سفارشی سازی متداول‌ترین انواع نمودارها بیان شده است.

شروع نمودار

برای هر نوع نمودار در اکسل، شما یک فرآیند اولیه را طی می‌کنید تا هر بار آن را وارد کنید.

داده‌های خود را انتخاب کنید. شما می‌توانید این کار را با کلیک روی سلول اول، نگه داشتن ماوس خود و سپس کشیدن بقیه سلول‌ها انجام دهید. یا می‌توانید روی سلول بالایی سمت چپ کلیک کنید، کلید Shift را نگه دارید و سپس روی سلول پایین سمت راست کلیک کنید.

نحوه ایجاد نمودار در اکسل

اگر عنوان‌هایی برای ستون‌ها و ردیف‌ها داشته باشید، داده‌های شما در نمودار به بهترین شکل نمایش داده می‌شوند. این کار خواندن نمودار را آسان می‌کند و می‌توانید در صورت لزوم تنظیماتی را انجام دهید.

نمودار خود را وارد کنید. روی برگه Insert کلیک کنید و سپس نمودار خود را از روبان انتخاب کنید. همانطور که بر روی آن قرار می‌گیرید، پیش نمایش مختصری از آن را مشاهده خواهید کرد و سپس وقتی کلیک می‌کنید، در صفحه اکسل شما ظاهر می‌شود.

در صورتی که مطمئن نیستید می‌خواهید از کدام یک استفاده کنید، می‌توانید دکمه نمودارهای پیشنهادی (Recommended Charts) را برای مشاهده گزینه‌های مختلف انتخاب کنید. همچنین می‌توانید انواع نمودار موجود را مشاهده کنید، که مفید است. اگر یکی را از آنجا انتخاب کردید، روی OK کلیک کنید تا درج شود.

نحوه ایجاد نمودار در اکسل

اگر مطمئن نیستید کدام نوع نمودار با داده‌های شما مطابقت دارد، در ادامه مثال‌هایی ارائه خواهیم داد.

ایجاد نمودار خطی در اکسل

یک نوع نمودار رایج نمودار خطی است.این نوع نمودار برای نمایش روندها در یک دوره زمانی یا دسته‌هایی که ترتیب آنها ضروری است، به خوبی کار می‌کند. به عنوان مثال، ما مجموع فروش محصولات بیش از شش ماه را داریم.

۱) داده‌های خود را انتخاب کنید.

۲) روی Insert کلیک کنید.

۳) روی دکمه Insert Line or Area Chart روی روبان کلیک کنید.

۴) سبک نمودار مورد علاقه خود را انتخاب کنید و نمودار در صفحه اکسل شما نشان داده می‌شود.

نحوه ایجاد نمودار در اکسل

ایجاد یک نمودار میله‌ای در اکسل

نوع دیگری از نمودارها که به احتمال زیاد اغلب مشاهده می‌کنید، نمودار میله‌ای است و اکسل نمودارهای میله ای دو بعدی و ۳ بعدی را ارائه می‌دهد.

این نوع نمودارها همچنین با داده‌های فروش ما برای نمودار خطی به خوبی کار می‌کنند. آنها برای مقایسه قطعات یک مجموعه کامل یا دسته‌ با تغییرات در طول زمان در نظر گرفته شده‌اند.

۱) داده‌های خود را انتخاب کنید.

۲) روی Insert کلیک کنید.

۳) روی دکمه Insert Column or Bar Chart روی روبان کلیک کنید.

۴) سبک نمودار مورد علاقه خود را انتخاب کنید و نمودار در صفحه اکسل شما نشان داده می‌شود.

نحوه ایجاد نمودار در اکسل

ایجاد نمودار دایره‌ای در اکسل

نمودارهای دایره‌ای، ابزارهای عالی برای نمایش قطعات یک مجموعه کامل هستند در حالی که کل آن برابر با ۱۰۰ درصد است. اکسل نمودارهای دایره‌ای دو بعدی، ۳ بعدی را ارائه می‌دهد.

با استفاده از مثال داده‌های فروش ما، فرض کنید شما می‌خواهید فروش فقط پیراهن‌ها را در مدت شش ماه مشاهده کنید.

۱) فقط آن بخش از داده‌های خود را انتخاب کنید.

۲) روی Insert کلیک کنید.

۳) روی دکمه Insert Pie or Doughnut Chart روی روبان کلیک کنید.

۴) سبک نمودار مورد علاقه خود را انتخاب کنید و نمودار در صفحه اکسل شما نشان داده می‌شود.

نحوه ایجاد نمودار در اکسل

ایجاد نمودار آبشاری در اکسل

نمودارهای آبشاری ممکن است مانند بعضی از انواع دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. اما وقتی شما با داده‌های مالی سر و کار دارید و می‌خواهید افزایش و کاهش را نشان دهید، آنها می‌توانند به راحتی کار کنند. فقط یک نوع نمودار آبشاری در اکسل وجود دارد، با این حال، شما می توانید ظاهر آن را تنظیم کنید.

برای نمایش فراز و نشیب درآمد ماهانه، درصد فروش یا تعداد موجودی کالا می‌توانید از یک نمودار آبشاری استفاده کنید.

۱) داده‌های خود را انتخاب کنید.

۲) روی Insert کلیک کنید.

۳) روی دکمه Insert Waterfall, Funnel, Stock, Surface, or Radar Chart روی روبان کلیک کنید.

۴) Waterfall را انتخاب کنید و نمودار در صفحه اکسل شما نشان داده می‌شود.

نحوه ایجاد نمودار در اکسل

نمودارهای بیشتر در اکسل

این مطمئناً در نمودارهای اکسلی که می‌توانید ایجاد کنید نیست. برای دیدن مواردی که برای داده‌های شما یا همه انواع نمودارها توصیه می‌شوند، روی برگه Insert و Recommended Charts از روبان کلیک کنید.

اگر مطمئن نیستید کدام نوع نمودار برای شما مناسب است، می‌توانید از Recommended Charts استفاده کنید.

نحوه ایجاد نمودار در اکسل

برای دیدن نمودارهای موجود در اکسل، روی برگه All Charts کلیک کنید. همانطور که می‌بینید، گزینه‌های زیادی برای انتخاب در کنار انواع رایج وجود دارد. در صورت مناسب بودن داده‌ها، یک نمودار stock, funnel, sunburst, یا surface را انتخاب کنید. پس از انتخاب خود، تأیید را کلیک کنید و نمودار در صفحه اکسل شما نمایش داده می‌شود.

نحوه ایجاد نمودار در اکسل

سفارشی سازی نمودار

اکنون که نمودار خود را دارید، می‌توانید آن را با گزینه‌های مختلف سفارشی کنید. نمودار خود را انتخاب کنید و یک منوی کوچک در بالا سمت راست با دکمه‌هایی برای عناصر نمودار، سبک‌های نمودار و فیلترهای نمودار (فقط نمودارهای خاص) ظاهر می‌شود.

عناصر نمودار

این قسمت به شما این امکان را می‌دهد عناصر نمودار مورد نظر برای نمایش مانند محورها، برچسب‌های داده، خطوط شبکه و یک شرح را انتخاب کنید. این گزینه‌ها بسته به نوع نمودار مورد استفاده شما تغییر می‌کند. و برخی از عناصر به شما اجازه می‌دهند حتی بیشتر عمیق شوید. به عنوان مثال، اگر شرح را می‌خواهید، می‌توانید مکانی را که باید در نمودار نشان دهد انتخاب کنید.

با استفاده از نمودار خطی خود از بالا، بیایید برخی از عناصر را اضافه و جابجا کنیم. ما قصد داریم یک عنوان نمودار در بالا، یک جدول داده بدون شرح کلید، یک شرح در سمت راست و خطوط شبکه خود را کوچکتر کنیم.

نمودار را انتخاب کنید و روی دکمه Chart Elements کلیک کنید. سپس عناصر مورد نظر را علامت بزنید و بردارید.

۱) Chart Title را علامت بزنید، روی پیکان کلیک کنید، گزینه Above Chart را انتخاب کنید، سپس در داخل کادر نمودار کلیک کنید تا عنوان وارد شود.

۲) Data Table را علامت بزنید، روی پیکان کلیک کنید و No Legend Keys را انتخاب کنید.

۳) Gridlines را علامت بزنید، روی پیکان کلیک کنید ، Primary Minor Horizontal را علامت بزنید و گزینه‌های دیگر را بردارید.

۴) Legend را علامت بزنید، روی پیکان کلیک کنید و راست را انتخاب کنید.

نحوه ایجاد نمودار در اکسل

در اینجا عکس‌های صفحه قبل و بعد از نمودار وجود دارد. این تغییرات باعث می‌شود نمودار کاملاً واضح‌تر باشد و شامل داده‌های اضافی برای مخاطبان ما باشد.

نحوه ایجاد نمودار در اکسل

سبک‌های نمودار

این ویژگی به شما این امکان را می‌دهد شکل و احساس نمودار را تغییر دهید. شما می‌توانید از بین سبک‌های جذاب و طرح‌های رنگی انتخاب کنید تا به نمودار خود شخصیت ببخشد.

نمودار را انتخاب کرده و بر روی دکمه Chart Styles در تب Style کلیک کنید. همانطور که از سبک‌های مختلف استفاده می‌کنید، می‌توانید پیش نمایشی از شکل نمودار خود مشاهده کنید. وقتی یکی را دوست دارید کلیک کنید.

زبانه Color همان کار را می‌کند، ماوس خود را بر روی گزینه‌های طرح اجرا کنید تا ببینید چگونه به نظر می‌رسند و برای انتخاب کلیک کنید. برای طرح‌ها و طرح‌های اضافی رنگ برای نمودار، برگه Page Layout را انتخاب کنید و با دکمه‌های Themes و Colors مرور کنید.

در اینجا عکس‌های صفحه قبل و بعد از نمودار وجود دارد. این تغییرات ممکن است تفاوتی در وضوح ایجاد نکند اما به ما اجازه دهید قسمت سمت چپ را شسته و از رنگ‌های مورد نظر خود استفاده کنیم.

نحوه ایجاد نمودار در اکسل

فیلترهای نمودار

انواع خاصی از نمودارها، مانند خطی و دایره‌ای، فیلترهای نمودار را برای افزودن و حذف داده‌های خاص به شما ارائه می‌دهند. اگر شما نیاز به ایجاد یک تغییر سریع دارید، این می‌تواند مفید باشد.

برای این مورد، ما از نمودار دایره‌ای استفاده خواهیم کرد. و بگذارید بگوییم ما فقط به جای فروش شش ماهه، باید فروش پیراهن‌های خود را سه ماهه نشان دهیم.

نمودار را انتخاب کرده و بر روی دکمه  Chart Filters کلیک کنید. اکنون، داده‌های موجود در برگه Values  را که می‌خواهید حذف کنید، بردارید. ما ژوئیه و آگوست را از تصویر خارج می‌کنیم. وقتی کار را تمام کردید روی Apply کلیک کنید.

نحوه ایجاد نمودار در اکسل

همچنین می‌توانید برگه Names را انتخاب کنید تا نام‌های Series یا Category را از نمودار حذف کنید. مجدداً برای ذخیره تغییرات روی Apply کلیک کنید.

انتقال یا تغییر اندازه نمودار

برای انتقال نمودار به یک نقطه دیگر در صفحه، آن را انتخاب کنید و هنگامی که پیکان چهار طرفه ظاهر شد، نمودار خود را به مکان جدید بکشید.

نحوه ایجاد نمودار در اکسل

برای تغییر اندازه نمودار، آن را انتخاب کنید و سپس یکی از حلقه‌های موجود در مرز نمودار را به جهتی که می‌خواهید آن را گسترش دهید بکشید.

سخن پایانی

همانطور که مشاهده می‌کنید، تهیه نمودار در اکسل بسیار آسانتر از آن است که تصور می‌کنید. اگر آماده استفاده از داده‌های خود هستید، درج نمودار و سفارشی سازی آن برای مخاطبان خود درک داده‌ها را آسان‌تر می‌کند!

منبع: MakeUseOf

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    مطالب اخیر