نحوه استفاده از تابع SUMIF در اکسل

نحوه استفاده از تابع SUMIF در اکسل

اکسل یک برنامه صفحه گسترده از مایکروسافت است که اعداد و داده‌ها را با استفاده از توابع و فرمول‌های مختلف سازمان‌دهی می‌کند. یکی از کاربردهای بسیار مفیدی که باید درباره آن یاد بگیرید، تابع SUMIF است. SUMIF برای جمع کردن هر مقدار در یک دامنه در صورت برقرار بودن شرط‌هایی، برآورده می‌شود.

می‌توانید از آن در شرایط مختلف استفاده کنید. بنابراین، اگر می‌خواهید نحوه استفاده صحیح از تابع SUMIF در اکسل را بدانید، فقط به خواندن این مطلب از حرفه‌ای ادامه دهید.

نحوه استفاده از تابع SUMIF در اکسل

تابع SUMIF چیست؟

تابع SUMIF در اکسل برای جمع کردن طیف وسیعی از اعداد هنگام در نظر گرفتن معیارهای شما طراحی شده است. این یکی از توابع ریاضی و مثلثاتی داخلی در اکسل است.

می‌توانید تابع SUMIF را به عنوان بخشی از فرمول در سلول صفحه کار خود وارد کنید. به عنوان مثال، اگر ستونی از اعداد دارید و می‌خواهید فقط مواردی را که مقدار آنها بیشتر از ۷ است جمع کنید، می‎‌توانید از این فرمول استفاده کنید:

=SUMIF(A2:A11,">7")

نحوه استفاده از تابع SUMIF در اکسل

از طرف دیگر، اگر می‌خواهید فقط مقادیر یک ستون را جمع کنید که در آن سلول‌ها با معیارهایی که شما تعیین کرده‌اید مطابقت دارند، این فرمول چیزی شبیه به این خواهد بود:

=SUMIF(A2:A11, "April", B2:B11).

این تابع فقط مقادیر موجود در محدوده B2: B11 را جمع می‌کند، جایی که A2: A11 برابر با “آوریل” است. می‌توانید آن را در تصویر زیر مشاهده کنید.

نحوه استفاده از تابع SUMIF در اکسل

بیشتر بخوانید: نحوه استفاده از تابع TRIM در اکسل

دانستن دستور مهم است

دامنه

برای نوشتن صحیح تابع، باید محدوده را مشخص کنید. این نشان دهنده دامنه سلول‌هایی است که می‌خواهید با یک معیار خاص ارزیابی کنید.

می‌توانید اعداد، آرایه‌ها، نام‌ها یا ارجاع به سلول‌ها را در این محدوده تایپ کنید به شرطی که حاوی مقادیر داده باشند. سلول‌هایی که خالی می‌گذارید یا مقادیر متنی دارند نادیده گرفته می‌شوند. محدوده‌ای که انتخاب می‌کنید می‌تواند تاریخ‌ها را در قالب اصلی اکسل داشته باشد.

شاخص‏

هنگام نوشتن تابع، تعیین معیارها مهم است. شما می‌توانید معیارهای تابع را به عنوان یک عدد، مرجع سلول، عبارت، تابع، یا متنی وارد کنید که مشخص کند کدام سلول‌ها جمع می‌شوند.

علاوه‌بر این، می‌توانید نویسه‌های wildcard مانند ستاره (*) را که با هر دنباله کاراکتر مطابقت دارد و یک علامت سوال (؟) را که با هر یک از شخصیت‌ها مطابقت دارد، مشخص کنید.

sum_range

در نوشتن تابع، لازم نیست sum_range مشخص شود. این آرایه‌ای از مقادیر عددی یا سلول‌هایی است که از نظر عددی دارای ارزش هستند که با بررسی اینکه آیا ورودی دامنه معیارهای ارائه شده را برآورده می‌کند، با هم جمع می‌شوند.

در غیاب آرگومان sum_range، در عوض مقادیر حاصل از آرگومان دامنه جمع می‌شوند. sum_range باید اندازه و شکلی برابر با دامنه باشد.

اگر این کار را به هر روش دیگری انجام دهید، نتیجه فرمول درست نخواهد بود. فرمول شما محدوده‌ای از سلول‌ها را جمع می‌کند که از اولین سلول sum_range شما شروع می‌شود اما از همان ابعاد دامنه شما است.

بیشتر بخوانید: نحوه مرتب‌سازی داده در اکسل

تابع SUMIF اکسل:

مهمترین چیز این است که شما درک کنید که چگونه این تابه کار می‌کند. اگر توضیح دقیق بالا را دنبال کنید، باید در مورد نحوه کار این تابع را متوجه شده باشید.

در صورت بروز مشکل هنوز، نمونه‌های خوب بسیاری در وب سایت رسمی مایکروسافت وجود دارد، یا فقط این مثال ساده اکسل SUMIF را در زیر بررسی کنید.

نحوه استفاده از تابع SUMIF در اکسل

تابع SUMIF به عنوان تابع ریاضی و مثلثات در اکسل طبقه بندی می‌شود. براساس معیارهایی که مشخص کردید، سلول‌هایی را که با معیارهای خاص مطابقت دارند جمع می‌کند. این معیارها می‌توانند براساس اعداد، تاریخ‌ها و متن باشند.

با توجه به اینکه عملکرد SUMIF در اکسل تنها یکی از فرمول‌های اساسی موجود است، بهتر است اگر قصد استفاده از Excel در آینده را دارید، درباره آن بیشتر بدانید.

منبع: MUO

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    مطالب اخیر